X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Parlament Europejski głosuje w sprawie budżetu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 06:17
Największa frakcja w Parlamencie Europejskim prawdopodobnie nie opowie się za odrzuceniem budżetu Unii. Poprawki wynegocjowali Polacy.
Audio
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnych
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnychFoto: Parlament Europejski

Nad rezolucją, zgłoszoną przez pięć grup politycznych, oraz poprawkami do niej Parlament Europejski ma głosować w środę. Rezolucja ma określić stanowisko PE do negocjacji z rządami nad budżetem Unii na lata 2014-2020.

Największa frakcja chadeków przyjęła stanowisko, którego domagali się polscy eurodeputowani z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z inicjatywy posłów PO-PSL największa w Parlamencie Grupa Europejskiej Partii Ludowej zaakceptowała poprawki łagodzące wydźwięk rezolucji, którą będą głosować eurodeputowani. Grupa przyjęła postulat zgłoszony przez poseł Sidonię Jędrzejewską usunięcia z projektu rezolucji groźby odrzucenia porozumienia budżetowego w sytuacji, gdyby nie zostały spełnione żądania parlamentu. Eurdeputowani uważają bowiem, iż płatności zatwierdzone przez państwa członkowskie podczas ostatniego szczytu zostały ustalone na zbyt niskim poziomie i chcą przywrócenia obciętych funduszy.

Zdaniem posła Jacka Protasiewicza, podjęta w przeddzień głosowania decyzja jest korzystna dla Polski, gdyż nasz kraj będzie największym beneficjentem wynegocjowanego wieloletniego budżetu.

Eurodeputowany Jacek Protasiewicz zastrzegł w rozmowie z PAP, że ostateczny kształt rezolucji poznamy dopiero po środowym głosowaniu.

Odrzucenie przez parlament tego porozumienia stawiałoby pod znakiem zapytania przyznanie Polsce wynegocjowanych kwot. Rezolucja jest stanowiskiem parlamentu do dalszych negocjacji z Radą Europejską.

Aktualny projekt rezolucji stwierdza, że PE "odrzuca porozumienie (budżetowe ) w jego obecnej formie, jako że nie uwzględnia ono priorytetów i obaw wyrażanych przez Parlament (...) oraz ignoruje rolę parlamentu i jego kompetencje wynikające z Traktatu z Lizbony".
W dalszej części rezolucji sformułowano warunki, na jakich PE zgodzi się zaakceptować budżet w ostatecznym głosowaniu w czerwcu.
Jak podkreśliła europoseł PO Sidonia Jędrzejewska, stawiane przez europarlament warunki są "jak najbardziej uzasadnione". - PE domaga się większej elastyczności budżetowej, tak by doprowadzić do całkowitego wykorzystania dostępnych środków finansowych. Apelujemy również o zatrzymywanie w unijnej kasie corocznej nadwyżki budżetowej, aby wykorzystać te fundusze w latach następnych. Chcemy też uchwalenia kalendarza wprowadzenia nowych środków własnych, które choć częściowo uniezależnią wpływy budżetu UE od wpłat ze składek narodowych poszczególnych państw członkowskich - wyjaśnia Jędrzejewska, cytowana w komunikacie EPL.
Uzgodniony przez przywódców na lutowym szczycie UE budżet na lata 2014-20 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach.
Polsce przypadnie z unijnej kasy 105,8 mld euro w ciągu siedmiu lat, a polski rząd jest z porozumienia budżetowego zadowolony.

PAP/IAR/agkm

Czytaj także

Niemcy: nowa partia na wybory, przeciw euro

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 13:15
Przeciwnicy wspólnej waluty euro oraz polityki ratowania zadłużonych krajów zamierzają stworzyć swoją partię przed wyborami. - Strefa euro okazała się niezdolna do przetrwania - twierdzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granty dla nauki: za mało wniosków, są niedobre

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 08:15
Polacy dostają mało grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Trzeba jednak przełamywać trudności - zachęca prof. Janusz Bujnicki, zdobywca dwóch takich grantów.
rozwiń zwiń