X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rumunia: były dyktator wabikiem na turystów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 12:25
Miejsca związane z byłym przywódcą Rumunii Nicolae Ceausescu (1918-1989) stają się nową atrakcją turystyczną kraju.
Ceausescu uciekający śmigłowcem przed tłumem zebranym przed siedzibą Partii w Bukareszcie w trakcie rewolucji
Ceausescu uciekający śmigłowcem przed tłumem zebranym przed siedzibą Partii w Bukareszcie w trakcie rewolucjiFoto: Denoel Paris/Wikimedia Commons/CC

We wrześniu w dawnych koszarach, gdzie wykonano wyrok śmierci na obalonym dyktatorze, ruszy muzeum. - Ludzie pisali, że chcą zobaczyć mur, pod którym Nicolae Ceausescu i jego żona Elena, pełniąca funkcję wicepremiera, zostali rozstrzelani 25 grudnia 1989 roku - powiedział dyrektor Muzeum Historii w Targoviste, Ovidiu Carstina. - Nie chcemy wzbudzać kontrowersji, chcemy jedynie mówić o ważnym wydarzeniu historycznym - podkreśla Carstina. Grupa szwedzkich turystów już zarezerwowała bilety do muzeum.
Zdaniem Lucii Morariu, szefowej stowarzyszenia biur turystycznych, tworzenie marki z Ceausescu nie jest dobrym pomysłem. Podkreśla, że Rumunia ma się czym chwalić, a wśród atutów wymienia deltę Dunaju, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO i park narodowy w najwyższej partii masywu Retezat, w sercu Karpat Południowych, w którym żyje największa w Europie populacja wilków i niedźwiedzi.
Odwrotnie uważa jednak konsultant ds. turystyki Traian Badulescu. Rumunia "powinna maksymalizować dochody z turystyki, również poprzez podkreślanie swojej historii. Czy się to podoba czy nie, Ceausescu wycisnął swoje piętno na historii Rumunii i wielu turystów chce zobaczyć jego ślady" - zaznacza.
Wycieczka śladami byłego dyktatora
Śmierć znienawidzonego przez obywateli Ceausescu stała się jednym z charakterystycznych obrazów rewolucji w Europie Środkowo-Wschodniej 1989 roku. Kiedy 22 grudnia przed siedzibą rumuńskiej partii komunistycznej zgromadziły się tłumy, małżonkowie uciekli z Bukaresztu śmigłowcem. Zostali zatrzymani przez wojsko, osadzeni w Targoviste, 100 km na północny wschód od Bukaresztu, i rozstrzelani w Boże Narodzenie po prowizorycznym procesie. Pluton egzekucyjny zaczął strzelać, zanim skazanym zawiązano oczy (w murze do tej pory tkwią pociski). Film z procesu i obraz ciał skazańców tego samego dnia pokazały telewizje całego świata.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>

Na liście miejsc związanych z rumuńskim dyktatorem jest również obowiązkowo gigantyczny Pałac Ludowy w centrum Bukaresztu. Pod jego budowę w latach 80. nazywany "geniuszem Karpat" Ceausescu zarządził wyburzenie kilku kwartałów starej dzielnicy i wysiedlenie blisko 40 tys. ludzi. Ludzie potracili domy, a w ich miejsce powstał pałac o powierzchni 350 tys. m kwadratowych, w którym miał mieć siedzibę m.in. parlament. Jest to drugi po Pentagonie największy budynek na świecie. Do budowy, nadzorowanej przez kilkuset architektów, zużyto ilość marmuru równą pojemności 400 basenów olimpijskich. Działo się to w czasie, kiedy w Rumunii brakowało żywności. W 2012 roku ten megalomański obiekt zwiedziły ponad 144 tys. turystów, głównie zagranicznych (110 tys.).

W Scornicesti w zachodniej części Wołoszczyzny wielu turystów zatrzymuje się przy zbudowanym jeszcze w XIX wieku wiejskim domu rodzinnym Ceausescu. Wieś na jego życzenie podniesiona została w 1988 roku do rangi miasta, powstał tam stadion na 30 tys. widzów i trzypiętrowe bloki. Ale jakimś cudem dom bez elektryczności, bieżącej wody, w którym na świat przyszedł Ceausescu jako jedno z dziesięciorga dzieci średnio zamożnej chłopskiej rodziny, zachował się. Bywa otwarty dla publiczności, udostępnia go mieszkający obok siostrzeniec Ceausescu, 55-letni Emil Barbulescu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Czytaj także

Nie jedź w moro za granicę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 17:54
Czasem podczas podróży wpadamy w kłopoty przez własną niewiedzę. Warto temu zaradzić jeszcze przed wyjazdem i np. nie zabierać ze sobą spodni w barwach moro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatry: turystyczny rekord

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 12:51
Tatrzański Park Narodowy odwiedziła w ostatni weekend rekordowa liczba turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed znaną galerią zaroiło się od różnej maści naciągaczy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 10:07
Przed Galerią Uffizi we Florencji można kupić między innymi: bilet trzykrotnie droższy niż w kasie oraz usługi przewodnika-widmo.
rozwiń zwiń