X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagroda Księżnej Asturii. Krzysztof Wielicki: alpinizm jest sztuką cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:36
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Oviedo Krzysztof Wielicki wyraził wdzięczność za przyznanie mu tegorocznej nagrody księżnej Asturii w kategorii sport. Podkreślił, że uprawiana przez niego dyscyplina jest "sztuką cierpienia".
Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki
Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki Foto: PAP/EPA/J.L.Cereijido

W wydarzeniu, organizowanym w przeddzień wręczenia nagrody, wziął udział również inny jej laureat, pochodzący z Włoch Reinhold Messner. Razem z Polakiem tłumaczył on podczas konferencji prasowej sens wspinaczek wysokogórskich.

Wielicki wskazał, że alpinizm nie ma związku z popularną dziś na świecie turystyką górską w formie ekspedycji szlakiem "przygotowanym dla bogatych", którzy później mogą pochwalić się swoimi wyczynami.

- Alpinizm jest sztuką cierpienia (…) Jego uprawianie powinno być pasją, nałogiem i sposobem na przekraczanie "czerwonej linii", aby poznać granice swoich możliwości - powiedział.


Polski alpinista zaznaczył, że wyprawy wysokogórskie muszą ze sobą nieść nie tylko trudne warunki atmosferyczne, takie jak opady śniegu i silny wiatr, ale też dozę ryzyka.

Z opinią tą zgodził się Messner wskazując, że uprawianiu alpinizmu towarzyszą "mocne doznania". Włoski alpinista zachęcał nowe pokolenia sportowców do "pokornego i stopniowego zdobywania szczytów".

- Należy zaczynać od mniejszych, aby sukcesywnie podnosić poprzeczkę - dodał.

Messner wyraził podczas konferencji zadowolenie, że wraz z nim nagrodę księżnej Asturii odbierze Wielicki.

- W końcu doceniono zasługi Krzysztofa, który reprezentuje polski alpinizm od dekady lat 80. - podkreślił Messner. 

17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest. Messner był z kolei pierwszym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 ośmiotysięczników świata (1986).


W poprzednich latach nagroda "sportowa" księżnej Asturii trafiała m.in. do hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, tenisisty Rafaela Nadala, a przed rokiem do drużyny Nowej Zelandii w rugby.

Wyróżnienia przyznawane są w kilku dziedzinach, m.in. sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, badania naukowe i technika, zgoda między narodami. Przed rokiem nagrodę literacką otrzymał Adam Zagajewski.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Wielicki wyróżniony. Legenda polskiego himalaizmu z Nagrodą Księżnej Asturii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 11:03
Wybitni himalaiści Krzysztof Wielicki i Włoch Reinhold Meissner zostali laureatami Nagrody Księżniczki Asturii w kategorii "sport". Wielicki jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tą nagrodą w dziedzinie sportu. 
rozwiń zwiń