ME siatkarzy 2019: lekcja siatkówki w Apeldoorn. Hiszpanie bez szans w meczu z biało-czerwonymi

2019-09-22, 08:20

Mateusz Bieniek i Wilfredo Leon blokują Andresa Villenę . Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Polscy siatkarze pokonali w Apeldoorn Hiszpanię 3:0 (25:18, 25:13, 25:14) w meczu 1/8 finału mistrzostw Europy. W poniedziałkowym ćwierćfinale zagrają z Niemcami.

Cezary Gurjew relacjonuje mecz Polska - Hiszpania cz. 1 (PR1)
+
  • Biało-czerwoni udzielili lekcji kolejnemu rywalowi
  • Hiszpanie w żadnym z setów nie ugrali nawet 20 punktów
  • Kolejnym rywalem Polaków będzie reprezentacja Niemiec

Biało-czerwoni po raz kolejny nie dali rywalom żadnych szans. Hiszpanie przyzwoicie prezentowali się tylko w pierwszym secie, kiedy to kilka razy dobrze zagrali w bloku. Podopieczni Vitala Heynena górowali jednak w ataku i zagrywce. Trzema asami serwisowymi popisał się Wilfredo Leon. Dobrze funkcjonował też polski blok, a wygraną w secie dał atak Dawida Konarskiego.

Dwie kolejne partie były jeszcze bardziej jednostronne. Siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego nadal zagrywką bombardował Leon. Ponadto asy serwisowe na swoim koncie zapisali Michał Kubiak i Mateusz Bieniek. Hiszpanie popełniali natomiast sporo błędów. Nic dziwnego, że gładko przegrali z mistrzami świata najpierw drugą, a potem trzecią partię. Stało się tak, mimo, że Heynen w trzecim secie stopniowo wpuszczał na parkiet zmienników.

W szeregach biało-czerwonych najskuteczniejszy był Leon. Przyjmujący zdobył 19 punktów, z czego aż siedem w polu serwisowym.

Polscy siatkarze zostają w Apeldoorn. Biało-czerwoni w tym mieście w poniedziałek o awans do "czwórki" zagrają z Niemcami.

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa Europy siatkarzy rozgrywane są w czterech krajach – Francji, Belgii, Holandii i Słowenii. Mistrzowie świata - reprezentacja Polski - mierzą w kolejny tytuł. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował specjalny serwis.

MISTRZOSTWA EUROPY SIATKARZY 2019 - SERWIS SPECJALNY

Polska - Hiszpania 3:0 (25:18, 25:13, 25:16).

Polska: Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Marcin Komenda, Artur Szalpuk, Karol Kłos, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski.

Hiszpania: Angel Trinidad de Haro, Victor Rodrigez, Jorge Fernandez, Andres Jesus Villena, Miguel Angel Fornes, Juan Manuel Goznalez, Aaron Gamiz (libero) oraz Augusto Renato Colito, Miguel Angel de Amo, Mario Ferrera, Jordi Ramon, Alejandro Vigil, Emilio Ferrandez.

Wyniki 1/8 finału i program:
Nantes
Francja - Finlandia 3:0 (25:16, 25:23, 25:21)
Włochy - Turcja (niedziela, godz. 17.00)
Antwerpia
Serbia - Czechy 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)
Belgia - Ukraina 2:3 (22:25, 25:21, 25:14, 18:25, 10:15)
Lublana
Rosja - Grecja 3:0 (25:16, 25:15, 25:16)
Słowenia - Bułgaria 3:1 (25:27, 25:17, 25:16, 25:17)
Apeldoorn
Holandia - Niemcy 1:3 (17:25, 22:25, 32:30, 23:25)
Polska - Hiszpania 3:0 (25:18, 25:13, 25:16)

26 września
zwycięzca Ć1 - zwycięzca Ć2, Lublana (20.30)
27 września
zwycięzca Ć3 - zwycięzca Ć4, Paryż (20.45)
28 września
mecz o 3. miejsce - 18 (Paryż)
29 września (Paryż)
finał - 17.30

Zapis relacji na żywo:

3. set:

25:16 - KONIEC! BIAŁO-CZERWONI EKSPRESOWO MELDUJĄ SIĘ W ĆWIERĆFINALE!

Wypełniona polskimi kibicami hala zaczyna świętowanie!

My dziękujemy za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na poniedziałkowy mecz z Niemcami. Dobranoc!

24:16 - Dawid Konarski skutecznie z prawego skrzydła i mamy piłkę meczową!

23:13 - Świetna kiwka Marcina Komendy!

20:11 - Vital Heynen wpuścił kilku rezerwowych, ale gra na tym nie ucierpiała. Tym razem skutecznie atakował Artur Szalpuk.

18:10 - Hiszpanie jeszcze próbują walczyć. Colito zaserwował asa.

17:8 - Tym razem Villena zatrzymany na prawym skrzydle przez Leona i Kłosa!

16:7 - Przerwa na żądanie hiszpańskiego szkoleniowca na niewiele się zdała. Po powrocie do gry w głównej roli wystąpił potrójny blok biało-czerwonych w składzie: Maciej Muzaj, Karol Kłos i Wilfredo Leon.

13:6 - Obraz gry nie ulega zmianie. Najpierw znakomity pipe Leona, a w kolejnej akcji myli się Villena.

Mamy już siedem punktów więcej od rywali.

9:2 - Libero rywali Antoni Guiscafe nie przyjmuje zagrywki Leona!

8:2 - Na parkiecie istnieje tylko jedna drużyna. Po kolejnym błędzie Hiszpanów Munoz zaprasza swoich podopiecznych do siebie.

4:0 - Cóż za początek naszej reprezentacji! As serwisowy Mateusza Bieńka!

2:0 - Hiszpanie bezradni. Gonzalez atakował na lewym skrzydle, ale powstrzymał go potrójny polski blok!

2. set:

25:13  - Efektowny atak Wilfredo Leona z drugiej linii kończy drugiego seta! Ćwierćfinał o krok!

24:12 - Kolejny as serwisowy Leona daje nam piłkę setową!

20:11 - Biało-czerwoni pokazują swoją wyższość. Leon kończy kontratak!

18:11 - I kolejny popsuty serwis rywali. Tym razem zagrywał Alejandro Vigil.

16:8 - Zagrywka Kubiaka po siatce zaskoczyła Hiszpanów. Piłka wraca na polską stronę i skutecznie atakuje Mateusz Bieniek!

15:8 - Bieniek kończy przechodzącą piłkę, a o kolejną w tym meczu przerwę prosi Fernando Munoz.

13:8 - Nasz kapitan w polu serwisowym nie chce być gorszy od Leona. As Michała Kubiaka!

11:7 - Kubiak miał trudną piłkę, ale poradził sobie z podwójnym blokiem.

9:5 - Utrzymujemy wysoką przewagę, chociaż Piotr Nowakowski został przed chwilą zablokowany przez Jorge Fernandeza.

7:3 - Szybka kontra Polaków. Drzyzga do Kubiaka i mamy kolejny punkt!

5:3 - Wilfredo Leon znowu punktuje zagrywką! Dwa asy z rzędu.

1:1 - Hiszpanie zaczynają od ataku środkowego Miguela Angela Fornesa. Mistrzowie świata odpowiedzieli potężnym zbiciem Leona.

1. set:

25:18 - Atak Dawida Konarskiego kończy pierwszą partię!

24:18 - Najpierw Kubiak i Nowakowski zablokowali Colito, a po chwili trzeciego asa serwisowego zapisał na swoim koncie Leon. Mamy piłkę setową!

W międzyczasie zmiany również w polskim zespole. Na boisku pojawili się Marcin Komenda i Dawid Konarski.

21:17 - Trener Munoz dokonał kilku zmian. Teraz jeden z rezerwowych Augusto Renato Colito zatrzymał w bloku Wilfredo Leona.

20:16 - Hiszpanie psują dzisiaj zagrywki na potęgę. Tym razem pomylił się Victor Rodriguez.

18:14 - Z trybun słychać: "Gramy u siebie", a Polacy powiększają przewagę. Najpierw Kubiak z lewego skrzydła, a w kolejnej akcji zafunkcjonował potrójny blok biało-czerwonych! Na polską "ścianę" nadzieł się Victor Perez.

14:12 - Hiszpanie odrabiają straty. Tym razem w aut zaatakował Kubiak.

14:9 - Bombowy serwis Leona po powrocie na parkiet!

13:9 - Zaczęło się od kapitalnej zagrywki Leona, a skończyło na mocnym ataku Nowakowskiego ze środka!

Fernando Munoz prosi o przerwę!

10:8 - Z konieczności w rolę rozgrywającego wcielił się Kubiak. Wystawa do Leona trafiła jednak na drugą stronę, z czego Hiszpanie skorzystali.

9:6 - Michał Kubiak również dobrze wszedł w mecz!

7:4 - Jak na razie Muzaj jest bezbłędny w ataku. Oby tak dalej.

6:2 - Bardzo długa wymiana, pełna efektownych obron, zakończona blokiem Fabiana Drzyzgi i Piotra Nowakowskiego na Juanie Manuelu Gonzalezie!

3:2 - Tym razem błąd Wilfredo Leona, którego plasowane uderzenie zostało zatrzymane przez blok.

2:0 - Zaczęło się od zagrywki w siatkę Andresa Villeni. W kolejnej akcji mieliśmy kontrę, którą pewnie wykończył Maciej Muzaj!

20.00 - ZACZYNAMY!

19.58 - Na jakie składy zdecydowali się trenerzy Vital Heynen i Fernando Munoz? W obu szóstkach próżno szukać zaskoczeń.

Polska: Nowakowski, Muzaj, Leon, Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Zatorski (libero)

Hiszpania: Trinidad, Rodriguez Perez, Villena, Fornes, Fernandez Vallcarcel, J. Gonzalez, Gamiz (libero)

19.56 - Mecz poprowadzą Grek Konstantinos Voudouris i Niemiec Benedikt Goukes.

19.55 - Na zwycięzcę dzisiejszego meczu w ćwierćfinale czekają już Niemcy, którzy pokonali Holandię 3:1. Awans do ćwierćfinału wywalczyli też Rosjanie i Serbowie.

19.52 - Czas na hymny narodowe. Najpierw Mazurek Dąbrowskiego!

19.50 - Hala w Apeldoorn wypełniona do ostatniego miejsca. Około sześć tysięcy polskich kibiców chce ponieść biało-czerwonych do walki!

ME siatkarzy 2019: polscy kibice znowu pokazali klasę. Wszystkie bilety na mecz z Hiszpanią wykupione

19.48 - Biało-czerwoni kapitalnie spisali się w fazie grupowej. W pięciu meczach oddali rywalom tylko jednego seta. Hiszpanie prezentowali się znacznie słabiej. Przegrali trzy z pięciu spotkań, ale dzięki niespodziewanej wygranej z Niemcami zapewnili sobie awans do dalszych gier.

19.45 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z kolejnego meczu biało-czerwonych na mistrzostwach Europy siatkarzy. Już za kwadrans w Apeldoorn rozpocznie się mecz 1/8 finału, w którym rywalem biało-czerwonych będą Hiszpanie.

Co ciekawe, boisko, na którym rozegrany zostanie dzisiejszy mecz, jest otoczone... welodromem, na którym w przeszłości wielokrotnie rozgrywano zawody najwyższej rangi w kolarstwie torowym.