Broad Peak. Film z ataku szczytowego [wideo]

2013-03-21, 16:25

Broad Peak. Film z ataku szczytowego [wideo]
Zimowa wyprawa na Broad Peak. Foto: Maciej Berbeka/polskihimalaizmzimowy.pl

Ogromny sukces w cieniu wielkiej tragedii - tak w skrócie można opisać zimową wyprawę polskich himalaistów na Broad Peak.

Kalendarium wyprawy na Broad Peak, podczas której śmierć ponieśli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski:

21 grudnia 2012 - konferencja prasowa w Warszawie, prezentacja uczestników wyprawy: kierownik Krzysztof Wielicki (62 lata, KW Katowice), uczestnicy: Maciej Berbeka (58 lat, KW Zakopane), Adam Bielecki (29 lat, KW Kraków), Tomasz Kowalski (27 lat, KW Warszawa), Artur Małek (33 lata, KW Katowice).
15 stycznia 2013 - wyprawa dotarła samolotem do miasta Skardu (2226 m), skąd wyruszają ekspedycje i wyprawy trekkingowe. Lotnisko było wcześniej zamknięte przez 12 dni z powodu mrozów i opadów śniegu. Organizacja sprzętu, przejazd do Askole.
18 stycznia - karawana wyruszyła z Askole (3000 m), ostatniej osady w dolinie Shigar, do bazy pod Broad Peak.
23 stycznia - po sześciu dniach marszu lodowcem Baltoro, uczestnicy dotarli do bazy ekspedycji usytuowanej na lodowcu Godwin Austen na wysokości 4900 m, pod zachodnią ścianą Broad Peak. Polaków wspomagali wspinacze z Pakistanu: Amin Ullah Baig, Shaheena Baig, Karim Hayyat oraz trzej pracownicy bazy. Ładunek o wadze dwóch ton niosło 30 tragarzy, którzy po jego złożeniu rozpoczęli zejście.
25 stycznia - pierwszy dzień akcji górskiej. Wyprawa do niskiej "jedynki" na wysokość 5400 m i ubezpieczenie drogi linami poręczowymi.
27 stycznia - zespół w składzie Małek, Kowalski, Shaheen i Amin Ullah doszedł do wysokości 5600 m i założył obóz I.
30 stycznia - Amin Ullah i Shaheen zaporęczowali drogę do obozu II na wysokości 6050 m.
1 lutego - czwórka Polaków spędziła noc w obozie II, który został przeniesiony na wysokość 6200 m.
3 lutego - zaporęczowanie drogi do wysokości 6550 m; przerwa w działaniu ze względu na pogarszające się warunki pogodowe, w tym silny (100 km/h) wiatr.
6 lutego - Kowalski, Małek i Amin po trzech dniach przerwy dotarli do obozu II, którego... już nie było. Został zniszczony. Namiot wraz z całym wyposażeniem wyprawowym, częściowo osobistym, gazem, kuchenkami i żywnością urwał się z liny poręczowej, szabli śnieżnych i został zepchnięty przez wiatr w przepaść.
8 lutego - Berbeka, Bielecki, Kowalski, Małek po jednym dniu wspinaczki z obozu II osiągnęli wysokość 7000 m i w miejscu dawnego tzw. obozu koreańskiego założyli obóz III; spędzili w nim noc. 9 lutego powrócili w zadymce do bazy.
15 lutego - wyjście z bazy na pierwszy atak szczytowy Bieleckiego i Małka.
17 lutego - pierwszy zespół szturmowy Bielecki - Małek zrezygnował z zakładania obozu IV i zaatakował wprost z III; zatrzymała ich szczelina na wysokości 7820 m. Berbeka i Kowalski minęli obóz III i rozbili biwak szturmowy na wysokości 7400 m, pozostali w nim na noc.
18 lutego - zła pogoda, w tym silny wiatr zmusił wszystkich atakujących do odwrotu i zejścia do bazy. Tam czekali na poprawę pogody do 3 marca.
3 marca - początek drugiego ataku szczytowego: Berbeka, Bielecki, Kowalski i Małek doszli do obozu II i spędzili w nim noc.
4 marca - czwórka Polaków dotarła do obozu IV na wysokość 7400 m i spędziła w nim noc; nad ranem rozpoczął się atak szczytowy.
5 marca - między godziną 17.30 a 18.00 czasu lokalnego Polacy dokonali pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Około godz. 21. Bielecki jako pierwszy dotarł do obozu IV, a pięć godzin po nim, 6 marca koło 2 w nocy, dołączył do niego Małek.
6 marca - brak kontaktu z dwójką Kowalski - Berbeka. O szóstej rano czasu lokalnego ostatni kontakt z Kowalskim miał Wielicki. W tym samym czasie z obozu II wyszedł do góry Pakistańczyk Hayyat i ok. 13.00 dotarł do szczelin na wysokość ok 7700 m. Nie znalazł śladów po dwójce Polaków. Wielicki uznał ich za zaginionych. O 21.30 czasu lokalnego Bielecki, Amin Ullah i Shaheen Baig dotarli do bazy. Późnym wieczorem, na polecenie kierownika, z obozu IV na 7600 m wycofali się Małek i Hayyat.
7 marca - rano czasu lokalnego z bazy w kierunku obozu III na 7000 m wyszła dwójka Amin Ullah i Shaheen. Ich zadaniem miała być obserwacja kopuły szczytowej z innego punktu widzenia niż było to możliwe z bazy. Powrócili wieczorem do bazy.
8 marca - załamanie pogody; po konsultacjach z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce Wielicki uznał Berbekę i Kowalskiego za zmarłych. Likwidacja bazy i rozpoczęcie powrotu.
16 marca - powrót wyprawy do Polski.

Czytaj więcej o wyprawie na Broad Peak >>>

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/polskieradio.pl/aj

Polecane

Wróć do strony głównej