X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wojciech Trojanowski - niebanalny sprawozdawca sportowy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 18:30
Wojciech Trojanowski - niezwykle ciekawa postać. Człowiek z bogatym życiorysem żołnierza i więźnia, dziennikarz i sprawozdawca sportowy, pracownik BBC, RWE i Polskiego Radia. W plebiscycie Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego wyróżniony tytułem Radiowego Sprawozdawcy Stulecia.
Audio
  • Halo, mówi Wojciech Trojanowski - audycja archiwalna z 1998 roku, w której wielcy sportowcy i dziennikarze sportowi wspominają redaktora Trojanowskiego (PR1)
Kadr z filmu Sportowiec mimo woli ( 1939 ) w którym w roli komentatora wystąpił Wojciech Trojanowski
Kadr z filmu "Sportowiec mimo woli" ( 1939 ) w którym w roli komentatora wystąpił Wojciech TrojanowskiFoto: youtube/screen

19 grudnia 2018 roku, podczas Gali Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego Wojciech Trojanowski i jego uczeń Bohdan Tomaszewski zostali uhonorowani tytułem Radiowy Sprawozdawca Stulecia.  

gala 3 1200.JPG
Wręczono nagrody sportowe Polskiego Radia. "To wyjątkowy rok"

- Dla męża Wojciech Trojanowski był wzorem dziennikarza radiowego, słuchał go już przed wojną, od niego nauczył się tego jak sprawozdawca powinien pracować - wspomina Izabella Sierakowska-Tomaszewska (żona Bohdana Tomaszewskiego, patrona plebiscytu, wybitnego komentatora sportowego i dziennikarza Polskiego Radia).

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej audycji z 1998 roku, w której wielcy sportowcy i dziennikarze sportowi wspominają redaktora Trojanowskiego. W audycji także felietony i sprawozdania, z których zasłynął radiowy komentator. Wśród nich wyjątkowa perełka, opis rywalizacji Haliny Konopackiej na igrzyskach  w Amsterdamie w 1928 roku, na których Trojanowski także rywalizował, ale bez powodzenia. Polka zdobyła wówczas pierwszy w historii złoty medal olimpijski, a Trojanowski był naocznym świadkiem tego zdarzenia.

- To było ważniejsze niż moja klęska. Konopacka to była nasza cała i jedyna nadzieja na sukces. Widzę jej pierwszy rzut, nieważny, poza linią. Potem drugi, fatalny, ledwie 34 metry. Ani śladu nie zostało ze stylu, który usiłowaliśmy w nią wpoić na treningach. Rzucała samym tylko przedramieniem. Jak w początkach swojej kariery. Ale oto dziewczyna znowu ustawia się w kole. Zdobywa się na doskonały rzut. I wchodzi do finału z najlepszym wynikiem - opisywał Trojanowski. 

Na Bohdanie Tomaszewskim największe wrażenie zrobiły sprawozdania Wojciecha Trojanowskiego z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Radiowe sukcesy fenomenalnego komentatora przerwała niestety wojna.

- Raz na meczu stanąłem obok niego, kiedy on prowadził sprawozdanie – wspominał przed laty Bohdan Tomaszewski, legendarny komentator Polskiego Radia, dla którego Trojanowski był autorytetem. – Wysoki pan  w rogowych okularach i kapeluszu trochę zsuniętym na tył czoła – opowiadał przed laty Tomaszewski w rozmowie z Cezarym Gurjewem. 

Fragment filmu "Sportowiec mimo woli" (1939) w którym Wojciech Trojanowski zagrał ... komentatora sportowego

***

Wojciech Trojanowski urodził się 25 września 1904 r. w Krakowie. Pochodził z rodziny inteligenckiej, jego ojciec był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Trojanowski ukończył Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, następnie studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W roku 1920 walczył z bolszewikami; osiem lat później debiutował na łamach dziennika sportowego "Stadion"; w tym samym roku jako lekkoatleta startował w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie; w kolejnych latach związany był z "Przeglądem Sportowym" oraz z Polskim Radiem. W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej, broniąc stolicy przed hitlerowcami, następnie trafił do niemieckiego obozu, gdzie doczekał wyzwolenia po zakończeniu II wojny światowej; po 1945 r. pozostał na emigracji, gdzie przez kilka lat związany był z radiem BBC, następnie przez wiele lat pracował w Radiu Wolna Europa.

ah, PolskieRadio24.pl, PR1

Czytaj także

Nie żyje Bohdan Tomaszewski. "Lubił skupiać się na słabszym zawodniku"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 08:04
- Porażkę trudniej opisać, a zwycięstwo wynosi na szczyt również sprawozdawcę, który je relacjonuje - mówi o zmarłym Bohdanie Tomaszewskim Cezary Gurjew z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono nagrody sportowe Polskiego Radia. "To wyjątkowy rok"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 20:40
Polskie Radio przyznało po raz drugi Nagrody Sportowe imienia Bohdana Tomaszewskiego. Podczas uroczystej gali w Centrum Olimpijskim w Warszawie wręczono 10 statuetek. Mistrzem 2018 roku został skoczek Kamil Stoch, nagrodę słuchaczy Polskiego Radia otrzymał najlepszy zawodnik siatkarskiego mundialu Bartosz Kurek.
rozwiń zwiń