MŚ koszykarzy: Czesi lepsi od naszej kadry. Polacy zagrają z Amerykanami

2019-09-12, 19:28

A.J. Slaughter w meczu przeciwko Czechom na MŚ w Chinach . Foto: materiały prasowe/Andrzej Romański/KoszKadra.pl

Reprezentacja polskich koszykarzy przegrała z Czechami w meczu o miejsca 5-8 mistrzostw świata 84:94 (23:23, 12:20, 28:21, 21:30) i w sobotę zagra o 7. miejsce z kadrą Stanów Zjednoczonych.

Aaron Cel: mecz był do wygrania (IAR)
+
  • Awans obu ekip do ćwierćfinału był niespodzianką
  • Mike Taylor ma za sobą pracę w reprezentacji Czech
  • Serbowie pokonali Amerykanów 94:89 i jutro zagrają o piąte miejsce z Czechami
  • Polska zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi o 7. miejsce

Mecz bardzo dobrze rozpoczęli Polacy, którzy po udanej obronie zdobyli trzy punkty dzięki rzutowi Waczyńskiego. Przez większość pierwszej kwarty podopieczni Taylora utrzymywali prowadzenie, a największa w tym zasługa wspomnianego Waczyńskiego i Damiana Kuliga, który poza grą w destrukcji, celnie rzucał pod koszem. Z czasem do głosu doszli Czesi i doprowadzili do remisu.

W drugiej kwarcie scenariusz się powtórzył – na początku nasza reprezentacja potrafiła zdominować rywala, doprowadzając do wyniku 32:26. Potem jednak w ekipie rywali zaczął błyszczeć głównie Tomas Satoransky i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 35:43 dla reprezentacji Czech.

Reprezentacja Polski w koszykarskim mundialu występuje dopiero drugi raz, po 52 latach przerwy. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował specjalny serwis.

MŚ KOSZYKARZY 2019 - SERWIS SPECJALNY

Po zmianie stron Polacy ruszyli do odrabiania strat i zaprezentowali świetne rzuty za trzy punkty, które trafiali Cel, Ponitka czy Waczyński, a asystami czarował Slaughter. Wszystko to dało nadzieję na szczęśliwe zakończenie, jednak ostatnia kwarta była czeską dominacją. Mimo chwilowego zdobycia prowadzenia (70:69, 77:74), polska kadra nie umiała powstrzymać Satoranskiego czy Hrubana. Czesi dołożyli do tego skuteczną obronę i ostatecznie wygrali mecz dziesięcioma punktami.

Polacy zagrają w sobotę o 7. miejsce z Amerykanami, a Czesi w meczu o 5. miejsce podejmą Serbów.

Polska - Czechy 84:94 (23:23, 12:20, 28:21, 21:30)

Polska: Adam Waczyński 22, A.J. Slaughter 12, Damian Kulig 12, Mateusz Ponitka 11, Aaron Cel 9, Adam Hrycaniuk 9, Karol Gruszecki 4, Łukasz Koszarek 3, Michał Sokołowski 2, Aleksander Balcerowski 0;

Czechy: Vojtech Hruban 24, Tomas Satoransky 22, Jaromir Bohacik 21, Ondrej Balvin 9, Martin Peterka 9, Pavel Pumprla 5, Jakub Sirina 3, Patrik Auda 1, Martin Kriz 0, Blake Schilb 0, Lukas Palyza 0, Tomas Vyoral 0;

Pekin
Argentyna - Francja (godz. 14 polskiego czasu)
Hiszpania - Australia (godz. 10 polskiego czasu)

M E C Z  O  M I E J S C A  5 - 7

Pekin
Serbia - Czechy - mecz o 5. miejsce (godz. 14 polskiego czasu)
USA - Polska - mecz o 7. miejsce (godz. 10 polskiego czasu)

F I N A Ł  I  M E C Z  O  3. M I E J S C E

niedziela
Pekin
mecz o 3. miejsce (godz. 10 polskiego czasu)
finał (godz. 14 polskiego czasu)

****

Zapis relacji na żywo:

4. kwarta

84:94 - Satoransky dwukrotnie trafia z rzutów wolnych, koniec meczu. Polska zagra o 7. miejsce ze Stanami Zjednoczonymi.

84:92 - Sokołowski zatrzymany, tu już nic się nie zmieni.

84:90 - Dwa punkty Waczyńskiego.

82:90 - Hruban punktuje spod kosza.

82:88 - Satoransky z czystej pozycji pod koszem.

82:86 - Waczyński zdobył dwa punkty z wolnych.

80:86 - Ponitka szarpnął obręcz, punkty dla Czechów.

79:84 - Hruban trafia za trzy, czas dla Taylora.

79:81 - Balvin rzuca z faulem, nastepnie trafia rzut wolny.

79:78 - Slaughter Show! Kolejne punkty reprezentanta Polski.

77:74 - Cel za "trzy", świetny rzut.

74:72 - Dwa na dwa z rzutów wolnych Waczyńskiego.

72:72 - Slaughter jest nie do zatrzymania, znów remis.

70:69 - Dwa razy celnie z rzutów osobistych Slaughter, Polska na prowadzeniu!

68:69 - Indywidualnie Slaughter, dobra seria polskiej reprezentacji.

66:69 - Ponitka znów trafia z dystansu.

63:68 - Dwie udane akcje Czechów.

3. kwarta

63:64 - Ponitka nie trafia za trzy w ostatniej akcji, czekają nas wielkie emocje w ostatniej kwarcie.

61:62 - Sokołowski dwukrotnie trafia z rzutów wolnych.

59:60 - Dwie świetne asysty Slaughtera i Polacy nadrabiają straty.

55:60 - Kulig skuteczny pod koszem.

53:60 - Bohacik również rzuca "trójkę".

51:52 - Ponitka za trzy!

48:52 - Peterka punktuje spod kosza.

46:48 - Trzeci kolejny celny rzut za trzy, ponownie Waczyński. Trener Czechów prosi o przerwę.

43:43 - "Trójka" Aarona Cela.

40:48 - Hruban za trzy, odpowiada tym samym Waczyński.

2. kwarta

35:43 - Waczyński udaną akcją w końcówce zmniejsza różnicę punktową. Niestety, nie była to udana kwarta w wykonaniu Polaków.

33:40 - Bohacik za trzy.

33:37 - Coraz lepiej grają Czesi, Taylor prosi o czas.

33:34 - Satoransky odpowiada "trójką".

33:31 - Hrycaniuk trafia jeden z dwóch rzutów wolnych.

32:26 - Koszarek za trzy, Polacy prowadzą coraz wyraźniej.

27:26 - Gruszecki schodzi z boku do środka, a kolejną akcję znów zablokował Kulig.

25:23 - Zaczynamy tak, jak skończyliśmy - od skutecznej akcji podkoszowej Kuliga.

1. kwarta

23:23 - Kulig znów skuteczny pod koszem, koniec pierwszej kwarty.

21:21 - Waczyński związał czeską obronę i wystawił Kuligowi, remis.

19:18 - Fantastyczny blok Kuliga, jednak Slaughter nie wykorzystuje kontry.

17:16 - Ważne punkty Hrycaniuka, Polacy przełamują złą passę.

15:16 - Hruban za trzy, Czesi zdobywają dziesięć punktów z rzędu.

15:11 - Satoransky przedarł się pod kosz i zakończył akcję wsadem.

14:6 - Waczyński znów skuteczny, Czesi biorą przerwę na żądanie.

12:6 - Kolejna "trójka", tym razem Aaron Cel.

9:6 - Slaughter łatwo znajduje sobie miejsce pod koszem.

7:2 - Brawurowe wejście Ponitki zwiększa prowadzenie reprezentacji Polski.

3:0 - Świetny początek Polaków. Udana akcja defensywna, a następnie celny rzut za trzy Waczyńskiego.

15.00 - Zaczynamy!

14.58 - Serbowie pokonali Amerykanów 94:89 i jutro zagrają o piąte miejsce ze zwycięzcą meczu Polska - Czechy.

14.45 - Witamy i zapraszamy na naszą relację. Już tylko piętnaście minut pozostało do rozpoczęcia meczu.

W rankingu FIBA Polska jest notowana najniżej spośród ósemki reprezentacji, które jeszcze grają w turnieju - na 25. miejscu, Czechy są o jedną pozycję wyżej.