X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spadną szczątki satelity. Naukowcy uspokajają

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 13:45
Naukowcy zapewniają, że resztki satelity GOCE nie powinny wyrządzić nikomu krzywdy. Jest minimalne ryzyko, że resztki sputnika spadną na terytorium Polski.
Audio
  • Relacja Rafała Motriuka (IAR): szczątki satelity GOCE spadną wkrótce na ziemię
Satelita GOCE
Satelita GOCEFoto: spaceinimages.esa.int

Satelita miał pięć metrów długości, okrążał Ziemię na wysokości 270 kilometrów - to znacznie mniej niż w przypadku innych takich urządzeń. Miał specjalny silnik jonowy. Badał grawitację naszej planety, dzięki czemu naukowcy wiedzą więcej na temat krążenia wody w oceanach, zmian klimatycznych czy trzęsień ziemi. Z powodu opływowego kształtu kadłuba mówiono na niego ”złota strzała” lub„supermodelka”. Miał pracować dwa lata, a działał prawie pięć.

- Nie wiemy gdzie spadnie, ale wiemy, że spłonie w atmosferze - podkreśla profesor Heiner Klinkard z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Urząd miejski w Łomży ostrzega mieszkańców

Istnieje tylko minimalne ryzyko, że szczątki spadną na terytorium Polski. Jednak urząd miasta w Łomży zdecydował się ostrzec mieszkańców przed możliwym upadkiem części satelity we wschodniej Polsce. Jak napisano na stronie internetowej urzędu, prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosi 0,15 procent.

Urząd miasta w Łomży powołując się na Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że jeden z pasów, w których mogą spaść części satelity, przebiega nad wschodnią Polską.

Według różnych kalkulacji do ewentualnego upadku części satelity może dojść w niedzielę lub poniedziałek.

IAR/agkm

 

 

''

Zobacz więcej na temat: kosmos Łomża satelita

Czytaj także

Spadnie na Polskę? Łomża ostrzega przed satelitą!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 11:37
Urząd miasta w Łomży ostrzega przed możliwym upadkiem części satelity we wschodniej Polsce. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosi 0,15 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satelita spadnie na Ziemię? Naukowcy biją na alarm!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 12:46
Czy ważący ponad tonę satelita GOCE rzeczywiście spadnie na Ziemię? Europejska Agencja Kosmiczna ostrzega, że może się tak zdarzyć w nocy z niedzieli na poniedziałek lub w poniedziałek.
rozwiń zwiń