X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Henryk II Pobożny będzie wkrótce świętym?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 14:01
Henryk II Pobożny, książę śląski, który zginął w walce z innowiercami pod Legnicą w 1241 roku w czasie najazdu mongolskiego na Polskę może zostać beatyfikowany.
Henryk II Pobożny pod Legnicą. Fragment obrazu Jana Matejki.
Henryk II Pobożny pod Legnicą. Fragment obrazu Jana Matejki.Foto: wikipedia cc

Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego czyni Diecezja Legnicka.

Jeszcze w czerwcu ks. Biskup Stefan Cichy, Ordynariusz Diecezji Legnickiej podczas najbliższego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski wystąpi do zgromadzenia biskupów z prośbą o podjęcie starań rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego.

Ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy Diecezji Legnickiej poinformował PAP, że to poważna decyzja, bo: "jest oparta na podstawie badań dokumentacji przez zespół historyczny powołany przez księdza biskupa. Historycy przygotowali dowody potwierdzające męczeńską śmierć księcia Henryka Pobożnego w obronie wiary w czasie najazdu mongolskiego".

Ks. Wesołowski podkreśla także, iż skierowanie wniosku o beatyfikację księcia zostało spowodowane prośbami, jakie pod adresem biskupa legnickiego kierowały środowiska i organizacje katolickie. Jeśli Konferencja Episkopatu Polski przyjmie wniosek z legnickiej diecezji, przekaże go następnie do Watykanu, gdzie będzie rozpatrywany.

Książę Śląski Henryk II Pobożny z rodu Piastów był synem Henryka Brodatego i św. Jadwigi Śląskiej. Jego data urodzenia nie jest znana. Zginął w bitwie z Tatarami pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku.

Od śmierci swojego ojca w 1238 roku, był księciem śląskim, krakowskim i wielkopolskim. W latach 1238-39 rządził w księstwie opolskim i był regentem w sandomierskim. Jako książę krakowski kontynuował starania o koronę królewską. W czasie najazdu mongolskiego na Europę w 1241 stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich oraz sojuszniczych, w tym rycerzy zakonu krzyżackiego.

Zobacz serwis - historia>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Parszywa siódemka" pod Legnicą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2008 08:38
O swojej powieści, "Szalbierz", opowiada Tomasz Łysiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatarzy mają się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:05
Od wieków służyli polskim władcom, pozostając wiernymi swojej kulturze. Dziś prężnie działają dla zachowania tradycji. Tatarom poświęcone zostały dwie wrocławskie wystawy.
rozwiń zwiń