X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wielki wyczyn Denisa Urubki. Samotnie wytyczył nową drogę na Gaszerbrum II

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 16:12
W środę 31 lipca po godzinie 22.00 Denis Urubko wyruszył samotnie na ośmiotysięcznik Gaszerbrum II (8035 m n.p.m). W piątek dotarła informacja, że pochodzący z Kazachstanu wspinacz legitymujący się polskim paszportem zdobył szczyt, wytyczając nową drogę.
Denis Urubko już w bazie pod K2
Denis Urubko już w bazie pod K2Foto: screen/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook
  • Denis Urubko to jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych wspinaczy na świecie 
  • Od wielu lat zachwyca zdobywając kolejne ośmiotysięczniki, bijąc rekordy szybkości, czy wytyczając nowe trasy w górach wysokich 
  • W Polsce ostatnio było o nim głośno, gdy wraz z Adamem Bieleckim oraz Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem ruszyli z pomocą na Nanga Parbat, gdzie ratowali Eli Revol oraz Tomka Mackiewicza - za ten wyczyn wszyscy wspinacze zostali ostatnio odznaczeni Legią Honorową 


O wyczynie Urubki można było przeczytać na jego oficjalnym profilu w mediach społecznościowych. 46-latek wyruszył w trasę samotnie, wytyczając nową drogę. W trakcie wspinaczki nie używał aparatu tlenowego, nie wziął ze sobą radia, ani telefonu satelitarnego.


***

Po ostatnich wyczynach Denisa Urubki, w środowisku wspinaczy wysokogórskich pojawiło się nowe określenie - "Dr House". Wszystko za sprawą akcji ratunkowych w których wziął udział wspinacz. W ciągu ostatnich kilku dni trzy razy ruszał z pomocą kolegom, którzy potrzebowali wsparcia w trudnej sytuacji.

Najpierw na Gasherbrumie VII (6955 m) Urubko ratował Włocha Francesco Cassardo, który 20 lipca podczas zejścia ze szczytu spadł kilkaset metrów i doznał poważnych obrażeń. Oczywiście w akcji Denis nie był sam - wspierali go między innymi Polacy Janusz Adamski i Jarek Zdanowicz. Wspinacze musieli dotrzeć na wysokość około 6300 m, gdzie na pomoc oczekiwał Cassardo. Wspinacze znieśli Włocha do namiotu położonego na wysokości około 5900 m. Później okazało się, że Włoch doznał poważnych obrażeń - złamania kości udowej oraz urazu szyi.

himalaje góry k2 1200 f.jpg
GÓRY - Serwis specjalny

Denis Urubko To jakby dwóch żołnierzy mówiło, że jeśli przeżyjemy bitwę, to wszystko będzie przed nami. I to prawda, alpinizm jest niebezpieczny i należy zdawać sobie z tego sprawę. Bo jak giniesz na wojnie, to twoja śmierć ma sens, bo bronisz ojczyzny, rodziny, a jak giniesz w górach to taka śmierć nie ma żadnego sensu, bo wspinamy się tylko dla siebie i własnej przyjemności.

Kilka dni później w czwartek (25 lipca) i piątek (26 lipca) Urubko wziął udział w kolejnych... dwóch, zakończonych sukcesem akcjach ratowniczych.

Najpierw wraz z Sergim Mingotem pomógł Sauliusowi Damuleviciusowi, który utknął na Gasherbrumie Glacier. Litwin zapadł na chorobę wysokościową i nie był w stanie poruszać się. W piątek z kolei ten sam duet wspierany przez jeszcze innych wspinaczy udzielili pomocy jednemu z pakistańskich alpinistów.

(ah/mb), PolskieRadio24.pl/Facebook/Denis Urubko/wspinanie.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaista Piotr Tomala odebrał Legię Honorową za akcję pod Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:38
Himalaista Piotr Tomala odebrał w Ambasadzie Francji w Warszawie Legię Honorową, za udział w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. Pozostali uczestnicy akcji, podczas której uratowano francuską alpinistkę Elisabeth Revol, odbiorą wyróżnienia w późniejszym terminie. 
rozwiń zwiń