X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Nanda Devi: odnaleziono ciała siedmiu wspinaczy. Działali bez pozwolenia na górze naznaczonej klątwą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 13:55
Odnaleziono ciała siedmiu alpinistów, którzy pod koniec maja zaginęli na położonym w Himalajach Garhwalu masywie Nanda Devi. Międzynarodowa grupa poszukiwawcza wciąż nie wie, co się stało z ósmym z zaginionych.
Masyw Nanda Devi
Masyw Nanda Devi Foto: screen/Facebook/Moran Mountain

Kontakt z międzynarodową grupą wspinaczy, którzy próbowali zdobyć jeden z wierzchołków Nanda Devi, urwał się 26 maja. Tego dnia na Nanda Devi panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne. Grupa składała się z 12 osób - między innymi Brytyjczyków, Amerykanów, Australijczyków i Hindusów.

Nanda devi East Lenczowski 1200 F.jpg
Polacy na Nanda Devi East 80 lat po pionierskiej szarży. "Ze względu na klątwę, może zatrzymamy się kilka kroków przed szczytem"

Ekipa najpierw zdobyła wierzchołek Nanda Devi East (7434 m n.p.m.), potem czwórka himalaistów wróciła do bazy, a pozostała ósemka zdecydowała się kontynuować akcję górską i podjęła próbę zdobycia kolejnego szczytu.     

Ich celem był - jeden z niezdobytych i noszący nazwę Peak 6477 - wierzchołek wchodzący w skład masywu Nanda Devi. Podczas ataku na górze zeszła lawina, w której zginęło ośmiu wspinaczy, czterech z nich przeżyło, wszyscy ocaleni to Brytyjczycy.

Jak informuje CNN wspinacze postanowili zaatakować szczyt mimo braku pozwolenia na działanie. 

Te informacje odrzucają jednak współpracownicy jednego ze wspinaczy, doświadczonego brytyjskiego alpinisty Martina Morana. Uważają, że zespół miał "otwarte pozwolenie” od Indian Mountaineering Foundation (IMF), które obejmowało zezwolenia na wejścia na Nanda Devi East (7434 m) oraz "wszystkie szczyty, do których można było dotrzeć z bazy, w tym szczyt - Peak 6477".

Obecnie trwa akcja mająca na celu sprowadzenie ciał wspinaczy. Niestety warunki atmosferyczne nie pozwalają helikopterom na działanie.

W skład masywu Nanda Devi wchodzą wierzchołki: Nanda Devi East (7434), Tirsuli (7074), Dunagiri (7066), Changabang (6864). 

Nanda Devi (wierzchołek główny) to drugi co do wysokości szczyt Indii. Znajduje się w masywie Garhwalu w zachodniej części Himalajów Wysokich. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1936 roku, kiedy na jego wierzchołku stanęli Noel Odell i Harold William Tilman. 

Na Nanga Devi działają teraz Polacy

Obecnie na Nanda Devi działa polska wyprawa w składzie są Jarosław Gawrysiak, Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz, Oswald Rodrigo Pereira oraz Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka, jednego z pierwszych zdobywców Nanga Devi East.


W tym roku przypada 80 rocznica zdobycia przez Polaków położonego w Indiach szczytu. W pionierskiej ekspedycji w 1939 roku wzięli udział: jej kierownik Adam Karpiński oraz Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak oraz Janusz Klarner. 2 lipca 1939 na dziewiczym szczycie Nanda Devi East stanęli dwaj z czterech uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje - 34-letni Jakub Bujak oraz 29-letni, najmłodszy w grupie Janusz Klarner. Był to wówczas szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt oraz rekord wysokości polskich wspinaczy.  

Po osiemdziesięciu latach w kierunku masywu Nanda Devi wyruszyło następne pokolenie polskich wspinaczy chcąc uczcić wielki sukces sprzed lat i przypomnieć fascynujące zmagania swoich poprzedników oraz ich tragiczne losy, które na zawsze zapisały się w bogatej historii polskiego himalaizmu. 

- O pozwolenie było rzeczywiście trudno, a zasady działania są bardzo restrykcyjne - mówił przed wyprawą portalowi PolskieRadio24.pl Jan Lenczowski, wnuk wspinacza, który 80 lat temu był członkiem polskiej pionierskiej ekspedycji, która zakończyłą się sukcesem, a zarazem dramatem. 

Mówi się, że tych, którzy naruszyli spokój straszliwej bogini Kali - Nanda to jedno z imion bogini śmierci i zniszczenia Kali -  dotknie klątwa. 

ah, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: góry Himalaje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mount Everest: Edmund Hillary i Tenzing Norgay pierwsi "załatwili skurczybyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 10:50
Po wielu nieudanych i często tragicznych wyprawach, 29 maja 1953 r. na Mount Everest wspięli się jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 dla Polaków. Piotr Tomala: znaleźliśmy się w dość abstrakcyjnej sytuacji. Szef PHZ stworzy dream team?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 09:17
Zdziesiątkowany zespół (wypadki, kontuzje, operacje) czy dylematy dotyczące Denisa Urubko - takie między innymi wyzwania stanęły przed Polskim Himalaizmem Zimowym organizującym wyprawę na K2. - Jeszcze wiele rzeczy musimy powiedzieć sobie w twarz, wyjaśnić kilka spraw, by potem wyruszyć w Karakorum jako zespół, a nie docierać się tam na miejscu - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Piotr Tomala, szef PHZ.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Nanda Devi East 80 lat po pionierskiej szarży. "Ze względu na klątwę, może zatrzymamy się kilka kroków przed szczytem"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:41
Polscy himalaiści wyruszają w kolejną wyprawę, ich celem jest jeden z najtrudniejszych szczytów Himalajów, Nanda Devi East. Rafał Fronia mówi, że Hindusi zgubili w okolicach Nanda Devi bombę atomową i nie bardzo chcą, żeby im się ktoś tam kręcił. - O pozwolenie było rzeczywiście trudno, a zasady działania są restrykcyjne, bo tamtejsze władze nie pozwalają na używanie telefonów satelitarnych. Ale skupimy się dzięki temu na naszym celu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jan Lenczowski, wnuk wspinacza, który 80 lat temu był członkiem polskiej pionierskiej ekspedycji.           
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza nagroda świata gór dla Polaka. Krzysztof Wielicki wyróżniony Złotym Czekanem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:29
Krzysztof Wielicki został wyróżniony Piolet d’Or Carriere (Lifetime Achievement Award) - nagrodą przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Himalaista będzie dopiero drugim Polakiem z tym prestiżowym wyróżnieniem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja zdecydowała. Bielecki, Urubko, Tomala i Botor odznaczeni Legią Honorową

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 13:21
Członkowie ekipy ratunkowej z Nanga Parbat – Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor zostaną odznaczeni Legią Honorową (L'Ordre national de la Légion d'honneur), najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym. Uroczystość zaplanowana jest na 13 lipca. 
rozwiń zwiń