X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gdynia Film Festiwal 2013. "Chce się żyć" oklaskiwany przez dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:20
Znakomite przyjęcie na festiwalu w Gdyni miał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z Dawidem Ogrodnikiem i Dorotą Kolak w obsadzie - opowieść o chłopaku cierpiącym na porażenie mózgowe.
Publiczność festiwalowa zgromadzona przed wejściem na galę otwierającą 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Publiczność festiwalowa zgromadzona przed wejściem na galę otwierającą 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Teatrze Muzycznym w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

- Historia ta opowiedziana została w sposób ascetyczny, minimalistyczny, skromny - podkreślał w Gdyni reżyser. - Taki sposób realizacji narzucony był w pewnym stopniu przez budżet filmu - tłumaczył. - Mieliśmy mało pieniędzy - dodał.

Obraz Pieprzycy, uhonorowany niedawno główną nagrodą na prestiżowym międzynarodowym festiwalu filmowym w Montrealu, uznawany jest w Gdyni za jednego z faworytów do tegorocznych Złotych Lwów.

Film jest inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami - poruszającą, a zarazem emanującą optymizmem i humorem - historią cierpiącego na porażenie mózgowe Mateusza, który mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

Gdy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za "roślinę". Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością.

Pewnego dnia chłopak, wówczas już dwudziestoparoletni, musi jednak rozłączyć się z rodziną. Trafia do specjalistycznego ośrodka. Tam, z dala od bliskich, podejmuje trudną walkę o własną godność i prawo do normalnego życia.

Losy Mateusza inspirowane są prawdziwą historią - życiem Przemka, bohatera przejmującego dokumentu "Jak motyl" z 2004 r. w reżyserii Ewy Pięty.

Niekorzystne pierwsze wrażenie

Rolę cierpiącego na porażenie mózgowe Mateusza zagrał w "Chce się żyć" Dawid Ogrodnik (ur. 1986), który za tę kreację otrzymał w środę od dziennikarzy mnóstwo pochwał. W matkę Mateusza wcieliła się Dorota Kolak. Jako Mateusz w wieku dziecięcym wystąpił Kamil Tkacz. Całą trójkę nagrodzono w Gdyni oklaskami.

Ogrodnik znany jest publiczności z roli w filmie "Jesteś Bogiem" (reż. Leszek Dawid) o grupie Paktofonika, w którym wystąpił wcześniej. Maciej Pieprzyca wspominał na konferencji, w jakich okolicznościach młody aktor dostał rolę w "Chce się żyć". Reżyser wyznał, że na początku nie był wcale do takiej decyzji obsadowej przekonany.

- Wiedziałem, że Dawid to bardzo zdolny aktor, ale pomyślałem - nie do tej roli, bo nie ta wrażliwość" - opowiadał Pieprzyca. - Nasze pierwsze spotkanie nie było zbyt udane - zaznaczył. Reżyser wspominał, że na to spotkanie Ogrodnik przyjechał ubrany w dres, z głową ogoloną na łyso. - Pomyślałem, że gdybym robił film o chuliganach, od razu bym go wybrał - opowiadał Pieprzyca.

Ostatecznie reżyser "Chce się żyć" doszedł jednak do wniosku, że nazbyt szybko ocenił młodego artystę na podstawie wyglądu. - Poza tym wiedziałem, że nie dostanę aktora "gotowego" do takiej roli. Szukałem raczej potencjału, możliwości - tłumaczył.

Aktorzy, którzy wystąpili w "Chce się żyć" w ramach przygotowań do gry w filmie spotykali się z osobami cierpiącymi na porażenie mózgowe i z ich rodzinami - opowiadano na konferencji.

Film Pieprzycy to jedna z 14 produkcji walczących w tym roku w Gdyni o Złote Lwy. 38. edycja festiwalu, który jest najważniejszą doroczną imprezą poświęconą polskiej kinematografii, trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę.

mr

Czytaj także

Wręczono filmowe Nagrody PISF - po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 11:30
Kino Amok w Gliwicach, festiwal Filmland Polen w Niemczech oraz twórcy programu telewizyjnego TVP1 "Jedna scena" – to niektórzy z tegorocznych laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznawanych za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal. Łódzka filmówka świętuje okrągły jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:54
Czwartek na 38.Gdynia Film Festiwal należał będzie do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Z okazji zbliżającej się 65. rocznicy utworzenia tej prestiżowej uczelni dojdzie do spotkania z wykładowcami i znanymi absolwentami łódzkiej filmówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klub Trójki" z Festiwalu Filmowego w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 17:00
Wszystkich kinomanów zapraszamy dziś do "Klubu Trójki" na relację z 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jednym z gości Ryszarda Jaźwińskiego będzie izraelski reżyser Ari Folman.
rozwiń zwiń