PlusLiga: komunikat Polskiej Ligi Siatkówki w sprawie powtórki meczu ZAKSA - ONICO. Sędzia zawieszony

2019-04-29, 19:58

Zawodnicy Zaksy Kędzierzyn-Koźle Łukasz Wiśniewski i Łukasz (L) i Kaczmarek (C) oraz Maciej Muzaj (P) z ONICO Warszawa podczas pierwszego meczu finałowego PlusLigi . Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Polska Liga Siatkówki wydała komunikat w sprawie wydarzeń podczas sobotniego meczu finałowego PlusLigi między Zaksą Kędzierzyn-Koźle oraz ONICO Warszawa (3:2). Nie zdecydowano się na weryfikację wyniku, o co wnioskowały władze warszawskiego klubu. Zawieszono natomiast pierwszego sędziego spotkania Wojciecha Maroszka, który nie będzie prowadził meczów ligowych do końca sezonu.

Przy stanie 14:13 dla gości przyjmujący ONICO Piotr Łukasik przyjmując piłkę, przepuścił ją przez palce. Mimo złego przyjęcia warszawianie byli w stanie przeprowadzić akcję, po której Nikołaj Penczew skutecznie zaatakował. Sędzia Wojciech Maroszek przyznał punkt ONICO, co powinno skutkować zakończeniem meczu, jednak z pretensjami rzucili się do niego gracze Zaksy.

Najgłośniej protestował Łukasz Kaczmarek. Atakujący gospodarzy uderzył w stanowisko arbitra, za co otrzymał czerwoną kartkę, co oznaczało kolejny punkt dla ONICO. Sędzia zdecydował się także skorzystać z systemu challenge, po którym... przyznał punkt kędzierzynianom, więc siatkarze musieli wrócić na parkiet. W końcówce lepsi okazali się gospodarze, wygrywając w tie-breaku 17:15.

PlusLiga: ONICO Warszawa wnioskuje o zmianę wyniku meczu z Zaksą. "Nie możemy pozostać obojętni"

ONICO wydało oświadczenie, w którym domagało się weryfikacji wyniku na swoją korzyść oraz zawieszenia Kaczmarka do końca sezonu. Władze Polskiej Ligi Siatkówki, na podstawie opinii Zespołu Kwalifikatorów, nie zdecydowały się jednak na takie działania, chociaż wniosek o ukaranie siatkarza Zaksy został przekazany do Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Ukarano natomiast sędziego Maroszka. Arbiter został zawieszony do końca sezonu 2018/19 oraz został pozbawiony wynagrodzenia za pracę w kwietniu 2019 roku. Zdecydowano także o zawieszeniu Protokolanta Elektronicznego do 30 grudnia 2019 roku.

W rywalizacji do trzech zwycięstw ZAKSA prowadzi 1-0. Kolejny mecz odbędzie się 1 maja na warszawskim Torwarze.

Poniżej pełna treść komunikatu:

W opinii merytorycznej przedstawionej przez Zespół Kwalifikatorów, sygnowanej przez Pana Grzegorz Jacynę, Przewodniczącego Zespołu, czytamy m.in:
„4. w secie 5 przy stanie 14:13 dla ONICO Warszawa S1 popełnił błąd oceny odbicia piłki, dokonując zmiany swej pierwotnej prawidłowej decyzji polegającej na kontynuowaniu gry na decyzję nieprawidłową/błędną tj. uznanie pierwszego odbicia piłki przez zawodnika ONICO (Łukasik) za błędne co nastąpiło po zakończeniu rozegranej akcji oraz konsultacji z sędzią S2;
5. przyjęcie zagrywki palcami przez zawodnika ONICO Warszawa (Łukasik) było w Opinii Zespołu kwalifikatorów odbiciem podwójnym ale przy pierwszej piłce zespołu nie jest błędem odbicia zgodnie z przepisami gry w piłkę siatkową (PGPS p.9.2, 9.3) (...)
11. w opinii Zespołu Kwalifikatorów błąd, o którym mowa powyżej nie jest podstawą do powtarzania rozegrania zawodów sportowych, zgodnie z PGPS błędy sędziego/sędziów jakie zaistniały w zakresie oceny przebiegu gry nie są bowiem podstawą do ingerencji ze strony Członków Jury, Supervisorów lub następnie Organów Weryfikujących zawody w ich rezultat końcowy także celem zmiany rezultatu zawodów, pragniemy zauważyć, że po zaistniałym zdarzeniu oraz po udzieleniu sankcji zawodnikowi ZAKSA Kędzierzyn (Kaczmarek) zespół ONICO Warszawa prowadził nadal 15:14 w secie 5, posiadał piłkę meczową i w dalszym ciągu miał możliwość rozstrzygnięcia niniejszego spotkania sportowo na swoją korzyść;

Z kolei w ocenie przygotowanej przez Wydział Sędziowski PZPS (z wyłączeniem Przewodniczącego Wydziału Pana Wojciecha Maroszka) czytamy m.in:
„Wydział Sędziowski PZPS pragnie jednocześnie potwierdzić, że ocena zaistniałych zdarzeń w trakcie ww. zawodów PLS jest zgodna z opinią Zespołu Kwalifikatorów PL + LSK wskazaną w załączonym piśmie. (...) Wydział Sędziowski PZPS potwierdza tym samym, że błąd sędziowski w zakresie oceny odbicia zaistniał jednakże nie jest on w naszej ocenie podstawą do powtarzania niniejszych zawodów o co wnioskował zespół ONICO Warszawa.

Dodatkowo Zespół Kwalifikatorów zajął stanowisko w kwestii zgodności wyniku w secie 4 meczu ZAKSA – ONICO z 27 kwietnia:
„9. w kwestii kontroli zgodności wyniku zawodów (set 4) zdarzenie to uznajemy jako zaistniałe i trwające od stanu 11:6 (co wynika z zapisów historii zdarzeń w protokole elektronicznym) aż do końca seta 29:27, a faktycznie do stanu 30:27, co nie zostało w praktyce zakwestionowane w trakcie trwania tego seta przez wszystkich uczestników zawodów (komisja sędziowska wraz z protokolantem E-SCO, komisarz PLS, statystycy, trenerzy, zawodnicy, obsługa tablicy wyników (...) itp. – w praktyce aż do zakończenia zawodów. Jeżeli były jakieś wcześniejsze próby zgłoszenia tej kwestii to nie były one widoczne i/lub wyeksponowane w trakcie trwania transmisji TV.
W ocenie Zespołu Kwalifikatorów nie zachowano powszechnie czujności w tej kwestii ale powyższe nie wypaczyło rezultatu zawodów, bowiem 4 set został wygrany przez zespół ONICO Warszawa, pozostaje jedynie po stronie organu weryfikacyjnego (PLS) kwestia czy dokonać zmiany rezultatu tego seta na 25:22 dla zespołu ONICO Warszawa czy też utrzymać stan punktowy zaewidencjonowany w protokole zawodów, tj. 29:27. W fazie play-off rezultaty punktowe poszczególnych setów a także wynik zawodów w setach nie są jednak elementem mającym wpływ na klasyfikację końcową, gdzie brana jest pod uwagę wyłącznie liczba zwycięstw z poszczególnych spotkań.”

Po analizie materiału od komisarza PLS, wysłuchaniu opinii ekspertów w sprawach sędziowskich, zgromadzeniu wszystkich dostępnych materiałów dotyczących tych kontrowersji, Główny Komisarz wydał decyzję w przedmiocie weryfikacji zawodów (w załączniku), która została ogłoszona zgodnie z przepisami Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej w formie komunikatu. Od decyzji w przedmiocie weryfikacji zawodów, ogłoszonej w formie komunikatu, ONICO Warszawa będzie ewentualnie mogło odwołać się do Sądu Odwoławczego przy PZPS.

Jednocześnie Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki informuje o konsekwencjach związanych z negatywną oceną pracy osób w trakcie meczu finałowego ZAKSA – ONICO w dniu 27 kwietnia:

– Pierwszy sędzia spotkania, Pan Wojciech Maroszek, został zawieszony do końca sezonu 2018/19 oraz został pozbawiony wynagrodzenia za pracę w kwietniu 2019 roku;

– W związku niedopełnieniem obowiązków służbowych na meczu ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w dniu 27-04-2019 roku, Protokolant Elektroniczny został zawieszony w rozgrywkach PlusLigi do 30 grudnia 2019 roku;

– PLS wystosowała wniosek o ukaranie gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka do Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

– Przede wszystkim bardzo przepraszam cały klub ONICO Warszawa oraz wszystkich kibiców siatkówki za błąd, który popełnił arbiter w trakcie pierwszego meczu finału PlusLigi – podkreśla Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki SA. – Dodatkowo pragnę wyjaśnić, że po agresywnym zachowaniu gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka moją intencją było szybkie ukaranie gracza. Niestety, ze względu na zmianę przepisów, w tym sezonie nie jest możliwe ukaranie gracza przez Zarząd PLS. Obecna procedura postępowania wynika z zapisów Ustawy o Sporcie oraz aktów wewnętrznych PZPS i PLS. Zawiadomiłem więc zgodnie z procedurą Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej, licząc na jak najszybsze wyciągnięcie konsekwencji wobec gracza.