Polski żołnierz, który zginął w Afganistanie, został pośmiertnie awansowany

2013-08-24, 13:31

Polski żołnierz, który zginął w Afganistanie, został pośmiertnie awansowany
Na zdjęciu archiwalnym chorąży Mirosław Łucki z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Foto: PAP/Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych

Chorąży Mirosław Łucki zginął w nocy z piątku na sobotę w Ghazni. Minister obrony narodowej zadecydował o jego pośmiertnym awansie.

Minister zdecydował o awansowaniu poległego w Afganistanie chorążego Mirosława Łuckiego na stopień starszego chorążego sztabowego - poinformował na Twitterze Jacek Sońta, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na stronie internetowej resortu poinformowano też w sobotę, że minister Siemoniak złożył kondolencje rodzinie i bliskim poległego żołnierza.

W nocy z 23 na 24 sierpnia, w prowincji Ghazni polscy komandosi wspierali operację afgańskiego oddziału antyterrorystycznego, który chciał zlikwidować skład materiałów wybuchowych, wykorzystywanych przez terrorystów do ataków na wojska koalicyjne, afgańskie siły bezpieczeństwa, a przede wszystkim na ludność cywilną.

W czasie wykonywania zadań eksplodowała mina-pułapka. Wskutek wybuchu rannych zostało kilku afgańskich policjantów oraz trzech polskich komandosów. Udzielono im natychmiastowej pomocy medycznej i wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej. Ranni zostali przetransportowani do polskiego szpitala w bazie Ghazni. Niestety, lekarzom nie udało się uratować życia chorążemu Mirosławowi Łuckiemu. Życiu i zdrowiu pozostałych żołnierzy, poszkodowanych w czasie akcji, nie zagraża niebezpieczeństwo.
Chorąży Mirosław Łucki miał 38 lat. Służył w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Był żonaty, osierocił syna. Służbę wojskową pełnił od 1997 roku, w tym kilkukrotnie poza granicami państwa. Był bardzo doświadczonym żołnierzem, służył między innymi w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, a w Afganistanie był po raz drugi. Rodzina żołnierza została powiadomiona o tym tragicznym zdarzeniu i otoczona opieką ze strony wojska.

W Afganistanie śmierć poniosło 41 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Najtragiczniejszy dla PKW atak nastąpił w grudniu 2011 roku, gdy wskutek eksplozji miny-pułapki pod pojazdem zginęło pięciu żołnierzy.
W Afganistanie służy obecnie około 1800 żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład sił ISAF.

''

Twitter, MON, IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej