Liga Narodów siatkarzy: wielkie emocje w Mediolanie. Biało-czerwoni lepsi od Argentyny po dramatycznym tie-breaku

2019-06-21, 21:31

Polscy siatkarze . Foto: Twitter.com/FIVBVolleyball (screen)

Polscy siatkarze pokonali Argentynę 3:2 (25:21, 25:23, 25:27, 20:25, 19:17) w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Mediolanie. Dla biało-czerwonych to szóste zwycięstwo w dziesiątym meczu w rozgrywkach.

• Biało-czerwoni potrzebowali tie-breaka, by odnieść szóste zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów
  • Po dwóch zwycięskich setach wydawało się, że Polacy sięgną po wygraną za trzy punkty
  • W najważniejszym momencie zespół do wygranej poprowadzili Aleksander Śliwka i Bartosz Kwolek
  • W sobotę biało-czerwonych czeka starcie z Serbią

Biało-czerwoni pałali chęcią rewanżu na Argentyńczykach za ubiegłoroczną porażkę (2:3) na mistrzostwach świata. Rywale z Ameryki Południowej od początku meczu pokazali jednak, że będą trudnym przeciwnikiem.

Dwa pierwsze sety miały podobny przebieg. Początkowo lepiej radzili sobie Argentyńczycy, jednak w końcówce każdej z partii do głosu dochodzili mistrzowie świata. Nasi reprezentanci znakomicie radzili sobie z kolei w trzecim secie.

Przy stanie 21:17 dla biało-czerwonych o czas poprosił trener Latynosów Marcelo Mendez i wydawało się, że wygrana za trzy punkty stanie się faktem. Facundo Conte i spółka wrócili jednak do gry, a Polacy zaczęli popełniać błędy w przyjęciu i w ataku. Efektem była szybka utrata prowadzenia i gra na przewagi, w której lepsi byli siatkarze z Ameryki Południowej.

Argentyńczycy poszli za ciosem i gładko wygrali czwartego seta. Również w decydującej partii podopieczni Vitala Heynena długo nie mogli złapać odpowiedniego rytmu. Przy zmianie stron przegrywali już 4:8 i wydawało się, że będą mogli mówić o porażce na własne życzenie.

Inne plany mieli jednak Aleksander Śliwka oraz Bartosz Kwolek. Pierwszy świetnie prezentował się w ataku, a drugi nękał „Albicelestes” swoimi atomowymi zagrywkami. Po tym jak polski przyjmujący ustrzelił serwisem Conte to biało-czerwoni mieli piłkę meczową (15:14). Doszło do dramatycznej gry na przewagi, którą na swoją korzyść rozstrzygnęli Polacy. Mecz dobiegł końca, gdy w aut zaatakował Cristian Poglajen, a szóste wygrana biało-czerwonych w rozgrywkach Ligi Narodów stała się faktem (19:17).

Mistrzowie świata mają na koncie także cztery przegrane i wciąż są w grze w walce o awans do turnieju Final Six. Podopieczni Vitala Heynena zmierzą się w Mediolanie jeszcze z Serbią oraz Włochami. Spotkanie z Serbami zaplanowano na godzinę 17 w sobotę.

Polska - Argentyna 3:2 (25:21, 25:23, 25:27, 20:25, 19:17).

Polska: Maciej Muzaj, Jakub Kochanowski, Marcin Komenda, Bartosz Kwolek, Bartosz Bednorz, Norbert Huber, Damian Wojtaszek (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek, Karol Kłos, Artur Szalpuk.

Argentyna: Facundo Conte, Bruno Lima, Ezequiel Palacios, Luciano De Cecco, Sebastian Sole, Pablo Crer, Santiago Danani (libero) oraz Cristian Poglajen, Martin Ramos, Jan Martinez Franchi, Nicolas Uriarte, Nicolas Mendez, Agustin Loser.

Wyniki:

Mediolan, Włochy
21 czerwca, piątek
Polska - Argentyna 3:2 (25:21, 25:23, 25:27, 20:25, 19:17)
Włochy – Serbia 3:0 (26:24, 25:19, 25:22)

Ardabil, Iran

Francja - Australia 3:0 (25:23, 25:22, 25:22)
Iran - Portugalia 3:1 (23:25, 27:25, 25:17, 25:18)

Francja - Portugalia (13)
Iran - Australia (16)

Portugalia - Australia (13)
Iran - Francja (16)

Hoffman Estates, USA

Kanada - Chiny 3:1 (25:19, 25:23, 22:25, 25:17)
USA - Japonia 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)
Chiny - Japonia (21)
USA - Kanada (2.30 w nocy z soboty na niedzielę)

Kanada - Japonia (19)
USA - Chiny (23.30)

Cuiaba, Brazylia

Niemcy - Rosja 1:3 (25:22, 21:25, 19:25, 14:25)
Brazylia - Bułgaria 3:1 (25:20, 21:25, 25:19, 25:14)

Bułgaria - Rosja (23)
Brazylia - Niemcy (2 w nocy z soboty na niedzielę)

Niemcy - Bułgaria (23)
Brazylia - Rosja (2 w nocy z niedzieli na poniedziałek)

16. Chiny 10 1 9 7-27 4
O kolejności w tabeli jako pierwsze kryterium decyduje liczba zwycięstw.

Zapis relacji na żywo:

5. set:

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na jutrzejszy mecz z Serbią. Początek o godzinie 17.

19:17 - KONIEC! Biało-czerwoni wygrywają w dreszczowcu z Argentyną!

Mecz zakończył autowy atak Cristiana Poglajena. Marcelo Mendez ratował się jeszcze systemem challenge, ale ten wykazał, że arbitrzy podjęli dobrą decyzję!

16:16 - Dobry serwis Kłosa, ale De Cecco poradził sobie z rozegraniem do Ramosa. Gramy dalej.

15:14 - Mamy piłkę meczową! Kolejny kapitalny serwis Kwolka, którego nie przyjmuje Conte!

14:14 - Atomowa zagrywka Kwolka, a następnie świetny atak Śliwki utrzymują nas w grze!

Mendez wzywa swoich zawodników na przerwę.

12:14 - Piłka meczowa po skutecznym ataku Ramosa ze środka.

11:12 - Ramos blokuje Kłosa i o czas prosi Vital Heynen...

10:9 - Kwolek przecisnął się przez argentyński blok! Prowadzimy!

9:9 - Lima skutecznie zaatakował, ale dotknął siatki! Challenge wzięty przez Vitala Heynana daje nam punkt!

8:9 - Podwójne odbicie Poglajena! Teraz to Marcelo Mendez prosi o czas.

6:8 - Śliwka obił ręce blokującego Losera. Argentyńczycy ambitnie walczyli w defensywie, ale nie byli w stanie podbić piłki.

4:8 - Loser zablokował atakującego z drugiej linii Kwolka. Zmiana stron przy czteropunktowym prowadzeniu Latynosów.

4:7 - Vital Heynen prosi o czas po tym, jak Conte poradził sobie z polskim blokiem.

3:5 - Karol Kłos zablokowany...

3:4 - Kwolek psuje zagrywkę. Biało-czerwoni mają dzisiaj spory problem z serwisem.

1:1 - Tie-break rozpoczął się od skutecznych ataków środkowych. Najpierw zapunktował Loser, potem tym samym odpowiedział Kochanowski.

4. set:

20:25 - Nieudany atak Bednorza oznacza, że czeka nas tie-break...

18:23 - Danani nie przyjmuje zagrywki Kłosa, ale Argentyńczykom brakuje tylko dwóch punktów do tie-breaka.

16:21 - Kaczmarek i Karol Kłos, który niedawno pojawił się na boisku, blokują Conte. Nasi próbują jeszcze podjąć walkę w czwartym secie.

13:20 - Mieliśmy kontrę, ale Kaczmarek mocno uderzył w aut.

11:16 - Bardzo dobry atak Conte. Ciężko będzie uniknąć tie-breaka...

10:14 - Wreszcie skuteczny blok biało-czerwonych i to Marcelo Mendez wzywa swoich podopiecznych na przerwę.

7:13 - Potężny atak Poglajena i Heynen po raz kolejny prosi o czas. Fatalnie wygląda gra biało-czerwonych w tym secie.

Coraz lepszą grę swoich rodaków ogląda natomiast były znakomity piłkarz m.in. Realu Madryt i Interu Mediolan Esteban Cambiasso.

6:10 - Kaczmarek skutecznie, jednak nadal przewaga Argentyńczyków jest bezpieczna.

4:7 - Heynen bierze czas po dobrym ataku Poglajena.

3:5 - Kwolek zablokowany. Nie wygląda to najlepiej...

2:2 - Kochanowski poradził sobie z opadającym blokiem rywali.

3. set:

25:27 - Tym razem challenge pokazuje, że Śliwka wpadł w siatkę... Przegrywamy tę partię na własne życzenie.

25:25 - Wydawało się, że Argentyńczycy mogą cieszyć się z wygranej, ale challenge pokazał, że Łukasz Kaczmarek zaatakował w aut po rękach rywali.

24:24 - Poglajen zaserwowal w siatkę. Gramy na przewagi, a na boisku meldują się Łomacz z Kaczmarkiem.

23:24 - Ramos z krótkiej i piłka setowa dla Argentyny.

23:23 - Challenge pokazał, że piłka po ataku Kwolka trafiła w boisko. Ufff...

22:23 - Muzaj atakuje w aut. Ucieka nam wygrana w tym secie...

22:22 - Przerwa dla Vitala Heynena. Bednorz znowu nie skończył ataku, a w kontrze skuteczniejszy był Poglajen, który przedarł się przez polski blok.

Kwolek zmienia Bednorza.

22:21 - Grecki sędzia odgwizdał błąd Komendy, który przełożył rękę na stronę rywali.

W kolejnej akcji Argentyńczycy blokują Bednorza...

21:17 - Błąd za błędem w wykonaniu "Albicelestes". Po autowym ataku Poglajena mamy już cztery punkty więcej od rywali. Marcelo Mendez reaguje, prosząc o kolejną przerwę.

19:17 - Błąd Conte, który w ataku przekroczył linię trzeciego metra!

Mendez prosi o czas.

17:16 - Odzyskujemy prowadzenie po dobrym ataku Śliwki.

15:16 - Rezerwowy rozgrywający Nicolas Uriarte szybko zagrał do Conte, który poradził sobie z podwójnym blokiem.

Argentyńczycy prowadzą na drugiej przerwie technicznej.

13:14 - Argentyńczycy, po serii dobrych bloków i ataków, wyszli na prowadzenie, ale stracili Sebastiana Sole. Doświadczony środkowy upadł na parkiet i opuścił boisko, żegnany brawami. Jego miejsce zajął Martin Ramos.

13:11 - Bednorz najpierw nie skończył ataku, ale potem zablokował Palaciosa.

10:10 - Była szansa na odskoczenie rywalom, ale atakujący z trudnej pozycji Bednorz zablokowany w kontrze.

8:7 - As serwisowy Bednorza i prowadzimy na przerwie technicznej!

7:7 - Mamy kolejny remis po skutecznym kontrataku w wykonaniu biało-czerwonych!

5:7 - Popsuta zagrywka Muzaja.

4:5 - Bednorz wreszcie skutecznie zaatakował. Przyjmujący obił ręce blokujących. Siatkarz wreszcie przełamał się w ataku, bo w dwóch poprzednich partiach zdobył tylko punkt.

3:3 - Szybko doprowadziliśmy do remisu. Muzaj dobrze zaatakował nad blokiem.

0:3 - Kolejny punkt dla "Albicelestes". Udana kiwka w ataku kolejnego z rezerwowych Cristiana Poglajena.

0:2 - Trzeci set zaczyna się podobnie jak poprzednie. Najpierw dobry atak ze środka Agustina Losera, który wszedł na boisko, a potem błąd w ataku Aleksandra Śliwki.

W polskiej ekipie na parkiet wrócił Bartosz Bednorz, który zastąpił Kwolka.

2. set:

25:23 - Biało-czerwoni podwyższają prowadzenie! Mądra wystawa Łomacza do Kwolka i przyjmujący popisał się sprytną kiwka, której Argentyńczycy nie byli w stanie podbić.

24:22 - Będzie piłka setowa dla Polaków! Świetne zachowanie Hubera i Śliwki w bloku.

23:22 - Skuteczna kontra Kwolka daje nam prowadzenie! Mendez prosi o czas.

20:21 - Kwolek nie przyjmuje atomowej zagrywki Conte i Heynen prosi o przerwę.

20:19 - Huber i Śliwka blokują Conte! Wracamy na prowadzenie.

17:18 - Słabszy fragment gry biało-czerwonych. Kochanowski skutecznie zaatakował, ale dotknął siatki.

16:14 - Mendez dotyka siatki i biało-czerwoni prowadzą na drugiej przerwie technicznej.

14:12 - As serwisowy Macieja Muzaja, a w kolejnej akcji polski blok zatrzymuje Pablo Crera i to Marcelo Mendez musi brać przerwę na żądanie!

11:12 - Kolejno Muzaj, Bednorz i Huber nie byli w stanie skończyć ataku. Piłka przeszła w końcu na stronę drużyny z Ameryki Południowej, a Bruno Lima, w odróżnieniu od biało-czerwonych, zapunktował już za pierwszym podejściem.

O czas prosi Vital Heynen, a na boisku pojawia się Aleksander Śliwka, który zastąpił nieskutecznego dzisiaj Bednorza.

10:10 - Bednorz nadziewa się na podwójny blok w wykonaniu Limy i Crera.

8:6 - Dobry atak Kwolka oznacza dwupunktowe prowadzenie na przerwie technicznej.

7:5 - Najpierw potrójny blok zatrzymał Mendeza, a potem Norbert Huber kończy atak z przechodzącej piłki.

5:4 - Palacios nie przyjmuje serwisu Muzaja! Prowadzimy. Wydaje się, że przyjmujący nieco pośpieszył się z interwencją, gdyż lepiej ustawiony był libero Santiago Danani.

3:4 - Świetna wystawa De Cecco do Crera, który kończy atak. Argentyński środkowy, który w przyszłym sezonie zagra w Treflu Gdańsk, wyróżnia się na parkiecie w drugiej partii.

0:2 - Druga partia rozpoczyna się od skutecznego bloku Pablo Crera i Luciano De Cecco na Macieju Muzaju.

W kolejnej akcji Crer w pojedynkę zatrzymał Kochanowskiego! Drugi set rozpoczyna się podobnie jak pierwszy.

1. set:

25:21 - Skuteczny Maciej Muzaj kończy mocnym atakiem pierwszego seta! Biało-czerwoni obejmują prowadzenie w meczu.

24:21 - Marnujemy drugą piłkę setową. Niezła wystawa libero Damiana Wojtaszka do Kaczmarka, ale atakujący trafił w aut, a challenge pokazał, że nie było kontaktu z rękoma Luciano De Cecco.

24:19 - Zepsuty serwis Mendeza daje biało-czerwonym piłkę setową. Na boisku meldują się Grzegorz Łomacz i Łukasz Kaczmarek.

22:18 - Kochanowski popisał się asem serwisowym! Conte schodzi z boiska po błędzie  w przyjęciu. Zastępuje go Nicolas Mendez

21:18 - Challenge pokazuje, że autowy atak Ezequiela Palaciosa nie miał kontaktu z polskim blokiem! Biało-czerwoni mają już trzy punkty więcej, więc o czas poprosił Mendez.

19:17 - Szczęśliwa, ale punktowa zagrywka Bartosza Kwolka! Piłka przeszła po siatce i argentyńscy przyjmujący nie byli w stanie zareagować.

17:17 - Po pojedynczym bloku Sebastiana Sole na Kochanowskim mamy kolejny remis.

17:15 - Argentyńczycy mieli problemy z przyjęciem serwisu Komendy, co wykorzystał Maciej Muzaj, skutecznie atakujac przechodzącą piłkę.

15:14 - Po skutecznej kontrze Jakuba Kochanowskiego wychodzimy na prowadzenie pierwszy raz w tym meczu i o czas prosi Marcelo Mendez!

14:14 - Marcin Komenda na pojedynczym bloku zatrzymuje Bruno Limę!

10:11 - Tym razem to Maciej Muzaj zakończył kontratak i strata biało-czerwonych wynosi tylko punkt.

7:10 - Niedobrze rozpoczyna się ten mecz dla biało-czerwonych. Bruno Lima kończy kontrę Argentyńczyków.

6:8  - Świetna seria Facundo Conte. Były przyjmujący PGE Skry Bełchatów popisał się dwoma skutecznymi atakami i punktowym blokiem.

Przerwa techniczna przy dwupunktowej przewadze "Albicelestes".

3:3 - Bardzo długa wymiana zakończona atakiem Bartosza Bednorza. Mamy remis.

0:1 - Autowy blok Macieja Muzaja i to Argentynczycy zaczynają od prowadzenia.

17.00 - Zaczynamy!

16.58 - Znamy już składy, na jakie zdecydowali się trenerzy Vital Heynen oraz Marcelo Mendez.

Polska: Muzaj, Kochanowski, Komenda, Kwolek, Bednorz, Huber, Wojtaszek (libero)

Argentyna: Conte, Sole, Lima, Palacios, De Cecco, Sole, Crer, Danani (libero)

16.52 - Siatkarze skończyli już rozgrzewkę. Niedługo poznamy wyjściowe składy, ale najpierw hymny państwowe!

16.48 - Do tej pory biało-czerwoni wygrali aż 27 z 33 meczów przeciwko Argentynie. Liczymy, że dzisiaj jeszcze poprawią tę statystykę!

16.45 - Gdy biało-czerwoni przed rokiem sięgali na parkietach Bułgarii i Włoch po tytuł mistrzów świata, podczas całego turnieju przegrali dwa z dwunastu meczów. Niespodziewanie jednym z pogromców Polaków byli Argentyńczycy, którzy na inaugurację drugiej fazy grupowej wygrali 3:2.

Czytaj dalej: Skandaliczne zachowanie Velasco. FiVB igra z przepisami i mamy cyrk

Sędziowanie w tamtym spotkaniu wzbudziło spore kontrowersje, a o obscenicznych gestach ówczesnego trenera Latynosów Julio Velasco względem biało-czerwonych mówiło się jeszcze długo po meczu. Liczymy, że tym razem mecz przebiegnie w dużo spokojniejszej atmosferze i będzie zwycięski dla biało-czerwonych!

16.40 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z kolejnego meczu polskich siatkarzy w Lidze Narodów! Po tym, jak awans do Final Six wywalczyła żeńska kadra, liczymy na to, że panowie również znajdą się w turnieju finałowym.

O to nie będzie jednak łatwo. Po rozegraniu trzech z pięciu turniejów fazy interkontynentalnej biało-czerwoni znajdują się na siódmym miejscu w tabeli z dorobkiem 15 punktów (pięć zwycięstw i cztery porażki).

Kolejnym przystankiem dla podopiecznych Vitala Heynena będzie Mediolan, a pierwszym rywalem w stolicy Lombardii są Argentyńczycy, którzy są klasyfikowani dwa miejsca niżej z dorobkiem 12 punktów (cztery wygrane i pięć porażek).

Początek meczu zaplanowano na godzinę 17!