X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tragedia na Broad Peak. Miażdżący raport: błędy, zaniechania

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 21:58
Jak dowiedział się "Tygodnik Powszechny" raport specjalnej komisji ds. zbadania okoliczności tragedii na Broad Peak jest dla uczestników wyprawy miażdżący.
Himalaiści Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Artur Hajzer zginęli w Karakorum w 2013 roku
Himalaiści Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i Artur Hajzer zginęli w Karakorum w 2013 rokuFoto: Kogo/Wikimedia Commons/CC

5 marca na szczycie Broad Peak, jako pierwsi ludzie zimą, stanęli 29-letni Adam Bielecki (KW Kraków), 33-letni Artur Małek (KW Katowice), 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane) i 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa). Podczas zejścia zaginęło dwóch ostatnich zdobywców szczytu. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję, której zadaniem było przeanalizowanie przebiegu wyprawy i wyjaśnienie przyczyny śmierci himalaistów. Raport trafił już do Ministerstwa Sportu. Zostanie opublikowany w środę.
Tragiczna wyprawa na Broad Peak - czytaj więcej

Raport, którego ustalenia poznali dziennikarze "Tygodnika Powszechnego”, jest miażdżący dla Adama Bieleckiego. Eksperci komisji zarzucają mu zerwanie integralności grupy i złamanie zasady kontaktu wzrokowego. Artura Małka potraktowano łagodniej. W raporcie wymieniono też inne błędy popełnione podczas ataku szczytowego i całej wyprawy. Pozytywnie został oceniony proces przygotowawczy.

Bilecki w wywiadzie dla "TP" stwierdził, że został "kozłem ofiarnym". - Uważam, że stałem się ofiarą polskiego piekła, dlatego myślę, że wyniosę się na Zachód - powiedział. Jego zdaniem przyczyną tragedii była błędna ocena swojego stanu zdrowia przez Berbekę i Kowalskiego. - Dla mnie na Broad Peak nastąpił moment, w którym zaczęła się walka o życie. I może ze trzy razy pojawiła się w mojej głowie myśl: "co z chłopakami?”. A potem konkluzja, że nie jestem w stanie nic zrobić. Muszę zejść do obozu, odpalić radiotelefon i wtedy działać - dodał.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

tygodnik.onet.pl, kk

Czytaj także

Rodzina Kowalskiego: wyprawa na Broad Peak źle zorganizowana

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 21:59
Wyprawa na Broad Peak była źle zorganizowana, a Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski mogli uniknąć śmierci. Rodzina Tomasza Kowalskiego w liście do komisji badającej przyczyny śmierci polskich himalaistów szuka winnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia na Broad Peak. "Nie mogłem odebrać im prawa do zdobywania szczytu"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 21:00
- Wyczułem podczas wyprawy, iż żaden z zespołów nie wyobrażał sobie, że wysyłam na szczyt tylko jeden - mówił Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broad Peak: Tomasz Kowalski pochowany. Koniec wyprawy poszukiwawczej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 10:22
Uczestnicy wyprawy na Broad Peak znaleźli i pochowali ciało himalaisty Tomasza Kowalskiego. Mężczyzna zginął w marcu podczas zejścia z Broad Peak w Karakorum wraz z drugim uczestnikiem ekspedycji, Maciejem Berbeką.
rozwiń zwiń