X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagroda Sacharowa odebrana po wielu latach w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 16:30
Liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi była więziona w areszcie domowym przez juntę i dopiero teraz mogła odebrać nagrodę. – Prawo do opinii i pytań jest podstawą rozwoju społeczeństwa – powiedziała w Strasburgu.
Audio
  • Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR): nagroda Sacharowa odebrana po 23 latach
Aung San Suu Kyi w Parlamencie Europejskim
Aung San Suu Kyi w Parlamencie EuropejskimFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

W Parlamencie Europejskim odbyła się niezwykła ceremonia. Liderce birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi wręczona została nagroda imienia Sacharowa, przyznana jej przez Parlament  Europejski w 1990 roku.

Aung San Suu Kyi nie mogła jej osobiście odebrać, bowiem uwięziona została przez birmańską juntę wojskową.  - Jest pani wielkim symbolem wolności i demokracji - powiedział wręczając Aung San Suu Kyi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Podkreślił, że pomimo ponad dwudziestu lat spędzonych w areszcie, jest przykładem kobiety, która nie dała się złamać i kontynuowała walkę o demokrację i wolność narodu birmańskiego. Pokazała, iż można zwyciężyć.

Aung San Suu Kyi w bardzo osobistym wystąpieniu podkreśliła, że prawo wyrażania opinii i zadawania pytań , jest podstawą rozwoju społeczeństwa. Obywatele Birmy dopiero się tego uczą. Co jest już - jak podkreśliła - częścią zwycięstwa. Powiedziała, iż obecnie przyszedł czas na zmianę konstytucji i wykreślenia z niej wszechwładnej roli wojska. Wojska, którego rolę docenia, także dlatego, że jej ojciec był jego założycielem. Nie może jednak być tak, aby ludzie nie pochodzący z wyboru, narzucali swe prawa całemu społeczeństwu - stwierdziła Aung San Suu Kyi. Dodała, iż patron Nagrody profesor Sacharow na pewno przyznałby jej rację.  Wystąpienie posłowie nagrodzili owacyjnymi długimi brawami.

Szef
Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i Aung San Suu Kyi .Birmańska opozycjonistka odebrała po 23 latach nagrodę Sacharowa za działalność w obronie praw człowieka, PAP/EPA/PATRICK SEEGER

 

Nagroda z 1988 roku

W 1988 roku, podczas krwawo stłumionego przez generałów powstania studenckiego Aung San Suu Kyi stała się ikoną ruchu oporu wobec dyktatury. Jej partia Narodowa Liga na rzecz Demokracji w 1990 roku wygrała wybory parlamentarne, ale rządząca krajem junta wojskowa zignorowała ich rezultaty i wtrąciła do aresztu domowego Aung San Suu Kyi. Szefowa NLD spędziła w nim łącznie 15 lat. Na wolność wyszła pod koniec 2010 roku, a w kwietniu 2012 roku dostała się do birmańskiego parlamentu w wyniku wyborów uzupełniających.
Odbierając nagrodę w Strasburgu 68-letnia opozycjonistka podziękowała tym, którzy przez ponad 20 lat wspierali ją i jej ugrupowanie. Zaapelowała jednak o dalszą pomoc UE w demokratyzacji Birmy. Ponownie wezwała "28" od wywierania presji na birmańskie władze, by wprowadziły zmiany w konstytucji, dzięki którym ustawa zasadnicza będzie "naprawdę demokratyczna, a naród nie będzie poddany władzy jednej organizacji, czyli wojska".
- Potrzebujemy pomocy w edukacji, opiece zdrowotnej, rozwoju. Ale do tego konieczny jest system polityczny, który da naszym ludziom prawo do decydowania o własnej przyszłości - powiedziała.
Uchwalona przez juntę wojskową konstytucja z 2008 roku daje armii szerokie uprawnienia. Zgodnie z ustawą zasadniczą 25 proc. miejsc w parlamencie jest przeznaczonych dla wojskowych. Zmiana konstytucji jest też konieczna po to, by przywódczyni opozycji mogła kandydować w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 2015 rok. Obecnie ustawa zasadnicza zakazuje ubiegania się o prezydenturę Birmańczykom, których współmałżonek jest lub był obcokrajowcem. Zmarły w 1999 roku mąż opozycjonistki, Michael Aris, był Brytyjczykiem.
- Nasze cele są bardzo proste. Naród chce żyć w godności i pokoju, chcemy być wolni od biedy i strachu - powiedziała opozycjonistka, która we włosy miała wpięte żółte kwiaty.
Dodała, że Birmańczycy "dopiero zaczynają się uczyć, iż wolność myśli jest możliwa" i wciąż próbują osiągnąć narodowe pojednanie między cywilami a wojskowymi. - W tym celu potrzebujemy pomocy naszych przyjaciół na całym świecie - zaapelowała córka generała, który stworzył birmańską armię.
Przypomniała, że rok 1990, w którym europarlament przyznał jej Nagrodę Sacharowa, był bardzo ważny dla birmańskiej polityki. - Odbyły się pierwsze demokratyczne wybory od ponad 20 lat. Moja partia zdobyła ponad 82 proc. miejsc w parlamencie, ale nie pozwolono nam objąć stanowisk. Członkowie naszej partii byli poddawani represjom - powiedziała pokojowa noblistka.
W 2011 roku rządzący Birmą od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej, a prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z opozycją oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.
W poprzednich latach laureatami nagrody, nazwanej imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, byli m.in. uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, jeden z liderów opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po 21 latach odbierze Pokojową Nagrodę Nobla

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 11:11
Liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi odbierze w sobotę w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suu Kyi: Nobel pokazał mi prawdziwy świat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 14:24
Aung San Suu Kyi, liderka birmańskiej opozycji odbiera w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bono zaśpiewa dla birmańskiej noblistki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 14:58
Z wokalistą zespołu U2 (i działaczem na rzecz praw człowieka) spotkała się w Dublinie birmańska opozycjonistka, laureatka pokojowego Nobla, Aung San Suu Kyi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma: pięć lat po szafranowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 13:51
Pięć lat temu w Birmie buddyjscy mnisi wystąpili przeciwko juncie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie było jej w "domu" 40 lat. Powrót noblistki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 16:44
Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi odwiedzi Indie, kraj w którym w młodości wychowywała się i uczyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzułmanie uciekają przed atakami buddystów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 10:47
Tysiące osób ucieka przed kolejną falą przemocy między społecznością buddyjską a muzułmańską na zachodzie Birmy, udając się do już przepełnionych obozów w stolicy stanu Arakan, Sittwe
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Birmie atakują muzułmanów. Są ofiary

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 15:10
Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych, gdy tamtejsza policja otworzyła ogień do tłumu próbującego zaatakować muzułmańską osadę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barack Obama w pierwszą podróż uda się do Birmy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:36
Obama będzie pierwszym amerykańskim prezydentem, który odwiedzi ten kraj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma: wykoleił się pociąg-cysterna. Dziesiątki zabitych

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 20:35
Co najmniej 25 osób zginęło, a dziesiątki innych jest rannych po tym, jak pociąg wiozący paliwo wykoleił się i wybuchł w północnej Birmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzęsienie ziemi w Birmie. 13 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 08:08
Ok. 40 osób zostało rannych - podały władze Birmy. Wstrząsy miały siłę 6,6 stopnia w skali Richtera.
rozwiń zwiń