x

x

Siatkówka: reprezentacja Polski znowu zwycięska. Belgowie pokonani w sparingu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 09:36
Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Szczecinie Belgię 3:1 (25:23,25:16,20:25,25:22) w kolejnym sparingowym meczu przed mistrzostwami świata. To już szósta kolejna wygrana biało-czerwonych w okresie przygotowawczym.
Audio
  • Spotkanie podsumował przyjmujący reprezentacji Polski Aleksander Śliwka. (IAR)
  • Atakujący Damian Schulz uważa, że w rewanżowym meczu Polacy muszą zagrać lepiej (IAR)
Siatkarze reprezentacji Polski podczas meczu z Belgią
Siatkarze reprezentacji Polski podczas meczu z Belgią Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wcześniej podopieczni Vitala Heynena dwukrotnie wygrali z Kamerunem (4:0 i 3:1) oraz zwyciężyli wszystkie trzy mecze podczas Memoriału Huberta Wagnera: z Kanadą (3:0), Francją (3:2) i Rosją (3:2). Do Szczecina siatkarska reprezentacja Polski wróciła po 20 latach przerwy i, niesiona dopingiem około 4500 kibiców, pokonała Belgów - drużynę, którą poprzednio trenował Heynen, doprowadzając ją do czwartego miejsca podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Jego następcą na stanowisku został z kolei Włoch Andrea Anastasi, były...selekcjoner reprezentacji Polski (2011-2013) oraz aktualny trener Trefla Gdańsk.

Pierwszy set nie zaczął się najlepiej. Belgowie popełniali mniej błędów i to Heynen musiał prosić o czas (8:11). Polacy szybko się poprawili i, przy zagrywkach Grzegorza Łomacza, wyszli na prowadzenie. Goście cały czas trzymali jednak kontakt i w końcówce partii znowu prowadzili (22:23). Ostatnie akcje należały jednak do biało-czerwonych. Kolejno: as serwisowy Jakuba Kochanowskiego, udany blok Michała Kubiaka i Mateusza Bieńka oraz wygrana walka o piłkę przy siatce przez Damiana Schulza pozwoliły wyjść na prowadzenie w meczu (25:23).

Druga partia była dużo bardziej jednostronna. Znowu dobrze w polu zagrywki zaprezentował się Kochanowski, a w środkowej fazie seta biało-czerwoni odskoczyli rywalom aż na sześć punktów (16:10). Trener Heynen mógł zacząć rotować składem, jednak poziom gry od tego nie ucierpiał. Set zakończył się pewnym triumfem gospodarzy (25:16), którzy byli o krok od wygranej w meczu.

Belgowie wyszli jednak bardzo skoncentrowani na trzeciego seta. Od samego początku całkowicie zdominowali wydarzenia na parkiecie (1:7). Heynen znowu próbował zmian, na boisku pojawili się m.in. Piotr Nowakowski i Bartosz Kwolek. Polacy rozpoczęli pościg za rywalem, jednak gracze z Beneluksu dowieźli przewagę do końca, pewnie zapisując partię na swoje konto (20:25).

Czwarty set był bardziej wyrównany, ale znowu lepiej zaczęli go goście (7:10). Heynen musiał prosić o czas, lecz z czasem gra Polaków zaczęła wyglądać lepiej. Wydawało się, że dojdzie do bardzo wyrównanej końcówki (19:19). Wtedy znowu w polu zagrywki pojawił się Kochanowski, którego serwisy pozwoliły na zdobycie trzech kolejnych punktów. W ataku dobrze spisywał się natomiast Artur Szalpuk i to skuteczny atak przyjmującego zakończył spotkanie (25:22).

W środę odbędzie się kolejny sparing między dwiema drużynami. Będzie to ostatni mecz kontrolny biało-czerwonych przed wylotem na mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną na parkietach Bułgarii i Włoch. Po spotkaniach w Szczecinie siatkarze wrócą na krótko do domów, a w sobotę spotkają się na ostatnich treningach w Nowym Dworze Mazowieckim. Dzień później wylecą do Bułgarii.

Mistrzostwa świata potrwają od 9 do 30 września. Polacy trafili do grupy D, w której zmierzą się w Warnie z Kubą, Portoryko, Finlandią, Iranem i Bułgarią. Pierwsze spotkanie rozegrają 12 września, a rywalem będą Kubańczycy.

Polska – Belgia 3:1 (25:23, 25:16, 20:25, 25:22).

Polska: Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Damian Schulz, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Artur Szalpuk, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski.

Belgia: Igor Grobelny, Simon Van De Voorde, Matthias Valkiers, Sam Deroo, Pieter Coolman, Hendrik Tuerlinckx - Jelle Ribbens (libero) oraz Bram Van Den Dries, Stijn D’hulst, Francois Lecat, Tomas Rousseaux, Kevin Klinkenberg.

pm, PAP, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

We wtorek i środę siatkarska reprezentacja Polski rozegra dwa towarzyskie mecze z Belgią w Netto Arenie Szczecin. Do tego miasta kadra wraca po 20 latach.