Korea Północna rok po śmierci Kim Dzong Ila

2012-12-17, 09:55

Korea Północna rok po śmierci Kim Dzong Ila
Uroczystość z okazji pierwszej rocznicy śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila. Foto: PAP/EPA/KCNA

W Korei Północnej trwają uroczystości związane z pierwszą rocznicą śmierci Kim Dzong Ila. Główna ceremonia odbyła się w Mauzoleum Kumsusan w Pjongjangu.

Posłuchaj

Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mauzoleum Kumsusan to miejsce spoczynku zarówno Kim Dzong Ila, jak i jego ojca - założyciela komunistycznej Korei Kim Ir Sena. Zabalsamowane zwłoki obydwu przywódców znajdują się w szklanych gablotach.

Północnokoreańska telewizja pokazywała migawki z uroczystości, na których widać żonę przywódcy Korei Płn., Ri Sol Dzun, ubraną w tradycyjny strój żałobny i jakby była w zaawansowanej ciąży - pisze Reuters. Agencja zastrzega jednak, że nie może potwierdzić, iż Ri Sol Dzun rzeczywiście jest w ciąży. Północnokoreańskie media milczą na ten temat.

Parze w krótkiej uroczystości towarzyszyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, rządzącej Partii Pracy Korei i armii. Sala z zabalsamowanym ciałem Kim Dzong Ila ma zostać otwarta w poniedziałek po południu dla odwiedzających.

Uroczystości upamiętniające Kim Dzong Ila potrwają kilka tygodni.

Jak pisze Associated Press, w południe, kiedy w stolicy kraju Phenianie na cześć Kim Dzong Ila zawyły syreny, ludzie zatrzymywali się, na ulicy stawały samochody.

***

Uroczystości 1. rocznicy zmarłego na atak serca Kim Dzong Ila zabiegły się w czasie z ostatnią próbą rakietową Phenianu. Większość ekspertów uważa, że nie był to zbieg okoliczności. Według nich następca Dzong Ila poprzez dokonanie próby z rakietą dalekiego zasięgu chciał umocnić swą pozycję w kraju. Według północnokoreańskich władz i mediów dokonana w zeszłą środę próba przebiegła pomyślnie i wyniesiony przez rakietę dalekiego zasięgu satelita wszedł na orbitę.

Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej, podejrzewającej, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne. Wystrzelenie rakiety skrytykowały USA i kraje regionu oraz Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

''

mr

Polecane

Wróć do strony głównej