X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Nie żyje Bogdan Jankowski. To dzięki niemu świat usłyszał słowa Wielickiego i Cichego: jesteśmy na Evereście

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 10:39
W wieku 80 lat zmarł Bogdan Jankowski, wspinacz, taternik, wielokrotny uczestnik polskich wypraw w Himalaje - poinformował Polski Związek Alpinizmu. Swoimi nagraniami oraz fotografiami dokumentował osiągnięcia polskiego himalaizmu.
Bogdan Jankowski
Bogdan Jankowski Foto: archiwum prywatne Bogdan Jankowski/PZA/wspinanie.pl/screen

Urodził w 1938 roku. Dr inż. elektronik, był pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Wspinał się od 1959, najpierw w Tatrach (5 nowych dróg), później w Alpach (m.in. 1. polskie przejście, z J. Porębą, drogą Browna-Whillansa na zachodniej ścianie Aiguille de Blaitiére, 1967), Pamiro-Ałaju (5 dziewiczych szczytów) i Pamirze.

Leszek Cichy Nie było wtedy telefonów satelitarnych. Naszą łączność z bazą stanowiły goprowskie radiotelefony Klimki ważące 2 i pół kg, z anteną składającą się z czterech części. By ją skręcić i włożyć baterie, które mieliśmy głęboko w kieszeni, należało zdjąć rękawice przy minus 32 stopniach. Niechętnie więc rozmawialiśmy podczas podchodzenia

W latach 1969-2003 uczestniczył w 9 wyprawach w góry wysokie, m.in. kierowanych przez Andrzeja Zawadę. Brał udział m.in. w ekspedycji, podczas której Polacy dokonali pierwszego wejścia na Kunyang Chhish (7852 m) w 1971 roku i w tej z roku 1980, podczas której Polacy jako pierwsi na świecie zdobyli Mount Everest (8848 m) zimą.

To dzięki Bogdanowi Jankowskiemu świat obiegło nagranie zarejsestrowane na szczycie najwyżej góry Ziemi: Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy? Na szczycie Everestu! - te słowa, 17 lutego 1980 roku wypowiedzieli po wejściu na Everest i połączeniu się z kierownikiem wyprawy Andrzejem Zawadą Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. 

Jako licencjonowany radioamator-krótkofalowiec organizował łączność radiową na wyprawach, był pomysłodawcą i założycielem utworzonego w 1980 roku zespołu łączności radiowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Wielicki Cichy 1200 PAP.jpg
39 lat temu Cichy i Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest. "Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?"

Był członkiem zarządu PZA (1977-92), a w kadencji 1995-98 jego wiceprezesem. Był także prezesem KW we Wrocławiu (1974-80) i przez wiele kadencji członkiem jego zarządu.

Został dwukrotnie odznaczony złotym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymał nagrodę "Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był członkiem honorowym PZA.

Autor jednej z relacji w książce "Ostatni atak na Kunyang Chhish” (1973), a także wielu artykułów publikowanych w "Taterniku” oraz licznych zdjęć i panoram górskich.

Z fotografii oraz autentycznych nagrań z wypraw stworzył wystawę "HIMALAJE, KARAKORUM. Obrazki i głosy z gór. Wystawa jubileuszowa Polskiego Związku Alpinizmu”, która była eksponowana w wielu miastach i na wielu festiwalach górskich.

ah, PZA, 

Zobacz więcej na temat: góry Himalaje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska zimowa wyprawa na K2 przełożona na 2020 rok. PHZ musi wybrać i wyszkolić uczestników

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 16:48
"Zimą 2019 roku nie będzie polskiej wyprawy na K2. Ekspedycja jest planowana na kolejną zimę – w 2020 roku. Do tego czasu działania Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera skoncentrują się na wyłonieniu i wyszkoleniu składu, który zwiększy szanse na zdobycie szczytu" - czytamy w oświadczeniu Piotra Tomali, kierownika Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Fair Play PKOl dla himalaistów zimowej wyprawy na K2 za brawurową akcję ratunkową

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:45
Himalaiści polskiej zimowej wyprawy na K2 zostali laureatami 52. Konkursu Fair Play PKOl. W piątek w Warszawie odebrali trofeum za czyn "czystej gry", którym była brawurowa akcja ratownicza i sprowadzenie do bazy schodzącej ze szczytu Nanga Parbat Francuzki Elisabeth Revol.
rozwiń zwiń