more_horiz
Wiadomości

Szachy: Polacy wycofani z Drużynowych Mistrzostw Świata. "Niespotykana sytuacja"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:00
Polski Związek Szachowy poinformował o wycofaniu reprezentacji z Drużynowych Mistrzostw Świata, które w marcu 2019 roku mają odbyć się w kazachskiej Astanie. Jak tłumaczy związek, decyzja jest rezultatem ogłoszenia przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) terminu turnieju na zaledwie miesiąc przed jego rozpoczęciem. 
Audio
  • Szef wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego - Michał Bartel tłumaczy przyczyny takiej decyzji (IAR)
Szachy - zdjęcie ilustracyjne
Szachy - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Berke

O decyzji poinformował w oświadczeniu prezes PZSzach Radosław Jedynak. Zarząd związku zdecydował o wycofaniu polskiej drużyny ze startu w DMŚ. 

Jak podaje związek, FIDE ogłosiło termin zawodów na miesiąc przed planowanym startem. Turniej odbędzie się w marcu, a nie w czerwcu, jak dotychczas. 

"Jest to sytuacja niespotykana w profesjonalnym sporcie, bowiem każdy zawodowy szachista planuje starty na wiele miesięcy do przodu" - napisano. 

Najlepsi polscy szachiści nie mogli wziąć udział w turnieju w Astanie ze względu na inne zobowiązania. Zarząd przypomniał w oświadczeniu, iż w ostatnich latach polscy reprezentanci wyrobili sobie wysoką markę. 

"Zarząd uznał, że w zaistniałej sytuacji wysyłanie do Kazachstanu składu bez najsilniejszych graczy byłoby niekorzystne dla wizerunku naszej organizacji i najważniejszych partnerów" - czytamy w oświadczeniu. 

O decyzji związku poinformowano Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

pm, IAR 

Zobacz więcej na temat: SPORT szachy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szachy: kolejny sukces Jana Krzysztofa Dudy. Młody Polak wygrał z byłym mistrzem świata

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 19:43
Jan-Krzysztof Duda pokonał białymi byłego mistrza świata Rosjanina Władimira Kramnika w ósmej rundzie szachowego turnieju masters w holenderskim Wijk aan Zee. Polak zgromadził 4 pkt i w klasyfikacji generalnej awansował na ósme miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szachy: Duda siedemnasty na liście zarobków w 2018 roku, liderem Carlsen

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 14:34
Mistrz świata Magnus Carlsen był najlepiej zarabiającym szachistą w roku 2018. Norweg w meczu o tytuł i turniejach zarobił łącznie 745 211 euro. Jan-Krzysztof Duda znalazł się w tym zestawieniu na 17. miejscu - 51 918 euro, a 34. był Radosław Wojtaszek - 15 702.
rozwiń zwiń