X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kluczowe głosowanie na Cyprze. Co z depozytami?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 06:30
Parlament Cypru ma głosować we wtorek nad jednorazowym podatkiem od wkładów bankowych. To warunek pomocy 10 mld euro. Wieczorem eurogrupa złagodziła warunki podatku.
Audio
  • Gorący dzień na Cyprze: relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Eurogrupa łagodzi warunki pomocy dla Cypru: relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Protest przed parlamentem w stolicy Cypru, Nikozji
Protest przed parlamentem w stolicy Cypru, NikozjiFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Głosowanie było już dwa razy przełożone. Cypryjskie banki pozostaną zamknięte we wtorek i w środę w oczekiwaniu na decyzję parlamentu.  Nie wiadomo, czy deputowani w ogóle poprą podatek, który wywołuje oburzenie Cypryjczyków.

Eurogrupa złagodziła w poniedziałek wieczorem warunki pożyczki dla Cypru. Agencja Reutera podaje, że Cypr będzie miał więcej elastyczności przy nakładaniu podatku na właścicieli kont bankowych.

Według nieoficjalnych informacji, unijni ministrowie finansów zgodzili się m.in., by Cypryjczycy mający na kontach mniej niż 100 tysięcy euro byli chronieni przed podatkiem. Mimo tych ustępstw, obciążenie właścicieli kont bankowych ma przynieść około 5,8 miliarda euro.

Nałożenie podatku jest warunkiem wypłacenia Cyprowi unijnej pomocy w wysokości 10 miliardów euro. Wcześniej eurogrupa domagała się, by cypryjski rząd sam zebrał 7 miliardów euro. Według pierwotnych planów cypryjskich władz, wszyscy posiadacze kont bankowych powinni zapłacić od 7 do 10 procent podatku od swoich depozytów w zamian za akcje banków.

Wprowadzenie jednorazowego podatku od depozytów bankowych jest jednym z warunków otrzymania przez Cypr zagranicznej pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro, niezbędnej dla uratowania państwa przed niewypłacalnością.

Przeciwko planowanemu podatkowi występują Cypryjczycy, protestuje też Rosja, której firmy i obywatele zdeponowali na wyspie miliardy euro. Plan dla Cypru spotkał się też z ostrą krytyką w Parlamencie Europejskim. Reakcją rynków na pomysł opodatkowania depozytów bankowych na Cyprze były spadki na giełdach i rekordowe osłabienie się euro do dolara.

Zamknięty
Zamknięty oddział Banku Cypru w Nikozji, PAP/EPA/FILIP SINGER

Eurogrupa łagodzi warunki, ale i ponagla

/

Tymczasme eurogrupa wzywa cypryjski rząd i parlament do szybkich decyzji, by niezwłocznie wdrożyć uzgodnione środki programu pomocowego - oświadczył w poniedziałek wieczorem szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Jednym ze środków jest kontrowersyjny podatek od depozytów.

W poniedziałek wieczorem sprawę Cypru i podatku od depozytów omawiali na telekonferencji ministrowie finansów strefy euro, czyli eurogrupa.

Cypryjczyków. - Wdrożenie środków reformy zawartych w projekcie programu (pomocowego) jest najlepszą gwarancją lepszej przyszłości dla Cypru i jego obywateli dzięki sprawnemu sektorowi finansowemu, zdrowym finansom publicznym i zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu - przekonuje Dijsselbloem w oświadczeniu.

Zapewnił, że "podatek stabilizacyjny od depozytów" jest jednorazowym rozwiązaniem. - Ten środek wraz z międzynarodową pomocą finansową będzie służyć przywróceniu sprawności cypryjskiego systemu bankowego, a przez to ochronie stabilności finansowej na Cyprze. W razie braku tego środka, Cypr zderzyłby się ze scenariuszami, które pozostawiłyby posiadaczy depozytów w znacząco gorszej sytuacji - czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie - jak wskazał Dijsselbloem - eurogrupa nadal uważa, że posiadacze małych depozytów powinni być traktowani inaczej niż właściciele dużych lokat. Eurogrupa podkreśla też wagę "pełnego gwarantowania depozytów poniżej 100 tys. euro". Między innymi w Parlamencie Europejskim podniosły się głosy, że wdrożenie podatku jest sprzeczne z gwarantowaną unijną dyrektywą ochroną depozytów do 100 tys. euro.

Agencje podają, że złagodzony plan cypryjskiego rządu przewiduje stawkę podatku dla wkładów mniejszych niż 100 tys. euro w wysokości 3 proc. zamiast dotychczas proponowanych 6,75 proc. Natomiast depozyty powyżej tej kwoty miałyby być obłożone podatkiem wyższym niż wstępnie planowano - 12,5 proc. zamiast 9,9 proc. Depozyty przewyższające 500 tys. euro miałyby być obciążone podatkiem wysokości 15 proc. To dodatkowy próg, który może spełnić warunek progresywności. Ponadto rząd Cypru może wyłączyć z planowanego podatku posiadaczy niewielkich oszczędności - do 20 tys. euro.
W oczekiwaniu na decyzje banki na Cyprze będą zamknięte we wtorek i środę. W trakcie weekendu na Cyprze zabrakło gotówki w bankomatach, ponieważ ludzie pospieszyli wybrać swoje pieniądze.

"Eurogrupa przyjmuje do wiadomości decyzję władz o ogłoszeniu tymczasowego wolnego w bankach na Cyprze 19 i 20 marca, by chronić stabilność sektora finansowego i wzywa do podjęcia szybkiej decyzji przez cypryjskie władze i parlament w celu niezwłocznego wdrożenia uzgodnionych środków" - podsumowuje Dijsselbloem w oświadczeniu.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Cypr euro GOSPODARKA

Czytaj także

Rosjanie ulokowali 20 mld euro w bankach na Cyprze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 13:59
Duży napływ kapitału z Rosji był możliwy dzięki niskim podatkom i tajemnicy bankowej - poinformował o tym "Der Spiegel", powołując się na szacunki niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orędzie prezydenta: podatek od depozytów niezbędny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 08:22
Prezydent Cypru Nikos Anastassiadis wezwał w niedzielę parlament cypryjski do poparcia podjętej w Brukseli decyzji opodatkowania wszystkich depozytów na wyspie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski biznes w panice, Putin krytykuje Cypr

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 10:40
Według niedokładnych szacunków Rosjanie mogą stracić w wyniku podatku nałożonego na depozyty nawet 1,5-2 mld euro – alarmują media rosyjskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjny podatek. "Cypr jest szczególnym przypadkiem"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:06
Cypr ma otrzymać 10 mld euro pomocy od UE i MFW. W zamian zgodził się m.in. na podwyższenie podatku CIT. Ma też opodatkować depozyty bankowe.
rozwiń zwiń