X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wierzchołek Nanda Devi East zdobyty przez polskich wspinaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:47
Według informacji projektu Polski Himalaizm Zimowy Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli wierzchołek Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) położony w Indiach.
Ekipa wyruszająca na Nanga Devi East, po prawej Jan Lenczowski
Ekipa wyruszająca na Nanga Devi East, po prawej Jan Lenczowski Foto: Nanda Devi East Polish Expedition/Facebook/JanLenczowski

Jak podano w oficjalnym komunikacie, himalaiści na szczycie spędzili kilka minut, po czym ruszyli w drogę powrotną. Aktualnie znajdują się na wysokości 7313 m.

Wspinacze wyszli z Obozu III położonego na wysokości 6800 m 27 czerwca około godz. 3.00‬. Początkowo sprzyjała im dobra pogoda, ale z czasem zerwał się silny wiatr, a widoczność ograniczona była do około 30 m. 

Sama akcja szczytowa trwała łącznie około 14 godzin, a wyjście zakończone sukcesem rozpoczęło się 20 czerwca.

Wyprawa Nanda Devi East Anniversary Expedition, w której bierze udział 10 osób, związana jest z 80. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęło dwóch wspinaczy: Jakub Bujak i Janusz Klarner. Członkami ekspedycji byli wtedy jeszcze Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński.

Program Polski Himalaizm Zimowy to projekt mający na celu zdobywanie gór w Himalajach i Karakorum trudnymi technicznie drogami w stylu alpejskim, wsparcie himalaizmu kobiecego, zdobywanie najwyższych gór zimą i eksplorację nieznanych, dziewiczych rejonów górskich. Twórcą programu realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu był Artur Hajzer, a kierownikiem honorowym jest Krzysztof Wielicki. 

kp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Nanda Devi East 80 lat po pionierskiej szarży. "Ze względu na klątwę, może zatrzymamy się kilka kroków przed szczytem"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:41
Polscy himalaiści wyruszają w kolejną wyprawę, ich celem jest jeden z najtrudniejszych szczytów Himalajów, Nanda Devi East. Rafał Fronia mówi, że Hindusi zgubili w okolicach Nanda Devi bombę atomową i nie bardzo chcą, żeby im się ktoś tam kręcił. - O pozwolenie było rzeczywiście trudno, a zasady działania są restrykcyjne, bo tamtejsze władze nie pozwalają na używanie telefonów satelitarnych. Ale skupimy się dzięki temu na naszym celu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jan Lenczowski, wnuk wspinacza, który 80 lat temu był członkiem polskiej pionierskiej ekspedycji.           
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanda Devi: odnaleziono ciała siedmiu wspinaczy. Działali bez pozwolenia na górze naznaczonej klątwą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 13:55
Odnaleziono ciała siedmiu alpinistów, którzy pod koniec maja zaginęli na położonym w Himalajach Garhwalu masywie Nanda Devi. Międzynarodowa grupa poszukiwawcza wciąż nie wie, co się stało z ósmym z zaginionych.
rozwiń zwiń