X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów na Bornholmie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 10:38
Podczas badań ruin zamku Hammershus archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli m.in. średniowieczne - szwedzkie i duńskie - monety.
Ruiny zamku Hammershus na wyspie Bornholm
Ruiny zamku Hammershus na wyspie Bornholm Foto: Lilly M/Wikimedia Commons/CC

Zamek Hammershus na wyspie Bornholm jest jednym z największych tego typu obiektów w Skandynawii i trzecim najważniejszym zabytkiem tej kategorii w Danii. Monety odkryto w najstarszej części budowli, w tzw. Tinghuset - domu sędziego.
- Znalezisko doskonale wpisuje się w znaną historię zamku i ją potwierdza. Monety szwedzkie jednoznacznie świadczą o zwierzchności szwedzkiego biskupa z Lund, który zlecił wybudowanie zamku w celu łatwiejszego ściągania podatków z podległego mu wówczas Bornholmu - wyjaśnia Janusz Janowski z Instytutu Archeologii UW, kierownik badań. - Natomiast w ostatnich dniach badań znaleziono monetę króla Danii - Fryderyka I z 1524 roku. To zgadza się z okresem, gdy Hammershus należał do korony duńskiej - dodaje.
NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>
Wśród ponad 200 odkrytych zabytków znaleziono również średniowieczną kłódkę, co zdaniem archeologów, potwierdza iż w zamku przechowywano drogocenne przedmioty. Ponadto odnaleziono średniowieczną kostkę do gry, zdobioną płytkę kościaną oraz fragment importowanego z terenów dzisiejszych Niemiec kafla piecowego z przedstawieniem twarzy. Ciekawym znaleziskiem jest szwedzka kula armatnia, którą odkryto w narożniku badanego domu. - Można wysnuć przypuszczenie, iż pochodzi ona z okresu, gdy o zamek walczono. Dowodzi tego też duża ilość grotów strzał kuszy - mówi Janowski.
Wykopaliska polskiej ekipy badaczy trwały od początku lipca i będą kontynuowane w przyszłym roku.
Budowę zamku Hammershus rozpoczęto w 1250 roku. Wyspa i zamek przechodziły często z rąk szwedzkich w duńskie i odwrotnie. W 1743 roku zdecydowano się zamek rozebrać. Część surowców wykorzystano do budowy twierdzy na wyspie Christianso. Podczas wojny 30-letniej w Hammershus więziony był Corfitz Ulfeldt i Leonora Christina - przyrodnia siostra króla Fryderyka III. To m.in. wskutek zdrady Ulfeldta i jego służby na rzecz króla Szwecji Karola X, Dania przegrała wojnę duńsko-szwedzką (1643-1645) i podpisała niekorzystny dla siebie pokój w Bromsebro. W ten sposób umocniona Szwecja miała otwartą drogę do "potopu szwedzkiego" w 1655 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Czytaj także

Ten pałac mógł należeć do króla Dawida

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 00:01
Istnienie biblijnego władcy stawiano pod znakiem zapytania. Izraelscy archeolodzy odnaleźli ruiny pałacu, który miał należeć do króla Dawida.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Hiszpanii znaleziono nóż sprzed 1,4 miliona lat

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 20:59
Hiszpańscy archeoldzy znaleźli najstarsze narzędzie w Europie Zachodniej i Centralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleźli głowę figurki odkopanej 80 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 11:02
W Niemczech archeolodzy odkryli główkę paleolitycznej figurki sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Pasuje ona do korpusu znalezionego jeszcze w latach 30. XX w.
rozwiń zwiń