X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

95-lecie istnienia polskiej floty wojennej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 11:25
Dla polskich marynarzy 28 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz o odtworzeniu naszych morskich sił zbrojnych. Stało się to 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Krążownik ORP CONRAD
Krążownik ORP CONRAD Foto: mw.mil.pl

W dekrecie była mowa o odtworzeniu, a nie o utworzeniu marynarki, gdyż okręty pod polską banderą pływały jeszcze na długo przed zaborami. Marynarze służyli wcześniej we flotach Rosji i Austro - Węgier, w mniejszym stopniu Niemiec. Polska flota kaperska odegrała ważną rolę już podczas Wojny Trzynastoletniej z Zakonem Krzyżackim w XV wieku. W 1570 roku ruszyła budowa galeona „Smok”, zamówionego przez króla Zygmunta II Augusta jako zalążek polskiej floty.

Kiedy po zakończeniu I wojny światowej zapadła decyzja o utworzeniu w naszym kraju floty wojennej, Rzeczpospolita nie miała jeszcze dostępu do morza. Dopiero na mocy podpisanego w 1919 roku Traktatu Wersalskiego dostaliśmy 140 kilometrów wybrzeża. Polska miała do dyspozycji dwa niewielkie porty - w Pucku i Helu. Wkrótce zyskała też pierwszy okręt. Był to ORP „Pomorzanin”. Kupił go za swoje pieniądze późniejszy wiceadmirał Józef Unrug. Po kilkunastu latach jednostki pod biało-czerwoną banderą walczyły z Niemcami od Morza Śródziemnego po Morze Barentsa.
Po klęsce wrześniowej polska marynarka została odbudowana w Wielkiej Brytanii. Okręty pod biało-czerwoną banderą przepłynęły łącznie blisko półtora miliona mil morskich, eskortowały 787 konwojów, zaliczyły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 okrętów nieprzyjaciela i 20 wrogich samolotów. Podczas II wojny światowej poległo 450 polskich marynarzy.
Po wojnie znaczna część marynarzy pozostała na emigracji. Polska marynarka przez lata stanowiła część wojsk Układu Warszawskiego. Obecnie działa w ramach NATO. Polskie jednostki regularnie służą w stałych natowskich zespołach przeciwminowych i stałych zespołach okrętów. ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym oraz wojnie w Iraku.

pjk/iar

Czytaj także

Józef Piłsudski nadzieją wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 06:00
- Wszyscy oddawali władzę w ręce Piłsudskiego, bo wtedy była trochę jak gorący kartofel, była nieprawdopodobnym kłopotem - mówi historyk prof. Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 06:00
- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paderewski niczym Jagger. Polska w Wersalu miała gwiazdora

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 15:55
- Na czas rokowań w Wersalu Dmowski i Piłsudski powstrzymali się od kopania po kostkach, przynajmniej na arenie międzynarodowej. Natomiast Paderewski rolę polityka wypełnił perfekcyjnie - o odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozmawiają w Jedynce historycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska chce wykorzystywać samoloty bezzałogowe

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 20:34
Polska razem z sześcioma innymi krajami Unii Europejskiej chce podjąć współpracę w zakresie wykorzystania samolotów bezzałogowych.
rozwiń zwiń