X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zjazd na nartach z Mount Everestu wykluczony? Andrzej Bargiel utknął na lodowcu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 11:20
Andrzej Bargiel, który zamierza zjechać na nartach z Mount Everestu (8848 m n.p.m.), ma coraz większe problemy, jeśli chodzi o powodzenie całej wyprawy. Od 10 dni trwają obfite opady deszczu i śniegu, co utrudnia bezpieczne przejście przez lodowiec Khumbu Icefall, znajdujący się u podnóża najwyższego szczytu Ziemi. 
Andrzej Bargiel
Andrzej BargielFoto: Facebook/Andrzej Bargiel/@Jedrek.Bargiel
  • W lipcu zeszłego roku Bargiel zdobył drugi najwyższy szczyt świata - K2 i jako pierwszy zjechał na nartach z wierzchołka góry
  • Dla Polaka była to kolejna próba, gdyż pierwsza miała miejsce w 2017 roku, ale wtedy zawiodła pogoda
  • Pierwszym człowiekiem, który zjechał z Mount Everestu na nartach, był Słoweniec Davo Karnicar, dokonał tego w 2000 roku


"Chcę wrócić na Everest" 

Bargiel zamierza być pierwszym człowiekiem, który wejdzie na Mount Everest bez tlenu i zjedzie z niego bez odpinania nart.

himalaje góry k2 1200 f.jpg
GÓRY - Serwis specjalny

- To prawda. Myślałem o tym, żeby pojechać na Everest dużo wcześniej. W 2012 roku wspinałem się i próbowałem zjechać z Lhotse (8516 m n.p.m.) - ośmiotysięcznika, który leży obok Everestu. To była moja druga wyprawa w najwyższe góry świata, w której brałem udział, organizowana przez Polski Związek Alpinizmu. Nie do końca zakończyło się to po mojej myśli i stwierdziłem, że warto wrócić. Chciałem pojechać nawet w 2017 roku, ale wszystko się przesunęło. W 2018 wróciłem do projektu, który początkowo się nie powiódł, czyli K2. Teraz chcę wrócić na Everest - mówił Bargiel w wywiadzie dla Redbull.com. 

Pogoda pokrzyżuje plany? 

Wyprawa Bargiela od 8 września znajduje się w bazie pod Mount Everestem. Okazuje się, że tym razem całe przedsięwzięcie może pokrzyżować natura. Od ponad tygodnia trwają obfite opady deszczu i śniegu co utrudnia bezpieczne przejście przez lodowiec Khumbu Icefall, znajdujący się u podnóża najwyższego szczytu Ziemi. 

Obok ekipy Bargiel jest też kilka innych wypraw, które w ciągu najbliższych dni będą musiały podjąć decyzję o dalszych planach. 

YouTube: Andrzej Bargiel 


Bargiel: ta wyprawa pokaże to miejsce troszeczkę z innej strony

We wcześniejszych wywiadach Andrzej Bargiel przedstawił również powody swojej decyzji o podjęciu próby zjazdu z Czomolungmy.  

- W górach szukam spokoju. Myślę, że ta wyprawa pokaże to miejsce troszeczkę z innej strony, że można w nim znaleźć spokój i przestrzeń do realizacji swoich planów, pomimo tego, że eksploracja tej góry jest dosyć intensywna i naprawdę wchodzi na nią mnóstwo ludzi. Wygląda to też tak, że te ściany są bardzo duże i można tam robić naprawdę dużo rzeczy – nie musi się to wiązać tylko ze zjeżdżaniem, czy wchodzeniem tylko najłatwiejszą drogą - przyznał. 

Pierwszym człowiekiem, których zjechał z Mount Everestu na nartach był Słoweniec Davo Karnicar (zmarł tragicznie 17.09.2019 roku), dokonał tego w 2000 roku. 

30-latek z Polski ma już w swoim dorobku zjazdy z Broad Peak'u w Karakorum oraz Manaslu i Sziszapangmy w Himalajach. K2 było czwartym w karierze zakopiańczyka ośmiotysięcznikiem, z którego wierzchołka powrócił do bazy na nartach.

(mb)/PolskieRadio24.pl/Andrzejbargiel.com/Wspinanie.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bargiel wytycza kolejne granice. Mount Everest na nartach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 15:20
Andrzej Bargiel, pierwszy czołwiek, który na nartach zjechał z K2 (8611 m n.p.m) - chce przełamać kolejne granice. Tym razem Polak zapowiedział, że pod koniec września jako pierwszy chce wejść na szczyt Mount Everestu (8848 m n.p.m.), bez tlenu i zjechać do bazy bez odpinania nart. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na nartach z Mount Everest, bez wspomagania tlenowego. Wielka próba Polaka

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:36
Andrzej Bargiel, jeden z najsłynniejszych polskich narciarzy wysokogórskich, chce wejść na szczyt Mount Everestu i zjechać z niego na nartach. Choć jako pierwszy dokonał tego w 2000 roku Słoweniec Davo Karnicar, to Polak chce jako pierwszy zrobić to bez wspomagania tlenowego.
rozwiń zwiń