Obama wezwał Rosję do wydania Edwarda Snowdena

2013-06-24, 21:35

Obama wezwał Rosję do wydania Edwarda Snowdena
Edward Snowden na telebimie w Hongkongu Chiny. Foto: EPA/JEROME FAVRE Dostawca: PAP/EPA

Były współpracownik CIA ujawnił fakt inwigilacji przez CIA, połączeń telefonicznych, także w USA, oraz serwisów społecznościowych na całym świecie.

Posłuchaj

Amerykanie żądaja od Rosji wydania Snowdena. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Biały Dom także ostro skrytykował rząd Chin za to, że pozwolił wyjechać Snowdenowi z Hong Kongu.

Władze USA nie kryją frustracji z powodu wyjazdu Edwarda Snowdena z Hong Kongu, mimo amerykańskiego wniosku o jego tymczasowe aresztowanie. Rzecznik Białego Domu Jay Carney obarcza odpowiedzialnością władze Chin. „To był celowy wybór rządu tego kraju by uwolnić uciekiniera mimo prawomocnego nakazu aresztowania. Ta decyzja bez wątpienia będzie miała negatywny wpływ na relacje amerykańsko - chińskie” - oświadczył Carney. Rzecznik Białego Domu powiedział, że amerykańskie władze oczekują od Rosji wydania Edwarda Snowdena. „Współpracujemy z Rosją w dziedzinie walki z przestępczością. W przeszłości wydawaliśmy przestępców do Rosji więc teraz oczekujemy wydania pana Snowdena do Stanów Zjednoczonych” - utrzymuje rzecznik.
Carney dał do zrozumienia, że problem polega nie tylko na tym co Edward Snowden już ujawnił opinii publicznej. Waszyngton obawia się, że ten 29-latek jest w posiadaniu wielu innych amerykańskich tajemnic państwowych, które może przekazać służbom specjalnym innych krajów.

Amerykanin miał przylecieć do Moskwy w niedzielę. Podobno wsiadł na pokład samolotu w Hongkongu, ale na lotnisku Szeremietiewo nikt go nie widział. Rosja oficjalnie twierdzi, że Edward Snowden nie przekraczał jej granic. Może to być prawdą, jeśli przyjąć że były współpracownik CIA przebywał cały czas w strefie tranzytowej czekając na lot do Hawany. Jednak tu ślad się urywa. Snowden nie wsiadł do samolotu lecącego na Kubę. Nie wiadomo gdzie jest teraz. Rosyjscy dziennikarze snują przypuszczenia, że mógł zostać wywieziony z lotniska przez dyplomatów Ekwadoru. Państwo to zgodziło się udzielić mu schronienia. Mógł też w przebraniu pilota wejść na pokład samolotu lecącego do Hawany.

Snowden ujawnił dwa programy inwigilacji prowadzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Dzięki jego informacjom, gazety m.in. "The Guardian" napisały, że agencja gromadzi bilingi Amerykanów i śledzi obcokrajowców w internecie. Informacje dostarczały amerykańskiemu rządowi także Google, Twitter i Facebook, czemu te koncerny zaprzeczają.

O Edwardzie Snowdenie i PRISM - tu zobacz więcej>>>

''

Polecane

Wróć do strony głównej