X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czterolatka zatruła się grzybami. Lekarze: operacja przebiegła dobrze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 10:33
Jak zapewniają lekarze z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, dziewczynka dobrze zniosła zabieg transplantacji wątroby.
Audio
  • Czterolatka zatruła się grzybami. Prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka o operacji (IAR)
Centrum Zdrowia Dziecka
Centrum Zdrowia DzieckaFoto: Cezary p/Wikipedia/CC

Prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) powiedział, że specjaliści są bardzo zadowoleni z przebiegu operacji. - Zabieg trwał stosunkowo krótko, jak na przeszczep wątroby, biorąc pod uwagę, że jeszcze musieliśmy zredukować ten organ - stwierdził profesor.
Kaliciński podkreślił, że dziewczynka wciąż jest w stanie ciężkim. Dlatego na razie pozostanie w stanie śpiączki. - Jej wybudzenie byłoby niekorzystne dla układu nerwowego. Kiedy wszystkie pozostałe parametry życiowe ulegną poprawie, to wtedy będziemy myśleć o wybudzeniu dziecka - poinformował Kaliciński.
Lekarz podkreślił jednak, że tak jak po każdym przeszczepie, istnieje ryzyko powikłań. - Operacja nie zaszkodziła, a w dalszym etapie powinna pomóc - powiedział prof. Kaliciński.

Dziewczynka, która zatruła się muchomorem sromotnikowym, trafiła w czwartek - w stanie ciężkim, z poważnym uszkodzeniem wątroby - do CZD ze szpitala w Oleśnie (woj. opolskie). Od tego czasu była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej. Poszukiwany był dawca wątroby, który znalazł się w niedzielę późnym wieczorem. Operacja przeszczepu zaczęła się tego dnia około północy.

Dramatyczny apel lekarzy

Mimo apeli lekarzy, co roku dochodzi do tragedii i zatruć grzybami. Doktor Małgorzata Manowska z Centrum Zdrowia Dziecka po raz kolejny zaapelowała "Nie dawajmy grzybów dzieciom. Jest co bardzo niebezpieczne". Grzyby nie zawierają podstawowych składników odżywczych, ani witamin i nie powinny pojawiać się w jadłospisie maluchów. Co roku powtarza się problem z pacjentami, którzy zatruwają się grzybami.

Chirurg profesor Piotr Kaliciński wyjaśnił, że w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, trudno zareagować wcześniej, bo objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach, kiedy wątroba jest całkowicie zniszczona i konieczny jest przeszczep. Dodał, że aby nie dochodziło do tragedii, potrzebna jest nie tylko edukacja, ale też zmiana zwyczajów i jak to ujął "kampania, która spowoduje, że nikt nie będzie wpadał na pomysł, żeby karmić małe dziecko grzybami".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Czytaj także

42 trafiły do szpitala przez głupi żart? Uczeń zatrzymany

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 15:36
Po rozpyleniu szkodliwej substancji w jednym z liceów w Kolnie do szpitala trafiły 42 osoby, a prawie 400 musiało być ewakuowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrucie na Mazowszu. Młodzi Niemcy opuszczają szpitale

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:59
Grupa 14 osób - niemieckich uczniów i ich opiekunów - prawdopodobnie jeszcze w sobotę opuści szpitale. W piątek w Konstancinie-Jeziornie doszło do zatrucia pokarmowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czterolatka zatruła się grzybami. Przeszczepiono jej wątrobę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 10:14
Po około dziewięciu godzinach zakończyła się operacja prowadzona przez specjalistów z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
rozwiń zwiń