MŚ siatkarzy: Portoryko - Polska. Mistrzowie świata udzielili rywalom surowej lekcji siatkówki

2018-09-13, 18:41

Radość Polaków podczas meczu mistrzostw świata siatkarzy z Portoryko w Warnie. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W swoim drugim meczu w Warnie polscy siatkarze zmierzyli się z uchodzącą za najsłabszą w grupie D ekipą Portoryko. Mistrzowie świata łatwo pokonali rywali w trzech setach.

Cezary Gurjew komentuje mecz siatkarskich MŚ Portoryko - Polska cz. 1 (Jedynka)
+

19. edycja MŚ w piłce siatkowej mężczyzn rozpoczęła się 10 września i potrwa do 30 września. Z tej okazji sekcja sportowa portalu PolskieRadio24.pl przygotowała specjalny serwis, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z turniejem rozgrywanym w Bułgarii i we Włoszech. Zapraszamy również do słuchania relacji naszych wysłanników na antenach radiowej Jedynki i Trójki.

MŚ w siatkówce mężczyzn Włochy/Bułgaria 2018 - specjalny serwis PR24

Polacy byli faworytami spotkania, do tej pory wygrali wszystkie mecze, jakie mieli okazję rozegrać z Latynosami.

Przewagę naszych siatkarzy było widać od pierwszych piłek mimo, że podopieczni Vitala Heynena pozwolili rywalom przez chwilę trzymać kontakt. Jednak wraz z rozwojem akcji mistrzowie świata coraz bardziej dominowali na boisku. Bardzo dobre spotkanie nasi siatkarze rozgrywali w ataku (67-procent) i bloku. Ciężko było szukać słabych stron naszej drużyny, tym bardziej, że do gry włączył się cały kolektyw - Vital Heynen mieszał w składzie. Wspólna praca reprezenrtacji przyniosła efekt - wysokie zwycięstwo w pierwszej odsłonie 25:14.

Warto dodać, że Vital Heynen w swoim stylu, nie bał się mianować do gry coraz to nowszych zawodników. W koncówce inauguracyjnej partii nasz szkoleniowiec wprowadził na boisko Dawida Konarskiego, a tym samym w ciągu zaledwie dwóch meczów skorzystał ze wszystkich czternastu siatkarzy przywiezionych do Bułgarii.

Druga partia ponownie należała do naszych siatkarzy i widać było, że biało-czerwoni mają bardzo dużo swobody przy konstruowaniu akcji. Mistrzowie świata dominowali w każdym elemencie, a różnica klas między obiema drużynami była bardzo widoczna. Grzegorz Łomacz miał duży komfort w dysponowaniu piłek, bowiem którejkolwiek opcji nie wybierał, każdy z kolegów był w stanie kończyć swoje akcje. Co ciekawe po dwóch odsłonach aż czterech polskich graczy miało ten sam dorobek punktowy - Śliwka, Bieniek, Kochanowski i Kubiak (po sześć punktów). Taki rozkład "oczek" tylko potwierdza, że w tym spotkaniu kluczem do sukcesu był kolektyw.

Trzeci set znów zaczął się od prowadzenia Polaków i wydawało się, że starcie z Portorykańczykami podopieczni Vitala Heynena traktowali przynajmniej jak mecz towarzyski, jeśli nawet nie trening. Przewaga 16:8 po stronie biało-czerwonych nie dawała wielkich szans Latynosom, którzy mogli jedynie czerpać radość z atmosfery i samego udziału w mistrzostwach. Ciężko było bowiem widzieć w zespole Portoryko równorzędnych rywali w spotkaniu. Wejście na boisko Dawida Konarskiego i jego as serwisowy jeszcze bardziej powiększyły dystans. Był to jedenasty punkt naszego zespółu zdobyty bezpośrednio z zagrywki. Taki układ meczu musiał przynieść zwycięstwo biało-czerwonych, a kropkę nad "i" postawił Aleksander Śliwka, który skończył atak z pipe'a.

Źródło TVP/Sport

W piątek Polacy mają dzień wolny, a do gry wracają w sobotę, kiedy zmierzą się z Finalndią. W czwartek wieczorem odbędzie się jeszcze jeden mecz grupy D - starcie Iran - Bułgaria, które miejmy nadzieję przyniesie więcej emocji.

Polska: Damian Schulz, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (L) - Damian Wojtaszek (L), Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Bartosz Kwolek

Portoryko: Angel Perez, Eddie Rivera, Maurice Torres, Sequiel Sanchez, Jonathan Rodriguez, Jessie Colon, Dennis De Valle (L) - Edgardo Goas, Pablo Guzman, Ezequiel Cruz Lozada, Pedrito Sierra, Juan Vazquez

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

Portoryko - Polska 0:3 (14:25, 12:25, 15:25_

3. SET

Po dwóch meczach biało-czerwoni mają na koncie sześć punktów i tylko jednego straconego seta. Mistrzostwa świata dobrze zaczęli siatkarski mundial.

15:25 - kropkę nad "i" postawił Olek Śliwka, który skończył atak z pipe'a

13:22 - cios w głowę przyjął Rodriguez, środkowy Portoryko

12:21 - bezpośredni punkt po zagrywce Konarskiego

11:19 - Śliwka obił pojedynczy blok Portoryko

11:18 - za mocna zagrywka Kwolka

8:16 - prowadzimy wysoko na drugiej przerwie technicznej. Przed przerwą Kuba Kochanowski znokautował jednego z rywali. Jego zagrywka była bardzo mocna, a Portorykańczyk przyjął ją na twarz

8:14 - tym razem Olek Śliwka posłał piłkę na zagrywce daleko za boisko

7:13 - Olek Śliwka bawi się dzisiaj świetnie, tym razem prawą ręką, po do tej pory używał lewej, skończył akcję

5:11 - piękna wystawa Łomacza, Śliwka kończy po skosie

5:9 - fatalne przyjęcie Rivery

5:8 - pierwsza przerwa techniczna w trzecim secie. Tymczasem porcja statystyk z drugiego seta

5:7 - ofiarne przyjęcie Kwolka, opłacało się skończył Śliwka

3:5 - Bieniek oszukał rywali wyskakując, ale nie uderzając piłki, za nim wzbił się pod niebiosa Olek Śliwka, który wykończył akcję

11:18 - Torres atakuje w aut, ale po bloku, Portoryko cieszy się z punktu

9:17 - na boisku pozostało już tylko dwóch zawodników Heynena ze składu wyjściowego

5:6 - Sanchez minął nasz blok i obił przyjmującego, wynik wciąż na styk

3:5 - łatwa zagrywka Kuby Kochanowskiego, Portorykańczycy przyjęli ze spokojem, ale z atakiem już mieli problem, Torres się pomylił

3:4 - bardzo dobry atak Olka Śliwki

2:3 - po raz pierwszy przegraliśmy dłuższą gierkę pod siatką

0:2 - a Polacy robią swoje dalej

1. SET

14:25 - KONIEC pierwszego seta

13:23 - świetna zagrywka Maurice Torresa, to niewątpliwie najlepszy zawodnik po stronie naszych rywali

13:22 - Mateusz Bieniek atakuje w aut

11:22 - ofiarna pogoń za piłką Torresa, Portorykańczycy zbierają i przebijają piłkę, ale Polacy są bezwzględni

11:21 - na boisku pojawiają się Konarski i Drzyzga, trener Heynen wysokie prowadzenie wykorzystuje na sprawdzenie innych konfiguracji ustawienia

10:19 - kolejna świetna wystawa Grzegorza Łomacza, którą skończył Kuba Kochanowski

9:17 - na zagrywce pojawił się Bartosz Kwolek, zaczął od zepsucia jej, piłka spadła za linią boiska. Wczoraj w protokole meczowym nasz przyjmujący pełnił rolę libero, taka "kiwka" trenera Heynena

8:17 - tym razem świetna akcja Kochanowski - Schulz

8:16 - kolejny punkt dla Polaków bezpośrednio z zagrywki

8:15 - as serwisowy w wykonaniu Łomacza

8:14 - świetna dwójkowa akcja pod siatką Łomacza i Kochanowskiego

8:13 - po raz pierwszy zatrzymujemy Torresa, byłego atakującego Zaksy Kędzierzyn Koźle

8:12 - Portorykańczycy w atakują aut

7:10 - Grzegorz Łomacz ofiarnie przeszedł pod siatką i chciał odebrać piłkę, ale jeden z rywali mu przeszkodził, Heynen uważa, że sędziowie powinni to zauważyć

5:8 - as serwisowy w wykonaniu Olka Śliwki

4:6 - Polacy szybko uspokajają trenera zdobywając punkt

4:5 - długa dyskusja, Polacy dotknęli siatkę, a nasz trener Vital Heynen nie zgadza się z decyzją sędziów

3:5 - Polacy spokojnie wchodzą w mecz

0:1 - Portoryko zaczyna od zagrywki w siatkę

16.00 - ZACZYNAMY!

15.57 - Hymny już za nami za chwilę zaczynamy.

15.55 - Jest skład w jakim Polacy rozpoczną mecz.

15.46 - Tuż przed meczem trener Polaków powiedział, że mecz z Portoryko rozpocznie inna szóstka od tej wczorajszej. Na kogo postawi dzisiaj Vital Heynen?

15.45 - Czwartkowi rywale Polaków nie mają, jak na razie, na koncie żadnych większych sukcesów. Ich najlepszym wynikiem w MŚ jest 12. lokata z 2006 roku. Cztery lata temu zostali sklasyfikowani na 21. pozycji.

15.40 - Wczoraj, w pierwszym meczu mistrzostw Polacy wygrali z Kubą (3:1). Po dwóch efektownie i szybko wygranych setach zaczęli się męczyć. Ostatecznie zwyciężyli 3:1. Dzisiejsi rywale podopiecznych Vitala Heynena na otwarcie ulegli gładko Irańczykom 0:3.

15.35 - Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji z meczu Polska - Portoryko na stronach naszego portalu. Na miejscu w Warnie są nasi koledzy Cezary Gurjew, który w radiowej Jedynce będzie przekazywał relacje z tego spotkania, z kolei Tomasz Gorazdowski o wydarzeniach w Bułgarii opowie w radiowej Trójce.