X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja zdecydowała. Bielecki, Urubko, Tomala i Botor odznaczeni Legią Honorową

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 13:21
Członkowie ekipy ratunkowej z Nanga Parbat – Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor zostaną odznaczeni Legią Honorową (L'Ordre national de la Légion d'honneur), najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym. Uroczystość zaplanowana jest na 13 lipca. 
Od lewej: Denis Urubko, Eli Revol i Adam Bielecki po akcji ratunkowej na Nanga Parbat
Od lewej: Denis Urubko, Eli Revol i Adam Bielecki po akcji ratunkowej na Nanga ParbatFoto: Facebook Adam Bielecki/Screen
  • O przyznanie odznaczenia zabiegał mieszkający we Francji polski alpinista Piotr Paćkowski
  • Wspinacz był inicjatorem akcji zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Francji Emmanuela Macrona

Zimą 2017/2018 na K2 działała Polska Narodowa Wyprawa, która próbowała zdobyć drugi co do wysokości szczyt ziemi (8611 m n.p.m.). Czterech uczestików ekspedycji - Bielecki, Tomala, Urubko i Botor - pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, 25 stycznia 2018 roku wzięło udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie w duecie wspinali się Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz. Wspinacze - po zdobyciu szczytu - w zejściu, utknęli na wysokości około 7400 m n.p.m. Bielecki i Urubko, po brawurowym i ekspresowym podejściu 100-metrowego kuluaru na drodze Kinshofera, sprowadzili z Nangi Revol. Mimo sprawnie przeprowadzonych działań nie udało się dotrzeć do Tomasza Mackiewicza. 

Piotr Tomala Cała akcja to nie tylko nasza czwórka. To dziesiątki osób w Pakistanie, w Polsce, we Francji w Irlandii, które brały w niej udział

Za ten wyczyn polscy ratownicy zostaną nagrodzeni przez Francuzów najwyższym odznaczeniem nadawanym wybitnym i zasłużonym osobistościom. Order Legii Honorowej został ustanowiony na początku XIX wieku przez Napoleona Bonaparte. Dewiza orderu brzmi: "Honor i Ojczyzna". 

Odznaczenie wręczone zostanie przy okazji Francuskiego Święta Narodowego, które będzie obchodzone 13 lipca br. Ceremonia będzie miała miejsce w Rezydencji Francji, a następnie odbędzie się tradycyjne przyjęcie w ogrodach ambasady.

Himalaiści zostali też odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera Piotr Tomala podkreślił wówczas, że na powodzenie akcji pracowało wiele osób.

- Zawsze kiedy wspominamy akcję na Nanga Parbat musimy pamiętać o dwóch rzeczach, że zakończyła się ona sukcesem połowicznym i że cała akcja to nie tylko nasza czwórka. To dziesiątki osób w Pakistanie, w Polsce, we Francji w Irlandii, które brały w niej udział. Symbolicznie to odznaczenie nagradza również trud i wysiłek i zaangażowanie narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Góry to nasza pasja, nasze życie, ale zawsze najważniejsze było, jest i będzie ludzkie zdrowie - mówił Tomala.

(ah)


Czytaj także

Nanga Parbat: opublikowano raport w sprawie tragedii. "Tomasz Mackiewicz zażył cztery tabletki"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:29
W prestiżowym periodyku "American Alpine Journal" opublikowano raport na temat styczniowej wspinaczki Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Fair Play PKOl dla himalaistów zimowej wyprawy na K2 za brawurową akcję ratunkową

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:45
Himalaiści polskiej zimowej wyprawy na K2 zostali laureatami 52. Konkursu Fair Play PKOl. W piątek w Warszawie odebrali trofeum za czyn "czystej gry", którym była brawurowa akcja ratownicza i sprowadzenie do bazy schodzącej ze szczytu Nanga Parbat Francuzki Elisabeth Revol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 dla Polaków. Piotr Tomala: znaleźliśmy się w dość abstrakcyjnej sytuacji. Szef PHZ stworzy dream team?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 09:17
Zdziesiątkowany zespół (wypadki, kontuzje, operacje) czy dylematy dotyczące Denisa Urubko - takie między innymi wyzwania stanęły przed Polskim Himalaizmem Zimowym organizującym wyprawę na K2. - Jeszcze wiele rzeczy musimy powiedzieć sobie w twarz, wyjaśnić kilka spraw, by potem wyruszyć w Karakorum jako zespół, a nie docierać się tam na miejscu - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Piotr Tomala, szef PHZ.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaiści z zimowej wyprawy na K2 odznaczeni przez Andrzeja Dudę. "Niewyobrażalne, a jednak poszliście"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 12:18
Himalaiści Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 pod koniec stycznia 2018 roku brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza nagroda świata gór dla Polaka. Krzysztof Wielicki wyróżniony Złotym Czekanem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:29
Krzysztof Wielicki został wyróżniony Piolet d’Or Carriere (Lifetime Achievement Award) - nagrodą przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Himalaista będzie dopiero drugim Polakiem z tym prestiżowym wyróżnieniem. 
rozwiń zwiń