ME siatkarek 2019: powtórki sprzed lat nie będzie. Turczynki lepsze od Polek w półfinale

2019-09-07, 20:30

Malwina Smarzek-Godek w ataku podczas meczu z Turcją . Foto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Polskie siatkarki przegrały w Ankarze z Turcją 1:3 w półfinałowym meczu mistrzostw Europy. W niedzielę biało-czerwone zagrają w meczu o brązowy medal z Włochami. Turczynki zmierzą się w finale z broniącą tytułu Serbią.

Rafał Bała relacjonuje mecz Turcja - Polska cz.1 (Radiowa Jedynka)
+
  • Turczynki okazały się za mocne i wygrały półfinałowy mecz w Ankara Arena
  • Postawa naszych siatkarek w trzecim secie mogła jednak wlać nadzieję w serca polskich kibiców
  • W tureckich szeregach wyróżniła się Ebrar Karakurt
  • W niedzielę pojedynki o złoty i brązowy medal

Podopieczne Jacka Nawrockiego chciały nawiązać do sukcesów swoich starszych koleżanek. W 2003 roku Polki prowadzone przez Andrzeja Niemczyka pokonały w trzech setach Turcję w wielkim finale ME. Tamten mecz również odbył się w Ankarze i był początkiem słynnej drużyny "Złotek", która tytuł mistrzyń Starego Kontynentu obroniła dwa lata później.

Demolka na początek

Tym razem jednak biało-czerwone nie dały rady Turczynkom i wspierającej je fanatycznej publiczności. Polki fatalnie prezentowały się w dwóch pierwszych setach, które przegrały gładko do 17 i 16. Zawodziło przyjęcie (zwłaszcza w pierwszej partii), a Turczynki solidnie punktowały w ataku i bloku. Rywalki potrafiły poradzić sobie z Malwiną Smarzek-Godek, a Magdalena Stysiak była w ataku mniej widoczna.

Nowe życie biało-czerwonych

Po drugiej stronie brylowały Eda Erdem Dundar i Hande Baladin. Sytuacja odmieniła się w trzecim secie. Trener Turczynek Giovanni Guidetti szalał ze złości, kiedy biało-czerwone kończyły kolejne ataki. Smarzek-Godek prezentowała się świetnie, a równie dobrze spisywał się blok naszej reprezentacji, w którym prym wiodła kapitan Agnieszka Kąkolewska. Pewnie wygranego seta (25:14) zakończył atak Stysiak po tym, jak Turczynki nie przyjęły serwisu Martyny Grajber.

Niewykorzystana szansa

Także czwarty set rozpoczął się dla Polek znakomicie. Po asie serwisowym Kąkolewskiej prowadziły już 6:2 i wydawało się, że mogą doprowadzić do tie-breaka. Z każdą minutą rywalki grały jednak lepiej. Na parkiecie pojawiła się Ebrar Karakurt, która na siebie wzięła ciężar zdobywania punktów. Turczynki szybko wyrównały, a z czasem budowały swoją przewagę. W efekcie wygrały w czwartej partii do 17, a mecz dobiegł końca po zablokowaniu Smarzek-Godek.

Biało-czerwonym pozostaje walka o brązowy medal. W niedzielę o godzinie 16 rozpoczną mecz z Włoszkami. Dla Polek będzie to szansa na pierwszy krążek mistrzostw Europy od 2009 roku. Turczynki o swoje pierwsze mistrzostwo powalczą natomiast z broniącą tytułu Serbią.

Turcja - Polska 3:1 (25:17, 25:16, 14:25, 25:17)

Turcja: Naz Aydemir Akyol, Eda Erdem Dundar, Kubra Akaman, Hande Baladin, Meliga Ismailoglu, Meryem Boz, Simge Sebnem Akoz (libero), Cansu Ozbay, Seyma Ercan, Ebrar Karakurt, Fatma Yildirim.

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek-Godek, Maria Stenzel (libero) - Martyna Grajber, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Paulina Maj-Erwardt (libero), Marlena Kowalewska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Aleksandra Wójcik.

Zapis relacji na żywo:

4. set:

25:17 - Malwina Smarzek-Godek zablokowana i tureccy kibice mają co świętować.

Mistrzostwa Europy dla biało-czerwonych jednak się nie kończą. Jutro o 16.00 zagrają w meczu o brązowy medal z Włochami.

My zapraszamy Państwa na naszą relację z tego spotkania, a dzisiaj już się żegnamy. Dziękujemy, że byliście z nami!

24:17 - Magdalena Stysiak nie trafia z zagrywki... Turczynki mają piłkę meczową.

23:17 - Stysiak zablokowana i finał staje się coraz bardziej odległym marzeniem...

21:17 - Punktowe ataki Stysiak i Smarzek-Godek.

Pogoń jest jeszcze możliwa?

21:15 - Baladin też nie próżnuje, zdobywając kolejne punkty... Zwycięstwo się oddala.

19:15 - Jak nie Karakurt, to Dundar... Turczynki nie do powstrzymania.

17:14 - Udany atak Smarzek-Godek, jednak wciąż tracimy trzy punkty...

16:13 - O czas poprosił Jacek Nawrocki, ale niewiele to pomogło. Smarzek-Godek bez bloku zaatakowała w aut.

14:13 - Kolejna kontra Turczynek i znowu skuteczny atak Karakurt...

Przegrywamy jednym punktem, a na parkiet wraca Smarzek-Godek.

13:13 - Udana kiwka Karakurt i znów remis...

11:13 - Na boisku pojawiła się Katarzyna Zaroślińska-Król, z której serwisami nie radzą sobie Turczynki. Teraz atak skończyła Stysiak i mamy już dwa punkty przewagi!

10:10 - Baladin źle przyjmuje serwis Alagierskiej i mamy remis!

9:8 - Karakurt zaatakowała w aut. Guidetti prosił o challenge, ale powtórka wykazała, że sędziowie się nie mylili.

8:6 - Turczynki wracają do gry... Najpierw punktowy serwis Karakurt, a potem gospodynie blokują Smarzek-Godek...

6:6 - Słabszy moment biało-czerwonych. Stysiak atakuje po taśmie w aut, a Jacek Nawrocki prosi o przerwę.

4:6 - Dundar skuteczna na kontrataku.

2:6 - As serwisowy Agnieszki Kąkolewskiej! Świetna gra polskiej kapitan.

2:5 - Teraz to Kąkolewska blokuje Baladin! W kolejnej akcji Karakurt uderza w aut i znowu mamy trzy punkty przewagi!

2:3 - Długa wymiana zakończona blokiem Dundar na Kąkolewskiej.

0:3 - Świetny początek Polek! Stysiak kończy kontrę, a po tureckiej stronie coraz bardziej nerwowo!

3. set:

14:25 - Bardzo dobra zagrywka Grajber, dzięki czemu Stysiak kończy przechodzącą piłkę!

Walczymy dalej!

14:24 - Bomba Smarzek-Godek z prawego skrzydła i mamy piłkę setową.

13:23 - Teraz skuteczny blok Joanny Wołosz! Role w tym secie odwróciły się o 180 stopni!

12:20 - Dwa udane z rzędu bloki biało-czerwonych! Świetna postawa Kąkolewskiej.

11:18 - Błędy najmłodszych siatkarek na boisku. Najpierw Stysiak została zablokowana, a w kolejnej akcji w piłkę nie trafiła Karakurt.

9:16 - Smarzek-Godek po rękach tureckich blokujących zdobywa kolejny punkt!

Guidetti znowu prosi o przerwę.

7:14 - Seria bardzo dobrych serwisów Kąkolewskiej. Turczynki źle przyjmują, a Smarzek-Godek kończy atak!

Na parkiet wchodzi tymczasem Ebrar Karakurt, wschodząca gwiazda tureckiej siatkówki.

7:12 - Baladin atakuje mocno, ale w aut! Pięć punktów przewagi biało-czerwonych.

6:10 - Celnie ze środka atakuje Kąkolewska.

Po raz pierwszy w meczu o czas prosi Giovanni Guidetti!

5:8 - Atak Boz w siatkę i prowadzimy trzema punktami!

5:7 - Smarzek-Godek notuje asa serwisowego!

4:4 - Po stronie tureckiej w tym secie wyróżnia się Dundar. Dwa z rzędu punktowe ataki środkowej.

2:3 - Alagierska skuteczna w kontrze i prowadzimy!

1:1 - Świetne mocne uderzenie Stysiak w kontrataku.

2. set:

25:16 - Przegrywamy drugą partię... Najpierw złe przyjęcie zagrywki, a potem kolejny skuteczny atak Akman.

Źle to wygląda. Biało-czerwone przegrały gładko dwie partie i są o krok od odpadnięcia.

24:16 - Dobry atak Akman i piłka setowa...

22:15 - Naz Aydemir Akyol zaskakuje polskie broniące kiwką. Nie pierwszy raz w tym meczu turecka rozgrywająca oszukała biało-czerwone.

20:14 - Kolejny czas dla Jacka Nawrockiego po punktowej akcji Baladin.

18:14 - Kilka świetnych obron Turczynek, ale punkt dla biało-czerwonych. Po dobrej wystawie Wołosz akcję zakończyła Alagierska.

17:13 - Dwa błędy Kąkolewskiej w jednej akcji. Najpierw nasza kapitan została wyblokowana, a po chwili przełożyła ręce nad siatką.

Nawrocki reaguje, wprowadzając w jej miejsce Alagierską.

16:13 - Autowy kontratak w wykonaniu Magdaleny Stysiak.

14:12 - Baladin chciała minąć polski blok, ale piłka zatrzymała się na siatce. Łapiemy dystans!

13:10 - Mocny atak Dunbar i już trzy punkty przewagi Turcji.

10:9 - Zbliżamy się na punkt po kontrataku Magdaleny Stysiak!

9:6 - Najpierw zablokowana Mędrzyk, a potem Boz skutecznie kończy kontratak.

Turczynki znowu nam odskakują i Jacek Nawrocki prosi o kolejną przerwę.

6:6 - Wyrównujemy po asie serwisowym Agnieszki Kąkolewskiej!

6:4 - Dobrą skuteczność zachowuje też Ismailoglu.

Przegrywamy już dwoma punktami.

4:3 - Świetny mecz rozgrywa Baladin. Kolejny potężny atak tureckiej przyjmującej.

2:2 - Efimienko-Młotkowska wita się z Turczynkami asem serwisowym!

2:0 - Drugą partię też zaczynamy nienajlepiej. Hande Baladin skończyła dwa ataki i musimy odrabiać straty.

Od początku tego seta na parkiecie pojawiła się Zuzanna Efimienko-Młotkowska.

1. set:

25:17 - To musiało tak się skończyć...

Tureckie trybuny w euforii po tym, jak Boz zdobywa punkt na wagę wygranej w secie.

Zawiodło przede wszystkim przyjęcie. W drugiej partii musi być lepiej!

23:15 - Tym razem Stenzel nie przyjmuje serwisu Boz...

Wygrana w pierwszym secie graniczy już z cudem...

21:14 - Na parkiecie pojawiła się Martyna Grajber, ale od razu została ustrzelona przez serwis Akman...

19:14 - Źle się dzieje w Ankarze... Najpierw Malwina Smarzek-Godek, a potem Klaudia Alagierska zatrzymane przez turecki blok...

17:14 - Mędrzyk źle przyjęla zagrywkę Kubry Akman i o czas poprosił Jacek Nawrocki.

15:14 - Najpierw punktowy blok Klaudii Alagierskiej, a potem dobry serwis Joanny Wołosz i Smarzek-Godek kończy kontrę!

15:12 - Tym razem świetna akcja gospodyń. Znakomity atak Boz i rywalki mają już trzy punkty więcej.

12:11 - Boz przestrzeliła atak i tracimy tylko punkt!

12:9 - Turczynki nie przyjmują zagrywki Medrzyk, co wykorzystuje Agnieszka Kąkolewska.

Polska kapitan kończy atak z przechodzącej piłki!

11:7 - Mędrzyk zatrzymana na lewym skrzydle. Przewaga Turczynek znowu rośnie.

9:7 - Challenge wskazał asa serwisowego Smarzek-Godek! Nasze reprezentantki zbliżają się do rywalek.

9:6 - Broz zatrzymana przez potrójny blok Polek! Już tylko trzy punkty straty.

8:3 - Meryem Boz zaskoczyła zagrywką Marię Stenzel... Jak dotąd serwisy gospodyń przeważają szalę na korzyść Turczynek.

W kolejnej akcji Eda Erdem Dundar sprytnie oszukała polski blok i o przerwę poprosił Jacek Nawrocki...

5:2 - Drugi z rzędu as Akman...

4:2 - Kolejny punktowy serwis gospodyń... Kubra Akman ustrzeliła zagrywką Natalię Mędrzyk.

1:1 - Zaczęło się od szczęśliwego asa Ismailoglu. W odpowiedzi świetny atak Malwiny Smarzek-Godek i mamy remis.

18.30 - Zaczynamy! Najpierw zagrywka Meligi Ismailoglu.

18.28 - Znamy składy, na jakie postawili trenerzy: Giovani Guidetti i Jacek Nawrocki. Selekcjoner biało-czerwonych nie zdecydował się na niespodzianki.

Turcja: Akman, Baladin, Ismailoglu, Dundar, Boz, Ismailoglu, Sebnem Akoz (libero);

Polska: Wołosz, Kąkolewska, Stysiak, Smarzek-Godek, Alagierska, Mędrzyk, Stenzel (libero).

18.25 - Sędziami dzisiejszego meczu będą Słowak Juraj Mokry i Belg Koen Luts

18.22 - Obie ekipy zakończyły już rozgrzewkę. Czas na hymny, najpierw Mazurek Dąbrowskiego!

18.20 - Łączy nas piłka! Robiący furorę na mistrzostwach świata polscy koszykarze trzymają kciuki za siatkarki w dzisiejszym meczu.

18.17 - Na trybunach w Ankarze zasiada około 12 tysięcy kibiców. Ogromna większość z nich trzyma kciuki za reprezentację Turcji.

Przed szesnastoma laty polskiej reprezentacji udało się jednak uciszyć tureckich fanów. W 2003 roku Małgorzata Glinka, Dorota Świeniewicz i ich koleżanki pokonały Turczynki bez straty seta w finale mistrzostw Europy.

Wierzymy, że podopieczne Jacka Nawrockiego będą w stanie pójść w ślady starszych koleżanek!

18.15 - Atmosfera w Ankara Arenie jest bardzo gorąca. Kiedy Polki udawały się na rozgrzewkę, nasze reprezentantki zostały powitane gwizdami...

Liczymy, że po meczu tureccy fani szybko zamilkną.

18.13 - W finale na zwycięzcę meczu Turczynek z Polkami czekają Serbki. Obrończynie tytułu pokonały Włochy 3:1.

ME siatkarek 2019: znamy pierwsze finalistki. Serbia czeka na biało-czerwone

18.10 - Witamy i zapraszamy na naszą relację z półfinałowego meczu polskich siatkarek w mistrzostwach Europy! Już za 20 minut biało-czerwone zmierzą się w Ankara Arena z Turczynkami.

Zadanie nie będzie proste, bo podopieczne Jacka Nawrockiego muszą walczyć nie tylko ze znakomitymi rywalkami, ale także z dwunastoma tysiącami fanatycznych kibiców. Liczymy jednak na szczęśliwe zakończenie!