X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Malicki otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:09
Laureat jest dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Laureat Nagrody Giedroycia Jan Malicki o sytuacji an Ukrainie (źr. IAR)
Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota (P) i prezydent Bronisław Komorowski (L) wręczają nagrodę Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia Janowi Malickiemu (C)
Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota (P) i prezydent Bronisław Komorowski (L) wręczają nagrodę "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia Janowi Malickiemu (C) Foto: PAP/EPA/Paweł Supernak

W rozmowie z Polskim Radiem laureat podkreślił, że w kierowanym przez niego studium kształci się wielu studentów ze Wschodu. Co czwarty z nich to Ukrainiec. Jan Malicki jest przekonany, że Polska powinna właśnie teraz szczególnie mocno wesprzeć Ukraińców. - Wartość wsparcia jest ważna wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna - dodaje.

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowił dziennik „Rzeczpospolita" we współpracy z Instytutem Literackim w Paryżu w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia.

Zobacz serwis specjalny - Jerzy Giedroyc>>>

Wyróżnienie jest przyznawane pod patronatem Prezydenta RP. Otrzymują je osoby lub instytucje, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez Jerzego Giedroycia: bezinteresowną troską o sprawy publiczne, prowadzeniem polityki rozumianej jako służba krajowi, umacnianiem pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej, podtrzymywaniem dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, a także pracą nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.

Jan Malicki w 1983 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również historię sztuki i filologię klasyczną. W latach 1983–1986 był doktorantem w Instytucie Historycznym UW.

Równolegle z działalnością naukową prowadził działalność opozycyjną. Od 1978 był kolporterem niezależnych pism, m.in. "Głosu", "Biuletynu Informacyjnego KOR", "Placówki". W 1981 był współzałożycielem, a następnie jednym z redaktorów niezależnego czasopisma "Obóz": w latach 1981–1983 sekretarzem redakcji, a w latach 1983–1985 redaktorem naczelnym. W latach 1983–1985 organizator i kierownik podziemnego Instytutu Europy Wschodniej oraz współpracownik organizacji "Niepodległość". W maju 1985 został aresztowany, a w listopadzie skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata i grzywnę.

W 1989 powrócił do pracy publicystycznej i naukowej. Wszedł ponownie w skład redakcji "Obozu", a w 1990 brał udział w zakładaniu Studium Europy Wschodniej w ramach Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest dyrektorem SEW. Pełni również funkcje redaktora naczelnego kwartalnika Przegląd Wschodni a także dyrektora i koordynatora Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego.

W poprzednich latach laureatami Nagrody Giedroycia byli: Zygmunt Berdychowski, Krzysztof Czyżewski, Zbigniew Gluza, Natalia Gorbaniewska, Marek Karp, Jerzy Kłoczowski, Andrzej Nowak, Bohdan Osadczuk, Tomasz Pietrasiewicz, Jerzy Pomianowski, Andrzej Przewoźnik, Agnieszka Romaszewska-Guzy i Timothy Snyder.

Zobacz serwis - Historia>>>

mc

Czytaj także

Przesłanie Redaktora Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 07:00
Mija 14 lat od śmierci wybitnego polityka i publicysty, twórcy oraz redaktora paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Pietrasiewicz z nagrodą im. Giedroycia!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 17:45
Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest przez dziennik "Rzeczpospolita" za działalność w imię polskiej racji stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj historycy laureatami nagrody im. Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 17:44
Nagrodą zostali wyróżnieni amerykański profesor historii z Uniwersytetu Yale Timothy Snyder i profesor historii z Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Nowak
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Polsce nie widać uczciwych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:00
- Każdy kradnie. To wszystko wygląda, jak jeden dowcip, tyle że straszny. Komunizm bardzo wiele zniszczył - ubolewała w ostatnim radiowym wywiadzie, udzielonym w 2003 roku, Zofia Hertz.
rozwiń zwiń