X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obama: odwaga Mandeli jest inspiracją dla mnie i dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 15:32
Prezydent RPA Jacob Zuma podkreślał podczas spotkania z Barackiem Obamą, jak bardzo losy amerykańskiego prezydenta są związane z losami Nelsona Mandeli.
Audio
  • Obama: wielka moralna odwala moralna Mandeli była osobistą inspiracją dla mnie (IAR)
Prezydent USA Barack Obama i prezydent RPA Jacob Zuma podczas wspólnej konferencji prasowej w Pretorii
Prezydent USA Barack Obama i prezydent RPA Jacob Zuma podczas wspólnej konferencji prasowej w Pretorii Foto: PAP/EPA/SIYABULELA DUDA

Ostatnie publiczne przejawy sympatii dla chorego Nelsona Mandeli, ikony walki z apartheidem, pokazują, że ludzki duch ustawicznie tęskni za sprawiedliwością i godnością - mówił w sobotę na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RPA Jacobem Zumą w Pretorii prezydent USA Barack Obama.

Przyznał też, że odwaga moralna Nelsona Mandeli, pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, jest źródłem inspiracji dla niego i dla całego świata.

Prezydent RPA Jacob Zuma przypomniał podczas konferencji, że zarówno Mandela, jak i Obama to pierwsi czarnoskórzy prezydenci swoich krajów. - Obama i Mandela realizują marzenia niegdyś ciemiężonych milionów ludzi w Afryce i diaspory afrykańskiej na świecie - dodał.

Zuma mówił też, że mieszkańcy Południowej Afryki wierzą w powrót Mandeli do zdrowia. - Jego stan nadal jest krytyczny, choć stabilny. Nic się nie zmieniło, ale mamy nadzieję na poprawę - dodał.
Obecny prezydent RPA niemal codziennie odwiedza swojego poprzednika w szpitalu.

Barack Obama jeszcze przed przylotem do Johannesburga zasugerował, że nie będzie odwiedzał Mandeli w szpitalu, bo w tak trudnej sytuacji nie chce robić sobie z nim zdjęcia.

Wiadomo jednak, że amerykański prezydent spotka się z rodziną polityka.

Wizyta Baracka Obamy w RPA planowana była zanim jeszcze pogorszył się stan zdrowia Nelsona Mandeli. Obaj spotkali się tylko raz, w 2005 roku, kiedy był senatorem. Fotografia z tego spotkania w waszyngtońskim hotelu wisi na ścianie gabinetu Obamy w Białym Domu, a jej kopia - w biurze Mandeli w Johannesburgu. Później przy różnych okazjach obaj rozmawiali telefonicznie.

Nelson Mandela od trzech tygodni jest w szpitalu. Trafił tam z zapaleniem płuc.
Przed szpitalem w Pretorii cały czas gromadzą się mieszkańcy RPA. Wiele osób modli się o dobrą śmierć dla Mandeli. Przed budynkiem jest ogromna liczba kwiatów, kartek i portretów byłego prezydenta.

IAR, PAP, bk

''

Czytaj także

Obama w RPA. Prezydent USA odda hołd Mandeli

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 14:05
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozpoczyna trzydniową wizytę w RPA, aby złożyć hołd swojemu bohaterowi, Nelsonowi Mandeli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotka się z Mandelą? Obama: ocenię sytuację na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 09:22
Prezydent Barack Obama przybył do Republiki Południowej Afryki. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie się mógł odwiedzić w szpitalu chorego Nelsona Mandelę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama z wizytą w RPA. Nie odwiedzi Mandeli

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 11:48
Barack i Michelle Obama spotkają się z najbliższymi Nelsona Mandeli - podał Biały Dom. Nie odwiedzą jednak byłego przywódcy RPA, który jest w szpitalu w stanie krytycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent RPA: Mandela nadal w stanie krytycznym

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 13:41
Nelson Mandela pozostaje w stanie krytycznym, ale mamy nadzieję na poprawę - powiedział prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma.
rozwiń zwiń