X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
Wspinacze Narodowej Wyprawy na K2 - zima 20172018
Wspinacze Narodowej Wyprawy na K2 - zima 2017/2018 Foto: Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook/screen

W grudniu 2017 roku na K2 ruszyła ekipa w składzie: Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Jarosław Botor - ratownik medyczny, Dariusz Załuski - filmowiec oraz Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciek Bedrejczuk i Piotr Snopczyński. 

Eksperci, ale i sami uczestnicy wyprawy zakładali przed ekspedycją, że szanse na zdobycie zimą K2 nie są wielkie. Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu, dawał ekipie Krzysztofa Wielickiego pięć, dziesięć procent szans. Adam Bielecki przed wyjazdem mówił, że K2 jest zimą do zdobycia: musimy tylko dostać trzy, cztery dni względnie dobrej pogody. Niestety po raz kolejny - to była czwarta zimowa próba poskromienia drugiej pod względem wysokości góry świata - okazało się, że z pogodą wygrać trudno. 

K2 pozostaje niezdobyte, ale szef Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera Piotr Tomala zapowiedział, że kolejna wyprawa zostanie zorganizowana, jednak nie tak jak pierwotnie planowano w 2019 roku, ale rok później. 

k2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

Każda próba jest jednak ważnym doświadczeniem. Jak wyglądał ostatni pobyt polskiej ekipy pod K2 na przełomie 2017 i 2018 roku, opisuje film "Ostatnia góra".   

Akcja filmu przedstawia grupę kilkunastu wspinaczy, którzy próbują dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów.

Podczas wyprawy dochodziło także do wypadków, Rafał Fronia miał problemy z ręką i musiał opuścić wyprawę, Adam Bielecki miał złamany nos. W filmie Darka Załuskiego zobaczymy, jak bez znieczulenia szyto nos wspinacza - musiał mieć założonych sześć szwów. W rolach głównych podczas operacji występują "siostra Chmielarska" - Marek Chmielarski i "doktor Tomala" - Piotr Tomala. 

Tę wyprawową działalność przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat.

Członkowie wyprawy decydują się ruszyć na pomoc wspinających się na Nandze Tomkowi Mackiewiczowi i Eli Revol, którzy utknęli w zejściu ze szczytu.

W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze.

Pierwszy zwiastun "Ostatniej góry"

Po akcji na Nandze ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak upływający czas, pogoda oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy.

Dodatkowe napięcie wprowadzają media, które to, co się dzieje w górach, przedstawiają jak atrakcyjny spektakl. >>> K2 dla Polaków: kamery w bazie. Lud potrzebuje chleba i igrzysk?

Premiera filmu w październiku, ale 13 i 14 maja o 20.30, w warszawskim kinie Luna będzie go można obejrzeć w ramach festiwalu MDAG.

ah, PolskieRadio24.pl, materiały prasowe


Czytaj także

Denis Urubko z Polakami na K2 poczuł się jak niewolnik? Mocna wypowiedź himalaisty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:46
- (...) czasami czułem, że uważali, że mi wystarczy przyjazd pod K2 i mam robić to, co mówili ... oczywiście oznaczało to siedzenie w BC i czekanie na dobrą prognozę pogody - mówi Denis Urubko, w rozmowie z portalem Explorersweb.com, wywiadzie dotyczącym jego udzialu w wyprawie na K2 dowodzonej przez Krzysztofa Wielickiego. Wspinacz dodaje, jednak, że nie wyklucza kolejnej ekspedycji z Polakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska zimowa wyprawa na K2 przełożona na 2020 rok. PHZ musi wybrać i wyszkolić uczestników

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 16:48
"Zimą 2019 roku nie będzie polskiej wyprawy na K2. Ekspedycja jest planowana na kolejną zimę – w 2020 roku. Do tego czasu działania Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera skoncentrują się na wyłonieniu i wyszkoleniu składu, który zwiększy szanse na zdobycie szczytu" - czytamy w oświadczeniu Piotra Tomali, kierownika Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
rozwiń zwiń