Marcin Suder wolny! MSZ: fotoreporter z Syrii uciekł sam

2013-10-31, 14:11

Marcin Suder wolny! MSZ: fotoreporter z Syrii uciekł sam
Marcin Suder, fot. screen z Dzień Dobry TVN/dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/internuci-probuja-ujac-ugandyskiego-zbrodniarza,38236.html. Foto: screen z Dzień Dobry TVN/dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/internuci-probuja-ujac-ugandyjskiego-zbrodniarza,38236.html

Informację tę przekazał za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Posłuchaj

Polski fotoreporter Marcin Suder uciekł z niewoli w Syrii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szczegóły uwolnienia Marcina Sudera na razie nie są znane. Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) poinformowało jedynie, że Polakowi udało się samodzielnie uciec z niewoli, ale w powrocie do kraju pomogły mu polskie służby konsularne oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, które zapewniły samolot C-130 Hercules powrotny z Turcji. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że Polak czuje się dobrze, skontaktował się już z rodziną.


x-news.pl/TVN24
Marcin Suder przebywał w Syrii na zlecenie, między innymi, polskiej agencji fotograficznej Melon Studio. Pod koniec lipca pojawiła się informacja, że porwali go islamiści
. Od tego czasu w MSZ działał specjalny zespół, którego zadaniem było odnalezienie Sudera.
Według działaczy syryjskiej opozycji, polski fotoreporter został porwany przez uzbrojonych islamskich bojowników w kontrolowanej przez rebeliantów miejscowości Sarakib (Saraqeb) w prowincji Idlib, na północnym zachodzie Syrii. Suder został uprowadzony z biura prasowego opozycji. Działacz opozycji syryjskiej Manhal Barisz został pobity. Napastnicy ukradli też z biura komputery i pieniądze.

/
Twitter

Porwanie polskiego fotoreportera - czytaj więcej>>>

Marcin Suder fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, lecz prawdziwą jego pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie.

Marcin Suder: fotoreporter wojenny >>>
Najbardziej niebezpieczne miejsce dla dziennikarzy
Według danych ONZ, w trwającej od ponad dwóch lat wojnie domowej między siłami rządowymi prezydenta Syrii Baszara al-Assada a rebeliantami, zginęło ok. 100 tys. osób. Liczba uchodźców zbliża się już do 2 mln.
Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ) Syria jest najbardziej niebezpiecznym miejscem dla dziennikarzy na świecie. W 2012 roku co najmniej 39 dziennikarzy zginęło, a 21 zostało porwanych zarówno przez rebeliantów, jak i siły rządowe. Większość porwanych zostało uwolnionych.


x-news.pl, TVN24
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej