X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Włodzimierz Szaranowicz, najlepszy sprzedawca emocji. Malowanie słowem rozpoczął w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 19:00
Wielu ludzi telewizji - komentatorów i dziennikarzy sportowych - wywodzi się z radia. Wśród wielkich gwiazd dziennikarstwa jest Włodzimierz Szaranowicz, który ogłosił zakończenie kariery. - Szaranowicz jest ikoną Polskiego Radia - mówił Dariusz Szpakowski, kolega ze wspólnej pracy zarówno w Polskim Radiu, jak i redakcji sportowej Telewizji Polskiej.    
Audio
  • Dariusz Szpakowski o Włodzimierzu Szaranowiczu (IAR)
  • Włodzimierz Szaranowicz komentuje walkę Henryka Średnickiego podczas mistrzostw świata w Belgradzie w 1978 roku. Polski bokser został wówczas mistrzem świata kategorii muszej (archiwum PR/audycja "Przy muzyce o sporcie", 1978 rok)
  • Włodzimierz Szaranowicz studio Espana`82 (fragment audycji archiwalnej z 1982 roku)
  • Włodzimierz Szaranowicz prowadzi magazyn sportowy "Sport - Nauka - Technika", w audycji między innymi o wykorzystaniu nauki i metodyka w treningu bokserskim (archiwum PR)
Włodzimierz Szaranowicz w pracy
Włodzimierz Szaranowicz w pracy Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski//Teodor Walczak/Jerzy Undro

W dniu swoich 70. urodzin, 21 marca 2019 roku, komentator i dziennikarz sportowy Włodzimierz Szaranowicz ogłosił zakończenie kariery, którą rozpoczął w Polskim Radiu. 

Przez pokolenia kibiców uważany za najlepszego sprzedawcę emocji. - Radio zmusza do pięknego malowania słowem, do pracy wyobraźnią, do domyślania się - mówił Przemysław Babiarz o tych, którzy pracę na wizji i operowanie słowem poprzedzili doświadczeniem na antenie radiowej. 

Na swojej robocie znał się jak mało kto, znał sport od tej drugiej strony, praktycznej, a nie tylko z komputera, jak wielu współczesnych redaktorów. 

- Sport to było całe moje życie, miałem większą wiedzę od ludzi, którzy nie uprawiali sportu. Dzisiaj jest dość powszechne, że dziennikarze - zresztą to, co się stało z naszym zawodem, jest osobnym tematem na długą, nocną rozmowę - przychodzą do zawodu zafascynowani głównie sportem z komputera. Jeżeli już coś robią, to zaczynają biegać, to jest taka kolej rzeczy bardzo amatorska. Nie mieli i nie mają zawodowego, bezpośredniego styku ze sportem, w sensie zaangażowania. Ja byłem na iluś tam obozach sportowych, grałem w koszykówkę na zapleczu pierwszej ligi, jestem po studiach specjalistycznych, które w tamtym czasie miały znakomitych nauczycieli. Akurat trafiłem na ten najlepszy okres Akademii Wychowania Fizycznego. To jest na pewno moją przewagą, której nigdy nie eksponowałem. To jest kwestia na przykład oglądania dowolnego sportu i wyczucia, który moment był kluczowy dla przebiegu widowiska - mówił w wywiadzie, który ukazał się na stronie TVP Sport. 

Urodził się w dniu wagarowicza, ale był pracowitym perfekcjonistą. Zawsze przygotowany do pracy, umiał wyczuć, co na antenie trzeba powiedzieć, a kiedy lepsza będzie pauza. 

- (...) Szukając jakichś informacji o igrzyskach w Moskwie, odtworzyłem sobie fragment przejazdu Jana Kowalczyka w jeździectwie. To jest nieznana szerzej historia, ponieważ my robiliśmy go na żywo w radiu, a telewizja tylko retransmitowała z godzinnym opóźnieniem. Do dziś wszyscy są przekonani, że to było na żywo. "Cis", bo tak nazywaliśmy Jana Ciszewskiego, który był koniarzem zapalonym, a hazard jego pierwszym hobby, pierwszą pasją życiową, pewnie na równi ze sportem, robił ten przejazd bardzo oszczędnie. Sam głos wystarczał. Widowisko wymaga dobrego narratora! Jak słucham dzisiaj swoich młodszych kolegów, to mam wrażenie, że zagłuszają wszystko, zagłuszają widowisko. Poza tym ekscytują się własnym głosem. To głos ma być dla widza i dla jego ewentualnych ekscytacji. Na pewno nie dla własnej. Miesza się ego własne z ego widza - mówił Szaranowicz.


W Polskim Radiu Włodzimierz Szaranowicz swoją dziennikarską przygodę rozpoczął wspólnie z Dariuszem Szpakowskim. - Włodek jest ikoną Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jest w panteonie tych największych - Bogdana Tuszyńskiego, Bohdana Tomaszewskiego i Janka Ciszewskiego, tych, którzy są filarami tych instytucji, bo podobnie oni, tak i my, zaczynali w Polskim Radiu - podkreślał Dariusz Szpakowski w rozmowie z Polskim Radiem.

Szaranowicz zakończył karierę z powodów zdrowotnych. Jak mówi - "przysiadł się do niego nieproszony dżentelmen i teraz musi dalej z nim iść przez swoje życie", a to przeszkadza w pracy.

Włodzimierz Szaranowicz pracę w Polskim Radiu rozpoczął w 1976 roku. Relacjonował m.in. rozgrywane w Belgradzie mistrzostwa świata w boksie w 1978 roku, a dwa lata później komentował zmagania sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań z archiwum Polskiego Radia - w roli głównej komentator Włodzimierz Szaranowicz. 

Pożegnanie Włodzimierza Szaranowicza odbyło się w warszawskim Centrum Olimpijskim i ściągnęło plejadę sportowych osobistości. Benefis legendy sportowego dziennikarstwa miał miejsce w Poniedziałek Wielkanocny w TVP. 

ah, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iga Świątek doceniona przez słuchaczy Polskiego Radia. Nagroda "Debiut Roku" dla nadziei polskiego tenisa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:52
- Nie spodziewałam się, że w tak młodym wieku będę otrzymywać takie nagrody. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze wiele okazji by wychodzić na takie sceny - przyznała po gali Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego tenisistka Iga Świątek. Polka została uznana najlepszą debiutantką 2018 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozdano Nagrody Sportowe Polskiego Radia imienia Bohdana Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 20:47
W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się gala rozdania Nagród Sportowych Polskiego Radia imienia Bohdana Tomaszewskiego. Statuetki wręczono w 10 kategoriach. O tym, kto je otrzymał decydowała kapituła i słuchacze. Którzy sportowcy zostali wyróżnieni i jak komentowali wybory jury? O tym w "Magazynie Sportowym" Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mijają cztery lata od śmierci Bohdana Tomaszewskiego. Wspomnienie o legendzie wciąż jest żywe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:50
Był wybitnym dziennikarzem sportowym, publicystą i jednym z najbardziej znanych sprawozdawców. Bohdana Tomaszewskiego wspomina Cezary Gurjew.
rozwiń zwiń