X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Fakty i mity w sprawie finansowania Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 20:14
Goście debaty w radiowej Jedynce rozmawiali o rządowej propozycji zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.
Audio
Minister Michał Boni, ks. kard. Kazimierz Nycz.
Minister Michał Boni, ks. kard. Kazimierz Nycz. Foto: www.wiara.pl

Armand Ryfinski z Ruchu Palikota uważa, że ministrowie byli petentami w rozmowach z Kościołem. – Efekt rozmów jest niekonstytucyjny ponieważ uprzywilejowane zostają osoby wierzące, które chcą odpisać podatek na kościół – powiedział.

Marcin Kierwiński z PO przypomniał, że Donald Tusk już w expose zapowiedział, że będzie dążył do likwidacji Funduszu Kościelnego. - Ta wstępna propozycja jest realizacją tego zamierzenia. To rozwiązanie funkcjonuje w co najmniej kilku krajach europejskich – dodał.

Dariusz Joński z SLD uważa, że zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym spowoduje, że państwo będzie wydawać znacznie więcej na Kościół niż do tej pory. - Dzisiaj z budżetu państwa na związki wyznaniowe wydajemy prawie 90 mln zł, a rząd chce zamienić to na ponad 250 mln zł - powiedział.

Adam Rogacki z PiS zauważył, że w sprawie finansowania Kościoła narosło wiele mitów. - Kościół katolicki utrzymuje się z datków wiernych, a państwo daje pieniądze głównie na działalność charytatywną, społeczną czy edukacyjną. Nie jest tak, że państwo utrzymuje Kościół – dodał.

Andrzej Romanek z Solidarnej Polski uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego jest elementem walki z Kościołem i jednocześnie przesunięcia PO w kierunku lewej strony sceny politycznej. - Premier postawił Kościół przed faktem dokonanym. Kościół był pod gigantyczną presją i zaproponował rozwiązanie, bo nie miał wielkiego wyboru. PO idzie w sukurs RP, który na swoich sztandarach ma walkę z Kościołem – powiedział.

0,5 procenta podatku na Kościół

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły w czwartek kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Następnie w tej sprawie ma zostać podpisana umowa rządu z episkopatem. Takie rozwiązanie przewiduje konkordat.

to

>>>Przeczytaj zapis całej debaty

Czytaj także

Porozumienie z Kościołem. SLD: szastają pieniędzmi!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:22
- Kościoły dostaną więcej pieniędzy niż z Funduszu Kościelnego - tak kompromis między rządem a Kościołem, komentuje rzecznik SLD Dariusz Joński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO i PiS o kompromisie: dobry. Lewica: boją się Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:42
Rządzący doszli do porozumienia z Kościołem katolickim w sprawie likwidowanego Funduszu Kościelnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie z Kościołem. "To nie jest polityczny ruch"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 18:29
Marek Wójcik (PO) w radiowej Trójce przekonywał, że kompromis w sprawie odpisu na Kościół służy tylko i wyłącznie próbie uporządkowania finansów Kościoła.
rozwiń zwiń