"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

2019-05-07, 22:00

"Ostatnia góra", film o K2  - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania
Wspinacze Narodowej Wyprawy na K2 - zima 2017/2018 . Foto: Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook/screen

Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    

W grudniu 2017 roku na K2 ruszyła ekipa w składzie: Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Jarosław Botor - ratownik medyczny, Dariusz Załuski - filmowiec oraz Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciek Bedrejczuk i Piotr Snopczyński. 

Eksperci, ale i sami uczestnicy wyprawy zakładali przed ekspedycją, że szanse na zdobycie zimą K2 nie są wielkie. Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu, dawał ekipie Krzysztofa Wielickiego pięć, dziesięć procent szans. Adam Bielecki przed wyjazdem mówił, że K2 jest zimą do zdobycia: musimy tylko dostać trzy, cztery dni względnie dobrej pogody. Niestety po raz kolejny - to była czwarta zimowa próba poskromienia drugiej pod względem wysokości góry świata - okazało się, że z pogodą wygrać trudno. 

K2 pozostaje niezdobyte, ale szef Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera Piotr Tomala zapowiedział, że kolejna wyprawa zostanie zorganizowana, jednak nie tak jak pierwotnie planowano w 2019 roku, ale rok później. 

Powiązany Artykuł

k2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

Każda próba jest jednak ważnym doświadczeniem. Jak wyglądał ostatni pobyt polskiej ekipy pod K2 na przełomie 2017 i 2018 roku, opisuje film "Ostatnia góra".   

Akcja filmu przedstawia grupę kilkunastu wspinaczy, którzy próbują dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów.

Podczas wyprawy dochodziło także do wypadków, Rafał Fronia miał problemy z ręką i musiał opuścić wyprawę, Adam Bielecki miał złamany nos. W filmie Darka Załuskiego zobaczymy, jak bez znieczulenia szyto nos wspinacza - musiał mieć założonych sześć szwów. W rolach głównych podczas operacji występują "siostra Chmielarska" - Marek Chmielarski i "doktor Tomala" - Piotr Tomala. 

Tę wyprawową działalność przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat.

Członkowie wyprawy decydują się ruszyć na pomoc wspinających się na Nandze Tomkowi Mackiewiczowi i Eli Revol, którzy utknęli w zejściu ze szczytu.

W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze.

Pierwszy zwiastun "Ostatniej góry"

Po akcji na Nandze ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak upływający czas, pogoda oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy.

Dodatkowe napięcie wprowadzają media, które to, co się dzieje w górach, przedstawiają jak atrakcyjny spektakl. >>> K2 dla Polaków: kamery w bazie. Lud potrzebuje chleba i igrzysk?

Premiera filmu w październiku, ale 13 i 14 maja o 20.30, w warszawskim kinie Luna będzie go można obejrzeć w ramach festiwalu MDAG.

ah, PolskieRadio24.pl, materiały prasowe


Polecane

Wróć do strony głównej