X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Strefa euro podtrzymuje propozycje dla Cypru

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 07:10
Los systemu bankowego Cypru w rękach polityków. Szefowie grup parlamentarnych mają się spotkać przed południem i zastanawiać się nad przyszłością finansową kraju.
Audio
Parlament cypryjski
Parlament cypryjskiFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

We wtorek cypryjski parlament odrzucił projekt wprowadzenia podatku od depozytów bankowych, który miał uratować publiczne finanse.  W wieczornym głosowaniu żaden parlamentarzysta nie opowiedział się za wprowadzeniem jednorazowej opłaty. Prezydent Nicos Anastasiades wcześniej mówił, że podatek przyniesie siedem miliardów euro i uratuje państwowe finanse, zwłaszcza, że eurostrefa obiecała dodatkową pożyczkę w wysokości dziesięciu miliardów. Ale on sam też wątpił w to, że propozycja przejdzie w parlamencie: - Nastawienie wśród deputowanych jest negatywne. Ich zdaniem, podatek jest niesprawiedliwy i szkodliwy dla Cypru - mówił.

Kryzys na Cyprze >>>

Partia niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w reakcji na cypryjskie głosowanie powtórzyła, że "jak nie ma podatku, to nie będzie pożyczki". I teraz- jak twierdzą niektórzy komentatorzy- negocjacje z pożyczkodawcami trzeba będzie rozpoczynać od nowa. Wartość euro spada; w stosunku do dolara jest najsłabsze od trzech miesięcy. Giełda w Nowym Jorku nie zareagowała na wydarzenia na Cyprze.

Strefa euro podtrzymuje ofertę

Strefa euro "odnotowała" odrzucenie przez parlament cypryjski planu pomocy zaaprobowanego w ub. sobotę przez ministrów finansów eurogrupy i postanowiła podtrzymać swoją ofertę pomocy rządowi w w Nikozji - oświadczył we wtorek wieczorem przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.
- Potwierdzam, że eurogrupa jest gotowa pomagać Cyprowi w jego wysiłkach reformy i podtrzymuje swoją propozycję złożoną w poniedziałek - oświadczył Dijsselbloem.
Propozycja polegała na wyłączeniu z dodatkowego opodatkowania depozytów bankowych poniżej 100 tys. euro.
W wywiadzie dla holenderskiej telewizji NOS przewodniczący eurogrupy wyraził przekonanie, że inicjatywa leży teraz po stronie Cypru. - Daliśmy Cyprowi pewien margines swobody - powiedział Dijsselbloem. Jego zdaniem, pomoc dla Cypru nie powinna przekroczyć sumy 10 mld euro aby nie uczynić zadłużenia tego kraju niemożliwym do opanowania.
- Powyżej poziomu 10 mld (euro) nie będą mogli zwrócić długu i nie będzie już wyjścia. Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu decyzji Cypru, ale piłka wciąż jest po jego stronie - powiedział Dijsselbloem.
Cypryjski parlament odrzucił we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych. Był to jeden z warunków otrzymania przez Cypr pakietu ratunkowego w kwocie 10 mld euro od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu uratowania kraju przed niewypłacalnością.
Założeniem było uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro na dokapitalizowanie cypryjskich banków. Eurogrupa i szefowa MFW Christine Lagarde zdecydowali o tym w sobotę nad ranem w Brukseli.
Rząd cypryjski rozważa alternatywne plany zdobycia dodatkowych pieniędzy, w tym m. in. sięgnięcie po pieniądze z państwowych funduszy emerytalnych.
Światowe agencje zgodnie podkreślają, że odrzucenie projektu ustawy stawia pod znakiem zapytania wynegocjowany w Brukseli pakiet ratunkowy i pogrąża Cypr w niepewności.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Kluczowe głosowanie na Cyprze. Co z depozytami?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 06:30
Parlament Cypru ma głosować we wtorek nad jednorazowym podatkiem od wkładów bankowych. To warunek pomocy 10 mld euro. Wieczorem eurogrupa złagodziła warunki podatku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski rząd wysłał na Cypr walizkę z milionem euro

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 18:53
Rząd chce w ten sposób zapewnić swym stacjonującym na Cyprze żołnierzom i ich rodzinom dostęp do gotówki w razie całkowitego unieruchomienia bankomatów i kart debetowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cypr będzie prosił Rosję o pomoc finansową

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 06:15
Cypr pożyczył od Rosji 2,5 miliardów dolarów, chce przedłużyć datę spłaty. Współpracą z Cyprem zainteresowany jest Gazprom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cypr bankrutem? Niemiecki minister milczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 06:30
Niemcy dają do zrozumienia, że nie zgodzą się na pomoc finansową dla Cypru, jeśli władze w Nikozji nie spełnią stawianych im warunków.
rozwiń zwiń