X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Himalajski "Dr House" znów w akcji. Denis Urubko zadziwia świat

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 15:01
Denis Urubko, pochodzący z Kazachstanu wspinacz legitymujący się polskim paszportem, po raz kolejny zaimponował - w ciagu tygodnia uratował w Himalajach życie trzem wspinaczom, kilka dni wcześniej zdobył ośmiotysięcznik Gaszerbrum II (8035 m n.p.m).   
Denis Urubko w bazie pod K2
Denis Urubko w bazie pod K2Foto: screen/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook
  • Denis Urubko to jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych wspinaczy na świecie 
  • Od wielu lat zachwyca zdobywając kolejne ośmiotysięczniki, bijąc rekordy szybkości, czy wytyczając nowe trasy w górach wysokich 
  • W Polsce ostatnio było o nim głośno, gdy wraz z Adamem Bieleckim oraz Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem ruszyli z pomocą na Nanga Parbat, gdzie ratowali Eli Revol oraz Tomka Mackiewicza - za ten wyczyn wszyscy wspinacze zostali ostatnio odznaczeni Legią Honorową 

Denis Urubko to pierwsza liga świata gór. Jest jedną z najjaśniej święcących gwiazd himalaizmu. Jego liczba przejść w najwyższych górach jest imponująca, a wspinacz wciąż działa i wytycza sobie kolejne cele. Jednym z nich jest zimowe K2, jedyny dotąd niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik.    

Po ostatnich wyczynach Denisa Urubki, w środowisku wspinaczy wysokogórskich pojawiło się nowe określenie - "Dr House". Wszystko za sprawą akcji ratunkowych w których wziął udział wspinacz. W ciągu ostatnich kilku dni trzy razy ruszał z pomocą kolegom, którzy potrzebowali wsparcia w trudnej sytuacji.

Najpierw na Gasherbrumie VII (6955 m) Urubko ratował Włocha Francesco Cassardo, który 20 lipca podczas zejścia ze szczytu spadł kilkaset metrów i doznał poważnych obrażeń. Oczywiście w akcji Denis nie był sam - wspierali go między innymi Polacy Janusz Adamski i Jarek Zdanowicz. Wspinacze musieli dotrzeć na wysokość około 6300 m, gdzie na pomoc oczekiwał Cassardo. Wspinacze znieśli Włocha do namiotu położonego na wysokości około 5900 m. Później okazało się, że Włoch doznał poważnych obrażeń - złamania kości udowej oraz urazu szyi. 

Denis Urubko To jakby dwóch żołnierzy mówiło, że jeśli przeżyjemy bitwę, to wszystko będzie przed nami. I to prawda, alpinizm jest niebezpieczny i należy zdawać sobie z tego sprawę. Bo jak giniesz na wojnie, to twoja śmierć ma sens, bo bronisz ojczyzny, rodziny, a jak giniesz w górach to taka śmierć nie ma żadnego sensu, bo wspinamy się tylko dla siebie i własnej przyjemności

Kilka dni później w czwartek (25 lipca) i piątek (26 lipca) Urubko wziął udział w kolejnych... dwóch, zakończonych sukcesem akcjach ratowniczych.

Najpierw wraz z Sergim Mingotem pomógł Sauliusowi Damuleviciusowi, który utknął na Gasherbrumie Glacier. Litwin zapadł na chorobę wysokościową i nie był w stanie poruszać się. W piątek z kolei ten sam duet wspierany przez jeszcze innych wspinaczy udzielili pomocy jednemu z pakistańskich alpinistów. 


Denis Urubko w tym sezonie nie tylko jednak ratuje. Zdobył już Gaszerbrum II (8035 m n.p.m) - to było jego 22 wejście na szczyt położony powyżej ośmiu tysięcy metrów (ośmiotysięczników jest 14. Urubko niektóre z nich pokonał więc nie raz).   

ah, explorersweb.com, Mountain RU  


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Denis Urubko z Polakami na K2 poczuł się jak niewolnik? Mocna wypowiedź himalaisty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:46
- (...) czasami czułem, że uważali, że mi wystarczy przyjazd pod K2 i mam robić to, co mówili ... oczywiście oznaczało to siedzenie w BC i czekanie na dobrą prognozę pogody - mówi Denis Urubko, w rozmowie z portalem Explorersweb.com, wywiadzie dotyczącym jego udzialu w wyprawie na K2 dowodzonej przez Krzysztofa Wielickiego. Wspinacz dodaje, jednak, że nie wyklucza kolejnej ekspedycji z Polakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 dla Polaków. Piotr Tomala: znaleźliśmy się w dość abstrakcyjnej sytuacji. Szef PHZ stworzy dream team?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 09:17
Zdziesiątkowany zespół (wypadki, kontuzje, operacje) czy dylematy dotyczące Denisa Urubko - takie między innymi wyzwania stanęły przed Polskim Himalaizmem Zimowym organizującym wyprawę na K2. - Jeszcze wiele rzeczy musimy powiedzieć sobie w twarz, wyjaśnić kilka spraw, by potem wyruszyć w Karakorum jako zespół, a nie docierać się tam na miejscu - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Piotr Tomala, szef PHZ.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaiści z zimowej wyprawy na K2 odznaczeni przez Andrzeja Dudę. "Niewyobrażalne, a jednak poszliście"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 12:18
Himalaiści Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 pod koniec stycznia 2018 roku brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza nagroda świata gór dla Polaka. Krzysztof Wielicki wyróżniony Złotym Czekanem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:29
Krzysztof Wielicki został wyróżniony Piolet d’Or Carriere (Lifetime Achievement Award) - nagrodą przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Himalaista będzie dopiero drugim Polakiem z tym prestiżowym wyróżnieniem. 
rozwiń zwiń