X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska zimowa wyprawa na K2 przełożona na 2020 rok. PHZ musi wybrać i wyszkolić uczestników

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 16:48
"Zimą 2019 roku nie będzie polskiej wyprawy na K2. Ekspedycja jest planowana na kolejną zimę – w 2020 roku. Do tego czasu działania Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera skoncentrują się na wyłonieniu i wyszkoleniu składu, który zwiększy szanse na zdobycie szczytu" - czytamy w oświadczeniu Piotra Tomali, kierownika Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
Audio
  • Mimo wcześniejszych zapewnień Polskiego Związku Alpinizmu i Programu "Polski Himalaizm Zimowy", nie uda się zorganizować ekspedycji na ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik. Nasz reporter zna szczegóły tej decyzji. (IAR)
K2
K2 Foto: shutterstock/Punnawit Suwattananun

Piotr Tomala poinformował, że na decyzję o zmianie terminu wyprawy wpływ miały kwestie personalne. Nie udało się skompletować zespołu, który miałby realne szanse na osiągnięcie ostatniego niezdobytego zimą szczytu świata. 

"Czas od zakończenia ostatniej zimowej wyprawy na K2 poświęciliśmy na przygotowanie kolejnej ekspedycji. Staraliśmy się między innymi pozyskać finansowanie, które na obecnym etapie bylibyśmy w stanie sobie zagwarantować. Niestety kilku potencjalnych członków ekspedycji nie może w tym roku wyjechać na K2 z powodu kontuzji, które muszą wyleczyć. Oznacza to, że nie mamy aktualnie wystarczającej liczby doświadczonych wspinaczy, których wyjazd do Pakistanu pozwoliłby realnie myśleć o przeprowadzeniu ataku szczytowego. A nie chcemy jechać pod K2 tylko po to, żeby zaznaczyć tam swoją obecność. Odpowiedzialność za całość przedsięwzięcia oraz bezpieczeństwo uczestników spowodowała, że nie było innego wyjścia" - zaznaczył Tomala. 

Kierownik programu przyznał, że planem na kolejne dwa lata jest podniesienie kwalifikacji młodych wspinaczy, którzy w przyszłości mogliby pomóc w osiągnięciu celu. 

"2019 i 2020 rok chcemy poświęcić na wyprawy unifikacyjne i wyjazdy szkoleniowe, które pozwolą nam podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w górach wysokich. Podczas naszego marcowego obozu w Tatrach poznaliśmy kilkunastu takich zawodników. Liczymy, że przed zimą 2020 będą już himalaistami z doświadczeniem potrzebnym przy tak wymagającym szczycie, jakim jest K2. W maju planujemy jeszcze kolejne zgrupowanie. W hotelu Arłamów spotkamy się szerokim składem ludzi związanych z naszym Programem żeby przedyskutować plany na najbliższe półtora roku i realizować kolejne szkolenia" - zakończył Piotr Tomala. 

Będzie to już druga zima bez polskiej wyprawy na K2. Ostatnia ekspedycja została zorganizowana na przełomie 2017 i 2018 roku.

K2, mierzący 8611 metrów, jest drugim co do wysokości szczytem na świecie i ostatnim niezdobytym zimą. Polacy wyjściem na jego wierzchołek chcieli zakończyć historię zimowej eksploracji Himalajów i Karakorum. Minionej zimy, szczyt próbowała zdobyć ekspedycja Baska Alexa Tixkona oraz himalaistów z Rosji, Kirgistanu i Kazachstanu kierowana przez Wasilija Piwcowa.

pm, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda Księżnej Asturii. Krzysztof Wielicki: alpinizm jest sztuką cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:36
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Oviedo Krzysztof Wielicki wyraził wdzięczność za przyznanie mu tegorocznej nagrody księżnej Asturii w kategorii sport. Podkreślił, że uprawiana przez niego dyscyplina jest "sztuką cierpienia".
rozwiń zwiń