X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ludobójstwo? Były naczelnik więzienia: wykonywałem rozkazy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 16:04
Rumuńska prokuratura postawiła we wtorek zarzut ludobójstwa byłemu naczelnikowi więzienia z czasów komunistycznych, 87-letniemu Alexandru Visinescu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

W latach 1956-1963 Visinescu kierował więzieniem Ramnicu Sarat, w którym przetrzymywano rumuńską elitę sprzed czasów komunistycznych oraz intelektualistów. Prokuratura zarzuca mu, że więźniowie byli tam bici, głodzeni, pozbawiani opieki medycznej i narażani na zimno. Visinescu odmówił komentarzy, oświadczając jedynie, że wykonywał tylko rozkazy.

Poprzednim Rumunem oskarżonym o ludobójstwo był komunistyczny przywódca Nicolae Ceausescu, uznany za winnego i stracony w 1989 roku. W lipcu rumuńska placówka badająca zbrodnie komunistyczne zwróciła się do prokuratury o oskarżenie Visinescu, zarzucając mu odpowiedzialność za śmierć sześciu ludzi.

Agencja Associated Press przypomina, że w latach 50. komunistyczne władze, usiłując zdławić wszelkie formy niezadowolenia społecznego, wtrąciły do więzień około 500 tysięcy Rumunów - duchownych, nauczycieli, lekarzy, dyplomatów. Historycy twierdzą, że ok. 20 proc. tych ludzi zmarło z powodu okrutnego traktowania w więzieniach.

''PAP/aj

Czytaj także

Upadek reżimu Ceausescu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 09:15
Upadek reżimu Ceausescu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator żąda 15 lat dla urzędującego ministra

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 20:02
Minister transportu Rumunii Relu Fenechiu, stanął przed sądem oskarżony o korupcję.
rozwiń zwiń