more_horiz
Wiadomości

Siatkarski Memoriał Wagnera w Krakowie na dwa kolejne lata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 16:34
Polska - Kraków będzie gościł siatkarski Memoriał Jerzego Huberta Wagnera przez dwa kolejne lata do 2021 roku - to efekt nowej umowy podpisanej przez organizatorów z władzami stolicy Małopolski. Tegoroczna, XVII edycja turnieju, odbędzie się w Tauron Arenie w dniach 1-3 sierpnia.
Memoriał Huberta Wagnera zagości na dwa lata w Krakowie
Memoriał Huberta Wagnera zagości na dwa lata w KrakowieFoto: LoveKraków.pl/Twitter/PrintScreen

Memoriał Wagnera uznawany jest za najbardziej prestiżowy i najmocniej obsadzony towarzyski turniej siatkarski na świecie. Ma na celu upamiętnienie legendarnego trenera, pod którego kierunkiem reprezentacja Polski wywalczyła złoty medal mistrzostw świata w 1974 roku i igrzysk olimpijskich dwa lata później.

Po raz pierwszy rozegrany został w 2003 roku w Olsztynie. Później siatkarze rywalizowali m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Zielonej Górze. Ośmiokrotnie zwyciężyli Polacy, po dwa razy Holendrzy i Rosjanie, a po jednym triumfie mają w dorobku zespoły: Niemiec, Włoch, Brazylii i Bułgarii. W ubiegłorocznej edycji polscy siatkarze zajęli pierwsze miejsce, wyprzedzając: Rosję, Francję i Kanadę. W Krakowie gościł będzie po raz piąty, a czwarty z rzędu. Na podstawie nowej umowy podpisanej przez władze Krakowa z Fundacją Jerzego Huberta Wagnera impreza ta będzie się odbywać w Tauron Arenie jeszcze przez dwa kolejne lata – w 2020 i 2021 roku.

- Dziękujemy za zaufanie i pomoc. W Krakowie wspaniale robi się imprezy, bo jest pomoc i otwartość – powiedział Cezary Mróz, wiceprezes Fundacji Wagnera. 

Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Oprócz mistrzów świata Polaków, do Krakowa przyjadą srebrni medaliści – Brazylijczycy i czwarta drużyna ostatnich MŚ – Serbia. Dla tych reprezentacji będzie to ostatni sprawdzian formy przed turniejami kwalifikacyjnymi do igrzysk olimpijskich w Tokio. Stawkę uzupełni reprezentacja Finlandii. 

Dodatkową atrakcją Memoriału Wagnera dla kibiców może być spodziewany debiut w biało-czerwonych barwach Wilfreda Leona. Ten pochodzący z Kuby znakomity siatkarz, który posiada polski paszport, od 24 lipca tego roku będzie mógł już reprezentować Polskę. Dla trenera Vitala Heynena będzie to jedyna szansa, aby sprawdzić go w drużynie narodowej przed kwalifikacjami olimpijskimi, które rozpoczną się 9 sierpnia w Gdańsku. Polacy będą tam rywalizować z: Francją, Słowenią i Tunezją. Awans zapewni sobie najlepszy zespół.Jedną z osób zaangażowanych w organizację tego turnieju jest syn Huberta Jerzego Wagnera – Grzegorz, były siatkarz i reprezentant Polski.

Wczoraj, 14 marca minęła siedemnasta rocznica śmierci mojego ojca. On zawsze przykładał wagę do szczegółów i do jakości pracy, więc gdy rodził się pomysł turnieju, to stwierdziliśmy, że ma on być na najwyższym poziomie, jeśli chodzi o poziom sportowy i organizacyjny. Uważam, że tak jest. Cieszę się, że memoriał odbywa się w Krakowie. To jest impreza dla całych rodzin, które świetnie bawią się na trybunach. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja będzie także bardzo udana – podsumował Wagner-junior, który przez kilka lat był rozgrywającym Hutnika Kraków i z tym klubem w 1989 roku wywalczył tytuł mistrza Polski. 

Grzegorz Wojtowicz

Zobacz więcej na temat: SPORT Siatkówka Memoriał
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

LM siatkarzy: polsko-rosyjskie starcia o półfinał. Trefl zmierzy się z hegemonem, a Skra z nową potęgą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 13:21
W ćwierćfinałach siatkarskiej Ligi Mistrzów polskie kluby czekają ciężkie starcia z rywalami z Rosji. W środę o godzinie 18 Trefl Gdańsk podejmie u siebie sześciokrotnego triumfatora rozgrywek - Zenit Kazań, a równo dzień później rozpocznie się mecz w Bełchatowie, gdzie PGE Skra zmierzy się z Zenitem Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoskie media: Bartosz Kurek nie zagra w Serie A. Polak zostanie w ONICO

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:49
W ostatnich tygodniach pojawiły się pogłoski, że Bartosz Kurek odejdzie po zakończeniu sezonu z ONICO Warszawa do któregoś z klubów Serie A. Dobrze poinformowany w polskich realiach dziennikarz Gian Luca Pasini z "La Gazetta dello Sport" poinformował jednak, iż MVP siatkarskich mistrzostw świata w 2018 roku pozostanie w warszawskim klubie. 
rozwiń zwiń