more_horiz
Wiadomości

Puchar Davisa: opublikowano listę drużyn. Polacy dopiero w III Grupie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 21:27
Polscy tenisiści zostali umieszczeni dopiero w Grupie III Pucharu Davisa. Krajowa federacja liczyła na miejsce w Grupie II, a wcześniej przegrała apelację o prawo gry na jeszcze wyższym poziomie tych zreformowanych ostatnio rozgrywek.
Audio
  • Była tenisistka Katarzyna Nowak wierzy, że Polki są w stanie awansować do baraży o Grupę Światową II (IAR)
  • Kapitan reprezentacji Polski w Pucharze Federacji Dawid Celt powołał do składu Magdę Linette, Magdalenę Fręch, Igę Świątek, Maję Chwalińską oraz Alicję Rosolską. Nowak nie ma wątpliwości, że największą presję na barkach nosić będą Linette i Świątek (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W poniedziałek światowa federacja (ITF) opublikowała listę drużyn Grupy I i II. Nie ma na niej Polski i jak poinformował współpracujący z PZT redaktor naczelny magazynu "Tenisklub" Adam Romer oznacza to, że biało-czerwoni będą rywalizowali o szczebel niżej.

Wprawdzie w poprzednim schemacie rozgrywek zapewnili sobie awans do Grupy I, to jednak reforma przyniosła podział według nowych zasad, a decydujące znaczenie miał ranking. Polska na światowej liście zajmuje dopiero 69. miejsce. Tak niska pozycja to w dużym stopniu efekt kary nałożonej na PZT za nieprzepisowo szybką nawierzchnię w meczu z Argentyną w Gdańsku w Grupie Światowej w 2016 roku. Wówczas ITF odebrała Polakom 2000 punktów rankingowych.

PZT wnioskował o uchylenie kary, argumentując, że gdy ITF ją nakładała, nie było jeszcze wiadomo, jak wielkie będzie znaczenie rankingu w 2019 roku. Apelacja została jednak odrzucona i Polakom przyjdzie rywalizować na niskim poziomie.

Biało-czerwoni w połowie września ubiegłego roku wygrali w Kluż-Napoce z Rumunią 3:2 w meczu 3. rundy Grupy II Strefy Euro-Afrykańskiej i zapewnili sobie przepustkę na wyższy poziom. Później jednak nastąpiła reforma rozgrywek. Elita rywalizuje w turnieju, którego pierwsza edycja odbędzie się w listopadzie w Madrycie. Pozostałe drużyny zostały podzielone na poszczególne grupy.

pm

Zobacz więcej na temat: SPORT Tenis Puchar Davisa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Puchar Davisa: apelacja Polskiego Związku Tenisowego oddalona. W której grupie zagrają biało-czerwoni?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 19:21
Apelacja Polskiego Związku Tenisowego, który spierał się ze światową federacją (ITF) o los biało-czerwonych w tegorocznym Pucharze Davisa, została oddalona - powiedział szef wyszkolenia PZT Rafał Chrzanowski. Jak dodał, nie ma na razie decyzji co do dalszych działań.
rozwiń zwiń