X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Miasto rodzinne Lenina chce stać się Muzeum Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 10:45
Władze Uljanowska, gdzie urodził się Włodzimierz Lenin, starają się, by to miasto stało się gigantycznym Muzeum Związku Radzieckiego. Odpowiednie plany już przedstawiono rządowi w Moskwie. Koszt projektu to 1,4 mld euro.
Miasto rodzinne Lenina chce stać się Muzeum Związku Radzieckiego
Foto: Own work/Wikipedia

Pomysłodawcy chcą na powierzchni 120 hektarów - równej 170 boiskom do piłki nożnej - stworzyć sieć muzeów poświęconych politycznej i gospodarczej historii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a także ówczesnej modzie i wzornictwu. Zaplanowano również m.in. sklepy z produktami zaprojektowanymi według najlepszych socjalistycznych wzorców i park przyjaźni narodów.

Uljanowsk, położony nad Wołgą ok. 900 km na południowy wschód od Moskwy, do 1924 roku widniał na mapach jako Symbirsk, jednak nazwę zmienił na cześć urodzonego tam przywódcy rewolucji październikowej i pierwszego przywódcy ZSRR, Włodzimierza Lenina, a właściwie Włodzimierza Iljicza Uljanowa (1870-1924).

Czy spełnią wolę Lenina? >>>

Pomysłodawcy projektu szacują, że koszt przedsięwzięcia zamknie się w kwocie ok. 60 mld rubli (1,4 mld euro). Zapłacić mają po połowie państwo rosyjskie i prywatni inwestorzy. Przewidywany koniec prac to 2022 rok, czyli setna rocznica powstania ZSRR.

Sami autorzy pomysłu przyznają, że powstanie muzealniczego kompleksu może być utrudnione, ponieważ wciąż brakuje całościowego opracowania historii Związku Radzieckiego. Obecnie sprawą priorytetową jest jednak rozpoczęcie prac - zaznaczają.

Pomnik
Pomnik Karola Marksa w Uljanowsku

Historycy ostrzegają, by nie przemilczać mrocznych kart historii ZSRR i nie skupiać się wyłącznie na jego triumfach, takich jak wysłanie pierwszego człowieka w kosmos czy zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

Amerykański dziennik "New York Times" zauważa, że pomysł powstania Muzeum ZSRR w Uljanowsku doskonale wpisuje się w politykę Kremla. Prezydent Władimir Putin zasłynął stwierdzeniem, że rozpad ZSRR był największą katastrofą geopolityczną XX wieku.

Mimo upływ dwóch dekad od upadku Związku Radzieckiego wśród Rosjan renesans przeżywają sowieckie symbole, takie jak czerwona gwiazda, sierp czy młot - przypomina agencja dpa.
PAP, iz


15047454

Czytaj także

Dwie trzecie Rosjan chce pochowania mumii Lenina

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 12:24
Większość Rosjan chce, by ciało Lenina zostało usunięte z mauzoleum na Placu Czerwonym i pochowane - podano na stronie internetowej rządzącej partii Jedna Rosja,
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludobójstwo Lenina nie może ulec przedawnieniu”

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 10:31
Czy Włodzimierz Lenin, wódz Rewolucji Październikowej w Rosji był ekstremistą? Chce to wyjaśnić Władimir Ławrow, główny pracownik naukowy Instytutu Historii Rosji Rosyjskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więzienie za próbę spryskania Lenina walerianą

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:05
Białoruski opozycjonista Raman Wasiljeu spędzi w więzieniu 15 dni. Usiłował oblać pomnik wodza rewolucji w Mińsku walerianą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komuniści świętowali rocznicę powstania ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 21:00
Lider rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow oświadczył, że państwo związkowe "trzeba było zachować".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lenin mógł zginąć z rąk kobiety

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 05:05
- Lenin wszedł do historii XX wieku jako najbardziej złowroga postać, bo to on był twórcą totalitarnego systemu komunistycznego i ludobójczej polityki sowieckich organów bezpieczeństwa - stwierdził prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Rosji odsłonięto kolejny pomnik Stalina

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:40
Popiersie Józefa Stalina w Jakucku to trzeci monument poświęcony radzieckiemu przywódcy, odsłonięty w regionie w ciągu ostatnich 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: popiersia Stalina w... sklepie z pamiątkami

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 20:49
W siedzibie rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) w sklepie z pamiątkami można kupić popiersie Józefa Stalina za - w zależności od rozmiarów - 6 do 30 tys. rubli (125 do 750 euro) oraz jego figurki za 8 do 18 tys. rubli (200 do 450 euro).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mauzoleum Lenina po remoncie. Oświetlono katafalk

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 04:00
Od środy można znów zwiedzać mauzoleum Lenina w Moskwie. Było zamknięte od jesieni 2012 roku z powodu remontu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy z archiwum Stalina dostępne w internecie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 21:42
Federalna Agencja Archiwalna (Rosarchiw) na swoim portalu internetowym uruchomiła stronę, na której udostępniła około 400 tys. stron odtajnionych dokumentów z czasów ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik Stalina został zniszczony zaraz po odsłonięciu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 19:00
Nieznani sprawcy oblali pomnik Józefa Stalina, który stanął w miasteczku Telawi, położonym w odległości 70 km od stolicy Gruzji - Tbilisi, czerwoną farbą.
rozwiń zwiń