more_horiz
Wiadomości

Rajd Dakar 2019: Kamaz potrącił kibica, a jego załoga pojechała dalej. Rosjanie zdyskwalifikowani

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 13:45
Uczestniczący w Rajdzie Dakar rosyjski Kamaz prowadzony przez Andrieja Karginowa potrącił na trasie piątkowego etapu kibica. Załoga nie zatrzymała się, żeby udzielić mu pomocy i decyzją organizatorów została wykluczona z imprezy.
Andrej Karginow podczas piątego etapu Rajdu Dakar
Andrej Karginow podczas piątego etapu Rajdu Dakar Foto: PAP/EPA/Ernesto Arias

Do wypadku doszło na 279. kilometrze odcinka specjalnego etapu z Tacny do Arequipy. Zjeżdżająca z wydmy rosyjska ciężarówka wpadła w grupę kibiców znajdujących się w niedozwolonym dla nich miejscu. Kilku zdołało usunąć się przed pojazdem, ale 60-letni mężczyzna z RPA potknął się i po jego nodze przejechało koło Kamaza. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala, gdzie stwierdzono u niego złamanie kości udowej.

Karginow zapewniał, że wypadku nie zauważył, a o tym, że potrącił kibica dowiedział się dopiero po przyjeździe na biwak. Komisarze rajdu podjęli jednak decyzję o jego dyskwalifikacji.

Szef rosyjskiego zespołu Władimir Czagin przyznał, że dziwi go taka decyzja.

- Jesteśmy zaskoczeni, ale nie mamy na nią wpływu. Musimy kontynuować rywalizację z udziałem trzech załóg - powiedział. Zaapelował przy tym o lepsze zabezpieczenie trasy przez organizatorów.

Załoga Karginowa wygrała dwa etapy w tegorocznym Dakarze i w chwili dyskwalifikacji zajmowała trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, za dwoma innymi Kamazami. W tej sytuacji na trzecie miejsce awansuje załoga holenderskiego kierowcy Gerarda de Rooya, w której mechanikiem jest Dariusz Rodewald. Prowadzi Eduard Nikołajew.

Sobota jest dniem przerwy w rajdzie. Niedzielny, szósty etap prowadzi z Arequipy do San Juan de Marcona. Motocykle i quady mają do pokonania 839 km (OS 317 km), a samochody, pojazdy UTV i ciężarówki 810 km (OS 291 km).

pm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rajd Dakar 2019: Przygoński utrzymał czwarte miejsce. Awans Wiśniewskiego w klasyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 07:33
Jakub Przygoński jadący Mini zajął piąte miejsce na piątym etapie Rajdu Dakar z Tacny do Arequipy w Peru i utrzymał czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Na szóste miejsce w kategorii quadów awansował Kamil Wiśniewski (Can-am).
rozwiń zwiń