more_horiz
Wiadomości

Rosyjska wyprawa dotarła do bazy pod K2

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:55
Rosyjsko-kazachsko-kirgiska wyprawa, której celem jest pierwsze zimowe wejścia na K2 (8611 m n.p.m.) dotarła do bazy w miejsce, gdzie przed rokiem stały namioty polskich himalaistów – poinformowała rzeczniczka wyprawy Jelena Łaletina.
K2
K2 Foto: shutterstock/Punnawit Suwattananun

Inna grupa - Alexa Txikona w składzie z Polakami Pawłem Dunajem i Markiem Klonowskim – jak napisał Bask na Facebooku - podąża w stronę bazy i jest w miejscowości Urdukas (4000 m). 

Jak powiedziała Łaletina wyprawa rosyjska ma trwać 45 dni, a jej zakończenie zaplanowano na 28 lutego. 


Z wpisów zamieszczanych na portalach społecznościowych obydwa zespoły, które 6 stycznia spotkały się w Skardu, mają współdziałać na K2 na drodze prowadzącej Żebrem Abruzzi. Kierownikiem sportowym wyprawy rosyjsko-kazachsko-kirgiskiej jest Wasilij Piwcow z Kazachstanu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, a za organizację odpowiada Rosjanin Artiom Braun. Wyprawy Piwcowa oraz Txikona to piąta w historii próba zimowego wejścia na ośmiotysięcznik o charakterystycznym kształcie piramidy, nazywany w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra").Po raz pierwszy atakowała ją, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa grupa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem. Udało się wówczas założyć obóz czwarty na 7650 m – na tę wysokość dotarli Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski, który zginął 8 kwietnia 2009 roku na Dhaulagiri. Do dziś jest to zimowy rekord wysokości na tej górze. 

W 2012 roku próbę podjęli Rosjanie, a na przełomie 2017/18 ponownie biało-czerwoni z Urubką w składzie od strony pakistańskiej. K2 to jedyny szczyt powyżej 8000 m, na którym zimą nie stanął żaden człowiek. Polacy o tej porze roku zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi na świecie.

HB

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K2 dla Polaków: nie uda się wejść na szczyt? "Daję 5 procent szans"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 22:42
- Daję pięć procent szans na zdobycie szczytu K2 - ocenił Leszek Cichy, który czterokrotnie działał na tej górze. Jego zdaniem, opinia Denisa Urubki wskazuje, że "psychologicznie wyprawa jest zakończona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczny wyczyn Andrzeja Bargiela. Polak zjechał na nartach ze szczytu K2 [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:00
W niedzielę 22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel przeszedł do historii. Jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z wierzchołka K2 - drugi najwyższy szczyt świata (8611 m n.p.m.). Zakopiańczyk udostępnił na swoim facebooku film, w którym zarejestrował zjazd z ośmiotysięcznika. 
rozwiń zwiń