LM siatkarzy: Zenit Kazań - Trefl Gdańsk. Rosyjski gigant w półfinale, "Gdańskie Lwy" przegrały złotego seta

2019-03-19, 20:18

Kadr z meczu Zenit Kazań - Trefl Gdańsk w Lidze Mistrzów . Foto: printscreen/Facebook/@volleyzenit/Volleyball club Zenit-Kazan

Trefl Gdańsk odpadł z siatkarskiej Ligi Mistrzów. Zespół z Trójmiasta pokonał na wyjeździe Zenit Kazań 3:2 (25:23, 25:23, 23:25, 27:29, 17:15) w ćwierćfinale rozgrywek. O losach awansu do półfinału LM rozstrzygnął złoty set, którego gdańszczanie przegrali 12:15 i odpadli z turnieju. W pierwszym meczu podopieczni Andrei Anastasiego przegrali z mistrzem Rosji w Trójmieście 2:3.

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym siatkarze Trefla Gdańsk pokazali się z bardzo dobrej strony. Mecz z Zenitem Kazań był niezwykle emocjonujący, a "Gdańskie Lwy" w czwartym secie doprowadziły do tie-breaka. Ostatecznie to sześciokrotni zdobywcy Ligi Mistrzów rozstrzygnęli pojedynek w Trójmieście na swoją korzyść.

Rewanż w stolicy Tatarstanu

Początek meczu w Kazaniu rozpoczął się zdecydowanie lepiej dla zespołu z Gdańska. W pierwszym secie Trefl prowadził nawet z gospodarzami stosunkiem 15:9. Zenit odrobił kilka piłek, jednak pierwsza partia zakończyła się wygraną podopiecznych Andrei Anastasiego 25:23.

Podbudowani zwycięstwem w pierwszym secie gdańszczanie równie dobrze radzili sobie w drugiej partii. Po zaciętym boju "Gdańskie Lwy" ostatecznie pokonały rosyjskiego giganta 25:23, choć w końcówce seta Zenit starał się odrobić straty.

Kolejna odsłona pojedynku stawiała drużynę gości w komfortowej sytuacji. Do awansu konieczne było zwycięstwo w trzeciej bądź czwartej partii. Od samego początku obie ekipy grały na wyrównanym poziomie, punkt za punkt. W pewnym momencie podopiecznym Władimira Alekny udało się odskoczyć na trzy punkty i pod koniec seta prowadzili 19:16.

Emocjonująca okazała się końcówka trzeciej partii, kiedy "Gdańskie Lwy" dogoniły drużynę gospodarzy i było 21:21. Jeszcze pod koniec Piotr Nowakowski był na zagrywce, ale piłka trafiła w siatkę. Ostatecznie mistrz Rosji wytrzymał presję i wygrał trzeciego seta 25:23.

Zenit pod presją

Po wygranej w trzecim secie siatkarze z Kazania wrócili do gry i odzyskali pewność siebie. Z kolei Trefl wcale nie zamierzał rezygnować z możliwości awansu do 1/2 finału Ligi Mistrzów. Podopieczni Anastasiego wyszli na prowadzenie 6:3, ale przewaga zaczęła szybko maleć i po chwili Rosjanie doprowadzili do remisu.

Gospodarze po chwilowym kryzysie zdołali wyjść na prowadzenie 10:8, jednak ekipa z Trójmiasta nie rezygnowała, mimo błędów z jednej i z drugiej strony. Zenit zyskał przewagę i starał się utrzymywać dystans, ale obie drużyny popełniały błędy przy zagrywce, co chwilę zmniejszając między sobą różnicę.

Końcówka czwartej partii podobnie jak poprzednie obfitowała w emocje. Walka między Zenitem i Treflem toczyła się punkt za punkt. Polski zespół miał cztery piłki meczowe, jednak żadnej nie udało się wykorzystać. Rosjanie przetrwali natarcie i przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W czwartym secie Zenit Kazań wygrał stosunkiem 29:27.

Trefl rzucił wyzwanie gigantowi

W piątym secie presja była już po stronie podopiecznych Andrei Anastasiego, którzy w czwartej partii byli blisko sprawienia wielkiej sensacji. W tie-breaku "Gdańskie Lwy" pokazały determinację i udało się drużynie z Pomorza odskoczyć na dwa punkty. Dzięki temu Trefl zdołał do końca tej partii utrzymać przewagę i rozstrzygnąć tie-breaka na swoją korzyść. Gdańszczanie ostatecznie pokonali gospodarzy 17:15.

O losach pojedynku musiał zadecydować złoty set. Rozstrzygająca partia rozpoczęła się od szybkiej wymiany ciosów. Po kilku minutach podopieczni Władimira Alekny wyszli na prowadzenie 8:6, jednak polski zespół szybko ruszył w pogoń za rywalem. Gdańszczanie doprowadzili do remisu 9:9.

Pod koniec meczu Zenit wypracował sobie przewagę, której już nie oddał. Ostatecznie mistrz Rosji pokonał zespół Trefla Gdańsk 15:12 i awansował do półfinału Ligi Mistrzów.

Ćwierćfinał Ligi Mistrzów siatkarzy

Zenit Kazań - Trefl Gdańsk 2:3 (23:25, 23:25, 25:23, 29:27, 15:17) złoty set: 15:12 | pierwszy mecz: 3:2 | awans: Zenit

Zenit Kazań: Aleksander Butko, Aleksiej Samojlenko, Maksim Michajłow, Matthew Anderson, Earwin N’Gapeth, Artiom Wolwicz – Aleksiej Werbow (libero) - Andriej Surmaczewski, Nikita Aleksiejew, Wadim Lichoszerstow.

Trefl Gdańsk: Michał Kozłowski, Piotr Nowakowski, Nikola Mijailović, Maciej Muzaj, Patryk Niemiec, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) – Marcin Janusz, Szymon Jakubiszak, Kewin Sasak.