Aleksandra Mirosław mistrzynią świata. Polka wywalczyła tytuł drugi raz z rzędu

2019-08-17, 12:55

Ola Mirosław. Foto: Facebook Oli Mirosław

Ola Mirosław (panieńskie nazwisko Rudzińska) po raz drugi z rzędu wywalczyła tytuł mistrzyni świata we wspinaczce na czas.

Aleksandra Mirosław cieszy się z wygranej (IAR)
+
  • Polka broniła mistrzowskiego tytułu wywalczonego rok temu w Innsbrucku
  • Konkurencja sprintu jest jedną z trzech części kombinacji wspinaczkowej, która znalazła się w programie przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio

W walce o złoto rozgrywanych w Hachioji mistrzostw Polka spotkała się z chińską zawodniczką Di Niu. Rywalka jednak nie miała szans z fantastycznie dysponowaną Polką. Ola wygrała ustanawiając jednocześnie kolejny rekord Polski – 7.13 sek.

Brązowy medal wywalczyła Francuzka Anouck Jaubert. Na 5. pozycji została sklasyfikowana Aleksandra Kałucka. 7. była Patrycja Chudziak, 10. - Natalia Kałucka, a 11. - Anna Brożek.

19. miejsce w rywalizacji mężczyzn zajął Marcin Dzieński. Mistrz świata z 2016 roku z Paryża nie zakwalifikował się do finału. Wygrał Włoch Ludovico Fossali przed Czechem Jan Křížem i Rosjaninem Stanisławem Kokorinem.

Sobotni sukces Polki umożliwił jej start w kombinacji i walkę o olimpijską kwalifikację

W przyszłym roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutuje bowiem w programie igrzysk, ale format zawodów będzie specyficzny. Kombinacja to trójbój, na który składają się: czasówka, bouldering i prowadzenie. W Hachioji po siedem (ale maksymalnie po dwie z jednego kraju) najlepszych w niej kobiet i mężczyzn uzyska prawo startu w igrzyskach.

O kolejności w kombinacji decyduje iloczyn miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach - im niższy rezultat tym lepiej. Choć Mirosław specjalizuje się tylko w czasówce, to sukces w tym elemencie, nawet przy słabszych wynikach w boulderingu oraz prowadzeniu, może dać olimpijską kwalifikację.

Eliminacje kobiet w kombinacji w Hachioji zaplanowano na niedzielę, a finał na wtorek. Kolejną szansą wywalczenia biletów do Tokio będą specjalne zawody w Tuluzie (28 listopada - 1 grudnia).