X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyprawa na Broad Peak: sukces w cieniu tragedii

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 22:30
Dwóch himalaistów nie wróciło z wyprawy na Broad Peak. Organizatorzy ekspedycji chcą powołania komisji, która oceni czy zawinili przy organizacji wspinaczki.
Audio
  • Spotkanie z uczestnikami wyprawy na Broad Peak - relacja Kseni Maćczak (IAR)
Wyprawa na Broad Peak: sukces w cieniu tragedii
Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Sukces w cieniu tragedii tak o pierwszym w zimie zdobyciu ośmiotysięcznika Broad Peak mówią organizatorzy polskiej ekspedycji. Wyprawy zakończyła się dramatycznie bo po zdobyciu góry nie zeszli z niej Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Uznano ich za zmarłych. W Centrum Olimpijskim w Warszawie o tym co się stało opowiadali organizatorzy wyprawy oraz himalaiści, Adam Bielecki i Artur Małek. Adam Bielecki mówił, że najgorsza do przejścia była grań czyli grzbiet góry. - Ta grań była takim ciągiem rozczarowań. Każdy kolejny krok, każdy kolejny etap prezentował dramatyczny widok. Zamiast coraz bliżej było coraz dalej. To powodowało utratę sił - mówił Bielecki.

Bielecki jako pierwszy zdobył szczyt. Trzej kolejni uczestnicy wyprawy próbowali go dogonić. Jako drugi Broad Peak zdobył Artur Małek. Tłumaczył jednak, że nie mógł czekać na pozostałych bo było za zimno. - Maciej Berbeka w drodze powrotnej zaproponował mi związanie się z nimi ale odpowiedziałem mu, że jeśli poczekam na nich jeszcze 5 minut to zamarznę. Zacząłem schodzić - opowiadał Małek.

Kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki nie ma wątpliwości, że Maciej Berbeka schodząc spadł w przepaść. Jeśli chodzi Tomasza Kowalskiego, jego zdaniem nie dał rady zejść. Himalaista zgłaszał bowiem trudności z oddychaniem i mimo, że jak przekonywał Wielicki próbował go mobilizować, odpowiedź zawsze była ta sama. "Nie dam rady". Wielicki przyznał też, że od Tomasza Kowalskiego, już po zdobyciu szczytu, odbierał sprzeczne relacje, które świadczyłyby o jego zaburzeniach psychicznych. - Kiedy pytałem, gdzie jest Maciek odpowiadał mi - idzie przede mną. W następnej łączności mówił, że Maćka nie widzi. 6 marca o godzinie 6:30 (czasu pakistańskiego) kontakt się urwał - podsumował Wielicki.

Tymczasem prezes Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz broniąc organizatorów wyprawy powiedział, że wypadki się zdarzają. Wyraził też nadzieję, że projekt Polski Himalaizm Zimowy będzie nadal kontynuowany. - Jeszcze jest kilka ośmiotysięczników do zdobycia. Jesteśmy świadomi tragedii ale wypadków nie da się uniknąć. Oby było ich jak najmniej - stwierdził Janusz Onyszkiewicz.

Kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak Krzysztof Wielicki i nadzorujący jej przebieg z kraju Artur Hajzer poinformowali, że wystąpili do Polskiego Związku Alpinizmu o powołanie specjalnej komisji, która oceni ich działania. Obaj podkreślili jednak, że wyprawa była przygotowana profesjonalnie.

Czytaj więcej o wyprawie na Broad Peak >>>

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Broad Peak. Himalaista: dramat rozpoczął się nagle

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:29
Adam Bielecki, który jako pierwszy z czwórki alpinistów wszedł na szczyt Broad Peak podkreślił, że nic nie wskazywało na dramatyczne wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broad Peak. Wielicki: niech oceni nas komisja

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 17:59
- Nasze poglądy na temat tego, co działo się pod Broad Peak są subiektywne - mówił na konferencji prasowej kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broad Peak. Onyszkiewicz: wypadki się zdarzają

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 20:06
- Jesteśmy świadomi tragedii ale wypadków nie da się uniknąć - mówił podczas konferencji Janusz Onyszkiewicz, prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
rozwiń zwiń