X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Doha 2019: kumoterstwo w powołaniach na MŚ? Dyrektor PZLA odpowiada na zarzuty Zalewskiego. "Karol się nie zakwalifikował"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 15:00
Karol Zalewski, halowy mistrz i rekordzista świata w biegu sztafetowym 4x400 m, w ostrych słowach skomentował brak powołania na mistrzostwa świata w lekkoatletyce. - Z naszej strony nie widzę, żeby został popełniony błąd merytoryczny - mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Kęcki, który w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wyjaśnił zasady wyłaniania kadry na mistrzostwa w Dosze. 
Karol Zalewski
Karol Zalewski Foto: PAP/Tytus Żmijewski
  • Krzysztof Kęcki odpowiedział na zarzuty Karola Zalewskiego
  • Działacz wyjaśnił procedurę wyboru kadry na mistrzostwa świata

Zalewski, po tym jak nie znalazł się w 44-osobowej kadrze na mistrzostwa świata, w swoim wpisie w mediach społecznościowych nie ukrywał żalu.

Sporo krytyki spadło zwłaszcza na trenera kadry 400-metrowców Józefa Lisowskiego. Zdaniem zawodnika szkoleniowiec powołał Łukasza Krawczuka ze względu na to, że trenuje z nim na co dzień. Zalewski przypomniał też, że indywidualnie nigdy nie przegrał z Krawczukiem. 

Trenerskie rekomendacje 

Zasady wyboru kadry wyjaśnił Krzysztof Kęcki. Dyrektor sportowy PZLA przyznał, że do ostatecznych ustaleń doszło po mistrzostwach Polski, które w dniach 23-25 sierpnia odbyły się w Radomiu. Selekcji dokonał działający w strukturach związku zespół szkoleniowy. 

- W zespole szkoleniowym są dyrektor sportowy, wiceprezes do spraw szkolenia, trener główny bloku konkurencji. Trener kadry wnioskuje o rekomendacje dla zawodników - przypomina Kęcki. - Po naszej konsultacji, wniosek wędruje do zarządu PZLA, który się do tego ustosunkowuje i dopiero wtedy można mówić o składzie reprezentacji - wyjaśnia działacz.

Zaproszenia nie było 

W swoim wpisie Zalewski wyjaśniał, że tłumaczono mu, iż może liczyć na specjalne zaproszenie od światowej federacji (IAAF) ze względu na wysokie miejsce w rankingu. 

- Karol nie osiągnął indywidualnego minimum, które wynosiło 45,30. Była opcja ze strony IAAF, że zawodnicy mogą być dodatkowo zapraszani na podstawie rankingu. W przypadku Karola takie zaproszenie jednak nie przyszło. Gdyby się pojawiło, wówczas moglibyśmy się do niego odnosić. Mówiąc najprościej: Karol nie zakwalifikował się na mistrzostwa świata - mówi Krzysztof Kęcki. 

Lisowski zadecydował 

Wyboru trzech zawodników, których zgłoszono do rywalizacji w sztafecie mieszanej, dokonał Józef Lisowski. 

- W kontekście biegu sztafetowego wniosek składał trener kadry. My w zespole sportowym ten wniosek opiniujemy. Brane są pod uwagę starty indywidualne, dyspozycja w biegach sztafetowych w danym sezonie, stan zdrowia itp. - wylicza dyrektor sportowy związku. 

Komisja za zbiórkę 

Działacz wspomniał też o niedawnych kłopotach lekkoatlety. Zalewski stanął przed komisją dyscyplinarną związku za zbyt późne stawienie się na zbiórkę przed Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Bydgoszczy (9-11 sierpnia). 

- Zbiórka była planowana wcześniej, ale po rozmowach z trenerem klubowym Jakubem Ogonowskim, Karol dostał zgodę, by, ze względu na sprawy rodzinne, stawić się w sobotę do godziny 14. Zawodnik przyjechał jednak w niedzielę na trzy godziny przed startem sztafety… - opowiada Kęcki. 

Czy sprawa spóźnienia mogła mieć wpływ na decyzję o braku miejsca dla zawodnika w kadrze? - W mojej ocenie jako dyrektora sportowego to zachowanie było naganne. Kwestie dyscyplinarne to też jeden z argumentów przyjętych przy wybieraniu kadry na imprezy mistrzowskie - tajemniczo odpowiada działacz. 

Selekcja bez błędu? 

Ostatecznie Józef Lisowski wybrał do składu innych biegaczy. 

- Z naszej strony nie widzę, żeby został popełniony błąd merytoryczny - zapewnia Kęcki - Można się sprzeczać ze strony szkoleniowej, kto jest lepszy, a kto słabszy. Wybrano mistrza Polski Wiktora Suwarę oraz doświadczonych Rafała Omelko i Łukasza Krawczuka. Obaj od 2016 roku brali udział we wszystkich rywalizacjach sztafetowych i kończyli je w finałach. Pod uwagę brano też Jakuba Krzewinę, ale on wraca do formy po kontuzji - dodaje. 

Krzysztof Kęcki dziwi się pretensjom zawodnika. - Karol nie jest jedynym reprezentantem Polski na tym dystansie - zaznacza.

Krawczuk lepszy w sztafecie 

Dyrektor sportowy PZLA bronił też Łukasza Krawczuka, którego powołanie poddał w wątpliwość reprezentacyjny kolega. 

- Nie podobało mi się odnoszenie się Karola do kolegi z drużyny. Łukasz Krawczuk to zawodnik powtarzalny, z dużymi sukcesami. Jako reprezentant Polski zasługuje na szacunek. Za każdym razem, kiedy brał udział w sztafecie, ta osiągała finały. Są zawodnicy, którzy znacznie lepiej spisują się w biegach rozstawnych niż indywidualnych. Łukasz się do nich zalicza - zapewnia Kęcki. 

Mistrzostwa świata w Dosze rozpoczną się 27 września i potrwają do 6 października

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doha 2019: Karol Zalewski ma pretensje do działaczy i trenera. "Myślałem, że to jakaś pomyłka"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 17:55
Polski lekkoatleta Karol Zalewski, halowy mistrz i rekordzista świata w biegu 4x400 m, nie znalazł się w kadrze na zbliżające się mistrzostwa świata w Dausze. Biegacz nie ukrywa żalu do działaczy i trenera Józefa Lisowskiego. - Co kolega Lisowski ma do mnie? - zapytał w długim wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.  
rozwiń zwiń